ماهی آنجل

ماهی آنجل یا ماهی فرشته ای یکی از دسته ماهی های آکواریومی می باشد که زیبایی بسیار جذابی را به آکواریوم ها می بخشد. ماهی آنجل از دسته ماهی های آب شیرین می باشد که در طبیعت رودخانه ها را برای زندگی انتخاب می نمایند. این ماهی بسیار زیبا باید در کنار ماهیان صلح جو زندگی کند و با ماهیان جنگجو سر سازش ندارد. به طور کلی می توان زیستگاه اصلی این ماهی را در رود آمازون در آمریکای جنوبی و انشعابات مربوط به این رود معرفی نمود. دمای آب مورد نیاز برای زیستگاه این ماهی بین ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتیگراد می باشد که مسلماً از ماهیان آب گرم محسوب می شوند. ماهی آنجل در رنگ ها و طرح های مختلف و وسیعی موجود می باشد که البته قرار دادن چندین ماهی آنجل با رنگ های مختلف در یک آکواریوم، می تواند تا حد قابل ملاحظه ای به زیبایی آکواریوم بیافزاید.

ماهی آنجل کله پرتقالی

اندازه ماهی آنجل

ماهی آنجل که به طور معمول در آکواریوم های امروزی نگه داری می شود از دسته ماهیان pterophyllum scalare می باشند که معمولاً تا درازای ۲۶ سانتیمتر و طول ۱۵ سانتیمتر می توانند رشد نمایند. به طور معمول در کشور ایران انواع مختلفی از ماهیان آنجل پرورش داده می شوند که لیست زیر برخی از آنها را مشخص می نماید:
– آنجل باله بلند چلگیس
– آنجل نیم تنه مشکی
– آنجل ببری
– آنجل سفید
– آنجل مشکی
– آنجل باله بلند دودی
– آنجل باله بلند نقره ای
– آنجل اسکالار دم چادری
– و …

نحوه نگهداری از ماهی آنجل

به طور کلی می توان ماهیان آکواریومی، مخصوصاً ماهیان آب شیرین را ماهیان باهوشی در نظر گرفت. این هوشمندی در ماهیان رودخانه ای معمولاً به چشم می خورد و به طور کلی ین ماهیان از دسته ماهیان احساساتی محسوب می شوند. شاید سطح توقع این ماهیان در نگهداری و رسیدگی به قدری بالا باشد که اکثر مردم از نگهداری آنها سر باز بزنند. به طور کلی نگهداری از ماهیان را به دو بخش تغذیه و محبت تقسیم بندی می کنیم. در بخش تغذیه باید غذای مقوی و مورد نیاز ماهی به همراه نور و دمای مطلوب را برای او مهیا کنیم و در بخش محبت نیز باید علاقه ای به زندگی ماهی نشان دهیم تا ماهی به صورت روزمره با عشق زندگی نماید. معمولاً ماهیانی که در آب شیرین زندگی می کنند و از زیبایی ویژه ای برخوردار می باشند، باید توسط افرادی که روحیات احساسی دارند، نگهداری شوند.

حداقل فضایی که برای آکواریوم خود جهت نگهداری از یک جفت ماهی آنجل در نظر می گیرد باید دارای ۶۰ لیتر آب باشد. البته هر چقدر که این حجم بزرگتر باشد، ماهی آنجل بهتر رشد می نماید. ماهیان آب شیرین معمولاً در آب های خنثی بهترین رشد را از خود نشان می دهند. در واقع باید میزان PH آب آکواریوم را بین ۷ تا ۵/۷ در نظر بگیرید تا ماهی در آب خنثی پرورش یابد.
ماهی آنجل معمولاً از بچه ماهی ها تغذیه می نماید. غذاهای دیگری مانند لارو پشه، کرم توبیفکس، دل گاو، میگو، آرتمیا، کرم خونی و غیره نیز می توانند در منوی غذایی این ماهی جای بگیرند. نکته مهم در تغذیه ماهیان آکواریومی مخصوصاً آنجل، تنوع غذایی می باشد که پیشنهاد می گردد در فروشگاه های آکواریومی، به دنبال غذاهای مغذی و متنوع بگردید تا ماهیان شما رشد بهتری را داشته باشند.

تعویض آب آکواریوم ماهی آنجل

از آنجایی که ممکن است ماهیان گوشت خوار به صورت مکرر مدفوع خود و پسماندهای غذاها را در آکواریوم رها نمایند، پس کثیف شدن و آلودگی آب آکواریوم نیز یک معضل به نظر می رسد. اکثر افرادی که قصد نگهداری از ماهی آکواریومی را در منزل یا محل کار دارند، تصمیم دارند که زیبایی های این ماهیان را به رخ دیگران برسانند. اما کثیف شدن آب آکواریوم یک مشکل بزرگ به نظر می رسد که از تغذیه ماهیان به وجود می آید. به طور کلی برای اینکه سطح آلودگی آب از بین برود و همچنین پارامترهای نگهداری از ماهیان آکواریومی مانند PH آب تحت کنترل باشد، باید در دوره های زمانی مشخصی نسبت به تعویض این آب اقدام نمایید.

تعویض آب ماهی آنجل

تعویض آب ماهی آنجل

تعویض آب آکواریوم برای ماهیان آنجل نیز مانند دیگر ماهیان آب شیرین می باشد. با این تفاوت که باید در نظر داشته باشید که ماهی آنجل یک ماهی بسیار کم توقع و حساس می باشد. پس در زمان تعویض آب آکواریوم این نکته مهم را مد نظر قرار دهید که حتماً در زمان خروج و ورود ماهی به آب آکواریوم، تا حد امکان به ماهی محبت نمایید و از حرکات پر تنش برای گرفتن ماهی پرهیز کنید. البته ماهیان آب شیرین نیز مانند اکثر حیوانات با وفا، به صاحب خود عشق می ورزند و به خوبی او را میشناسند. پس سعی کنید که با محبت و تغذیه سالم به ماهیان خود، با آنها دوست شوید و در زمان تعویض آب آکواریوم، حتماً آنها را درون یک محفظه مناسب قرار دهید. البته در زمان قرار دادن ماهی به درون آکواریومی که تازه آب آن تعویض شده است، باید ماهی را به آرامی وارد آب نمایید تا ماهی شکه نشود. ممکن است که به دلیل فضای وسیع، دمای آب، میزان PH و دیگر پارامترها، شک عصبی به ماهی وارد شود و در رشد آن تاثیر بگذارد.

خرید ماهی آنجل

ماهی آنجل را می توانید از فروشگاه های آکواریومی سطح شهر خریداری نمایید. همچنین برای خرید از فروشگاه ما می توانید از نظرات متخصصان نگهداری از ماهیان به صورت رایگان استفاده نمایید و ماهی را به صورت های تلفنی و اینترنتی سفارش دهید. این مسئله در نگهداری از ماهیان بسیار مهم است که ماهی بدون مریضی باشد و تا حد امکان یک ماهی زیبا . سالم را خریداری نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

X