استفاده از گیاهان آکواریومی ، به آکواریوم پلنت زیبایی و جذابیت خاصی می‌بخشد. به علاوه این گیاهان، فضولات و پسماندهای آب را جذب می‌کنند و اکسیژن پس می‌دهند. در نتیجه استفاده از گیاهان آکواریومی در تصفیه و زیبایی آکواریوم نقش پررنگی دارد.

انواع گیاهان آکواریومی

تعداد و تنوع گیاهان آکواریومی بسیار زیاد است؛ اما به طور کلی، گیاهان آکواریومی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 • گیاهان آکواریومی

  گیاهان آکواریومی

  گیاهان آکواریومی روآبی : گیاهان روآبی، در سطح آب شناور هستند و علاقه‌ای به ریشه دواندن در خاک ندارند. اگر این گیاهان را به نحوی در خاک بکارید، در خاک ریشه نمی‌دهند و خود را به سطح آب می‌رسانند. قسمت‌هایی از گیاه روآبی که به دل خاک وارد می‌شود، به تدریج از بین می‌رود. گیاهان روآبی زیبایی خاصی دارند؛ اما در صورت بیش از اندازه، به یک مساله تبدیل می‌شوند؛ زیرا این گیاهان تمام سطح آب را می‌پوشانند و مانعی برای رسیدن نور به داخل آکواریوم هستند. معروف‌ترین گیاه آکواریومی روآبی، گیاه «آزولا» است که در بازار ایران به وفور پیدا می‌شود.

 • گیاهان آکواریومی میان آبی : این گیاهان آکواریومی، ریشه زیادی ندارند و بیشتر توسط بستر نگهداری می‌شوند و در میان آکواریوم معلق هستند. معروف‌ترین گیاه میان آبی، «آلودئا» است که در بازارهای ایران بسیار رایج و در دسترس است.
 • گیاهان آکواریومی زیرآبی : گیاهان زیرآبی، گیاهانی هستند که ریشه آنها در بستر و در دل خاک قرار می‌گیرد. این گیاهان، مواد مغذی لازم برای رشد خود را از خاک دریافت می‌کنند. گیاهان زیرآبی، جزو زیباترین و بادوام‌ترین گیاهان آکواریومی هستند. تنوع گیاهان زیرآبی بسیار زیاد است. گیاهانی نظیر «کریپتون» و «گندمی» از جمله گیاهان آکواریومی زیرآبی هستند. گیاهان آکواریومی زیرآبی بسیار رایج و مجبوب هستند.

آشنایی با ۸ مدل از گیاهان آکواریومی

 

 

سرخس جاوا

سرخس جاوا

۱- سرخس جاوا:اگر دوست دارید گیاهی فوق‌العاده زیبا در آکواریوم خود داشته باشید، به سراغ سرخس جاوا بروید. سرخس جاوا به سرخس فان نیز معروف است. این گیاه زیبا بومی آسیا است. افرادی که تازه شروع به آکواریوم‌داری کرده‌اند، بهتر است از سرخس جاوا استفاده کنند؛ زیرا این گیاه به مراقبت خاصی نیاز ندارد، نیازی نیست این گیاه را در بستر بکارید، به صورت خودکار تکثیر می‌شود و ماهی‌ها به خوردن برگ‌های سرخس جاوا تمایلی ندارند. سرخس جاوا به نور زیاد نیازی ندارد؛ اما اگر نور کافی و کود و دی‌اکسید‌کربن داشته باشد، خیلی زود بزرگ می‌شود و رشد می‌کند.

 

 

 

 

 

کابومبا سبز

کابومبا سبز

۲- کابومبا سبز: کابومبا سبز به گیاه شویدی نیز معروف است. نگهداری از این گیاه زیبا سخت نیست. گیاه شویدی بومی آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی است. اگر نور کافی به گیاه شویدی برسد، به سرعت رشد می‌کند. داشتن برگ‌های سبز روشن، نشان دهنده سلامتی گیاه شویدی است. اگر نور کمی به گیاه برسد و خاک و کود بی‌کیفیتی داشته باشد، برگ‌های آن تیره خواهد شد، رشدش متوقف می‌شود و شاخه‌های آن پوسیده می‌شود و از بین می‌رود. بهترین قسمت برای کاشتن این گیاه آکواریومی، قسمت عقبی آکواریوم است.

 

 

 

نیلوفر صورتی

نیلوفر صورتی

۳- نیلوفر صورتی: یکی از گیاهان زیبا از خانواده نیلوفرها، نیلوفر صورتی است. نیلوفر صورتی به نگهداری خاصی نیازی ندارد و در صورت فراهم کردن مواد مغذی، کود و دی‌اکسید‌کربن به سرعت رشد می‌کند. برگ‌های صورتی و قرمز این گیاه در آکواریوم، به زیبایی جلب توجه می‌کند. اگر به نیلوفر صورتی فضای کافی بدهید، تا سطح آب رشد می‌کند و گل‌های ریز سفید رنگی می دهد. نیلوفر صورتی به دی‌اکسید‌کربن اضافی نیاز دارد.

کریپتون

کریپتون

 

۴- کریپتون: یکی از پرطرفدارترین گیاهان آکواریومی، کریپتون است که در مناطق گرمسیری آسیا و آفریقا به وفور پیدا می‌شود. در ایران نیز کریپتون طرفداران زیادی دارد. نگهداری از کریپتون آسان است. کریپتون برای رشد خود به نور زیاد نیازی ندارد و بعضی اوقات نور زیاد می‌تواند باعث مرگ آن شود؛ زیرا نور زیاد باعث می‌شود روی برگ‌های کریپتون جلبک رشد کند و کریپتون را از بین ببرد. نور کم تا متوسط و مواد مغذی برای رشد کریپتون کافی است.

 

 

خزه کریسمس

خزه کریسمس

۵- خزه کریسمس: یکی از گیاهان محبوب برای تزئین آکواریوم ها و کنده‌های چوبی، خزه کریسمس است. این گیاه در مرکز و جنوب شرقی آسیا به وفور یافت می‌شود. نگهداری از این گیاه، آسان است. خزه کریسمس به نور زیادی نیاز ندارد و اگر نور زیاد به آن برسد، مورد حمله جلبک‌ها قرار می‌گیرد و از بین می‌رود. سرعت رشد خزه کریسمس در حالت عادی کم است، اما اگر به آن دی‌اکسید‌کربن برسد، خیلی زود رشد می‌کند و بزرگ می‌شود.

 

 

 

 

چمن مویی

چمن مویی

۶- چمن مویی: گیاه چمن مویی یا علف مویی از نظر ظاهری به چمن یا علف شباهت دارد. این گیاه برای نگهداری در آکواریوم، به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد. بهتر است انواع بلند چمن مویی را در قسمت عقبی آکواریوم بکارید. اگر از گونه چمن مویی کوتوله استفاده کنید، می‌توانید آن را به عنوان پوششی برای کف آکواریوم به کار ببرید؛ زیرا حداکثر رشد چمن مویی کوتوله به ۵ سانتی‌متر می‌رسد. اگر این گیاه نور کافی و دی‌اکسید‌کربن زیادی داشته باشد، به سرعت رشد می‌کند و کف آکواریوم را می‌پوشاند.

 

 

 

سراتوپتریس

سراتوپتریس

۷- سراتوپتریس: گیاه سراتوپتریس که به شبح آب معروف است، گیاهی است که نگهداری راحت و تکثیر آسانی دارد. شبح آب به دلیل راحتی در نگهداری و تکثیر در بیشتر آکواریوم های ایران عرضه می‌شود. می‌توان شبح آب را به تکه ای چوب بست یا آن را در بستر آکواریوم فرو برد. اگر سراتوپتریس در بستر محکم نشود، به سطح آب می‌آید و رشد می‌کند. برای رشد سراتوپتریس بهتر است آب آکواریوم کمی اسیدی و سبک باشد. نور متوسط برای شبح آب کافی است.

 

 

 

 

والیزنریا

والیزنریا

۸- والیزنریا : والیزنریا که به گیاه نواری و والیز نیز مشهور است، یکی از معروف‌ترین گیاهان آکواریومی است. در بازار ایران، این گیاه به دو مدل صاف و پیچ خورده یافت می‌شود. والیزنریا می‌تواند در مدت کوتاهی، قسمت زیادی از آکواریوم را بپوشاند. نور متوسط تا زیاد برای رشد والیزنریا کافی است و به مقدار کمی دی‌اکسید‌کربن برای رشد نیاز دارد. بهتر است گیاه نواری را در گوشه های عقبی آکواریوم بکارید؛ زیرا برگ‌های این گیاه زیبا تا سطح آب رشد می‌کند.

 

 

 

 

در این نوشته با انوع گیاهان آکواریومی و ۸ گیاه آکواریومی معروف آشنا شدید. شما می‌توانید با استفاده از گیاهان آکواریومی، محیط آکواریوم خود را زیبا کنید و جذابیت خاصی به آن ببخشید. از شما ممنونیم که در این نوشته همراه ما بودید. امیدوارم با کمک مطالب این نوشته بتوانید آکواریومی زیبا با گیاهانی سبز و زیبا داشته باشید.

4 دیدگاه در گیاهان آکواریومی
 1. یک نکته مهم:بیشتر گیاهان در شب اکسیژن مصرف میکنند توجه داشته باشید که در شب اکسیژن رسانی بهتری داشته باشید چون ممکن است صبح با جنازه های آکواریومتان رو به رو شوید

  • درود بر شما ، برای طراحی یک آکواریوم پلنت شما باید یک چرخه اکوسیستم را طراحی کنید تا به بهترین نحوه بتوانید از آن بهره برداری نمایید

 2. سلام
  ماهی زبرا-گوپی و مولی به خوردن کدام گیاهان اکواریومی علاقه دارند


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

X