آموزش ویدئوی, آموزشی, نگهداری آکواریوم

انتخاب غذای ماهی مناسب برای ماهیان آکواریومی

غذای ماهی آکواریوم

غذای ماهی مناسب = ماهی سالم + آب تمیز

با سلام خدمت همراهان سایت آکواریوم دلسا ، امروز با یک مقاله کاملا کاربردی در ارتباط با انتخاب بهترین غذای ماهی در خدمت شما عزیزان هستیم . غذای ماهی آکواریومی یکی از اصلی ترین عوامل درست کار کردن اکو سیستم آکواریوم شما می باشد.  غذای ماهی مناسب با سلامت ماهی شما و تمیزی آب ارتباط مستقیم دارد. انتخاب غذای آکواریوم برای ماهی ها به موارد مختلفی بستگی دارد که در ادامه این موارد را با یک دیگر بررسی می کنیم.

قبل از خواندن کل این مقاله از شما دعوت می کنیم تا این ویدئو که در رابطه با غذای ماهی در آن توضیح داده شده را مشاهده نمایید . 

برای تهیه غذای مناسب ماهی خود می توانید ، با شماره ۰۲۱۶۶۳۸۵۵۶۸ و یا شماره ۰۹۱۲۴۶۶۸۱۷۱ تماس حاصل نماییدو یا از طریق دکمه زیر برای تهیه غذای ماهی اقدام نمایید . 

برای انتخاب غذای مناسب برای ماهی های آکواریومی باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

انتخاب غذای ماهی به عوامل متفاوتی بستگی دارد. عواملی مثل سایز ماهی ، نوع ماهی ، آناتومی کلی ماهی ، هدف ما از نگهداری ماهی و … . نوع ماهی تعیین کننده نوع مواد تشکیل دهنده غذاهای ماهی است شما بر اساس گونه ماهی خود باید غذای را انتخاب کنید که بیشترین سازگاری را با ماهیان شما داشته باشد. غذای ماهیان تنوع زیادی دارد و بر اساس فرمولاسیون بسیار متفاوت هستند . برخی از ماهی ها نیاز به رنگدانه در غذای خود دارند تا بتوانند رنگ خود را به بهترین شکل حفظ نمایند. رنگدانه ها برای ماهی های مثل سیچیلاید ها ، گلدفیش ها ، انواع کوی و سایر ماهی های از این قبیل بسیار ضروری هستند. این رنگدانه ها سبب زیبایی ماهی شما می شوند .

 بعضی از غذا ها دارای اسپرولینا ها هستند . برخی دیگر از غذای ماهی موجود در بازار خاصیت درمانی دارند و می تواند به سلامت ماهی هایتان کمک فراوانی بکند. این غذا ها حاوی پروبیوتیک های فعالی هستند که به سبب آن بیماری های عفونی ماهی ها مورد درمان قرار خواهند گرفت .  پس شاید نیاز باشد بر اساس شرایط ماهی دو یا چند مورد غذا را در رژیم غذایی ماهی ها قرار دهید.

 

غذای ماهی

غذای ماهی

نوع غذای ماهی به نحوه تغذیه ماهی نیز بسیار بستگی دارد. ماهی ها معمولا در غذا خوردن به سه دسته تقسیم می شوند . دسته اول ماهیانی که دوست دارند غذا را از روی سطح آب دریافت نمایند. این ماهی ها بلافاصله بعد از ریختن غذا به سطح آب می آیند و غذا ها را میل می کنند. دسته دوم ماهی های کف خوار هستند که شامل انواع کت فیش ها و لجن خوار ها و سایر دسته های کف خوار می شوند . این دسته تمایل دارد تا غذای خود را از کف آکواریوم به دست بیاورند و بعد از ریختن و ته نشین شدن غذا به سراغ آن می روند. دسته سوم ماهیانی هستند که تمایل به خوردن غذا با حوصله و سر فرصت را دارند ، غذای مناسب این دسته غذاهای به تدریج غرق شوند هستند ، این غذا به صورت خیلی کند در آب فرو می روندو در مدت زمان ته نشین شدن ماهی به سراغ آن رفته و از آن تغذیه می کند.  پس در انتخاب نوع غذای آکواریوم خود به سلیقه ماهیان خود احترام بگذارید.

برخی دیگر از ماهی ها مثل فلاور هورن برای رشد قسمت هد ماهی نیازمند غذای مخصوص هد ماهی می باشند . ارزش این نوع ماهی ها به سایز هد آنها می باشد، پس دادن غذای مخصوص برای رشد هد این ماهی ها بسیار ضروری می باشد.
غذای ماهیان گوشتخوار و گیاه خوار دارای برخی مواد مشابه می باشند ولی در حالت کلی برای داشتن ماهیانی قوی ، سالم و زیبا بهتر است به هر ماهی غذای مخصوص خودش داده شود . برخی از ماهی ها نیاز به پروتئین بیشتری دارند که در غذای مخصوص خودشان این مقدار پروتئین وجود دارد .

انواع غذای ماهی آکواریومی از نظر شکل ظاهری

غذاها از نظر شکل ظاهری به دسته های مختلفی مثل غذای خشک ، غذاهای زنده و غذاهای منجمد شده تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این نوع غذاها مناسب ماهیان و شرایط خاص خود است. در ادامه هریک از این غذا ها را به طور مختصر برای شما معرفی می کنیم.

غذاهای خشک :

غذای ماهی که به صورت خشک تهیه می شوند معمولا به شکل های پولکی ، گلوله ای ، قرصی ، میگو و کرم خشک شده می باشند. غذاهای پولکی از متداول ترین نوع غذای آکواریوم می باشند که افراد بسیاری از آنها استفاده می کنند. غذاهای پولکی یک مشکل کوچک دارند و آن هم این است که اگر در میزان غذا دهی کمی زیاده روی کنید ، به راحتی توانایی کثیف کردن آب آکواریوم شما را دارند ! البته هر نوع غذای اگر زیاد داده شوند باعث کثیف و کدر شدن آب آکواریوم می شود، اما غذای پولکی توانایی بیشتری در کثیف کردن آب دارد . پولکی ها جزو غذاهای رو آبی محصوب می شوند .

نوع دوم غذای گلوله ای است که انواع بیومار ها را شامل می شوند و از محبوب ترین نوع غذاها بین ماهیان محسوب می شوند . این دسته از غذاها معمولا به رنگ قهوه ای بوده و بوی آن شبیه به ماهی زنده است و دارای پروتئین بسیار زیادی می باشند.  این غذا لوفاک نیز معروف است و شما می توانید از آن برای تغذیه ماهیان گیاهخوار و گوشتخوار استفاده نمایید.  رنگدانه ها نیز معمولا به شکل گلوله ای تولید می شوند . از دیگر غذاهای گلوله ای شکل می توان به مغز میگو که سرشار از پروتین و مناسب رشد ماهی های آکواریومی می باشد اشاره کرد . این نوع غذا جزو دسته به تدریج غرق شونده می باشند.

غذاهای قرصی جزو دسته غذاهای ته نشین شونده هستند که مناسب برای تغذیه انواع ماهی های آکواریومی کف خوار می باشند.  این نوع غذا ها نیز شامل پروتئین بسیاری می باشند که کمک زیادی به رشد کت فیش ها و کوریدوراس ها می کند. این نوع خوراک ماهی معمولا به رنگ های قهوه ای ، سفید و خاکستری در بازار موحجود می باشند .

نوع آخر غذاهای خشک کرم خشک شده فشرده و میگو خشک شده ( شیرمپ ) می باشد که مورد علاقه انواع ماهی ها خصوصا گوشتخوارانی مثل آروانا و اسکار می باشند .

غذاهای زنده :

نوع دیگری از غذای ماهی ، غذاهای زنده می باشند که بیشتر مورد تغذیه گوشتخواران قرار می گیرد . انواع ماهی های زنده ( خصوصا گونه های ریز جثه رودخانه ای ) غذایی مناسب برای ماهیان شما می باشند . نکته بسیار مهمی که می بایست به آن توجه نمایید این است که به هیچ وجه برای تغذیه ماهی خود از ماهی های مرده استفاده ننمائید ، زیرا علتی که سبب مرگ ماهی مرده شده است ، میتواند به ماهی شما منتقل شود و آن را نیز از پای در آورد ، پس فراموش نکنید غذای های از مهمترین علل سلامتی اکوسیستم تانک شما می باشد.

نوع دیگری از غذا که مورد علاقه برخی از آکواریوم دار ها می باشد ، انواع کرم خونی است که دارای پروتئین زیادی می باشد. ولی به علت کثیفی زیاد و همچنین احتمال وجود انگا در آنها به هیچ وجه از طرف ما توصیه به استفاده از این نوع غذا نمی شود .

از دیگر غذاهای زنده می توان به میگو ، لاروپشه  ، کرم گیلاس  ، کرم پروانه ای بید ، دافنی و آرتمیا اشاره کرد .

غذای زنده ماهی

غذاهای منجمد شده :

غذاهای منجمد شده تقریبا شامل غذای زنده هستند و بیشتر برای وقتی مناسب است که شما دسترسی راحتی به تهیه غذاهای زنده ندارید ، این نوع غذاها به دلیل فریز شدن ارزش غذایی پایین تری دارند و جزو غذاهای کثیف کننده آب می باشند و استفاده از آنها برای ماهیان توصیه نمی شود . جگر مرغ ، گوسفند و گاو جزو غذاهای فریز شده ای هستند که می توانید از آنها برای تغذیه انواع ماهی گوشتخوار استفاده نمایید.

برای تهیه غذای مناسب ماهی خود می توانید ، با شماره ۰۲۱۶۶۳۸۵۵۶۸ و یا شماره ۰۹۱۲۴۶۶۸۱۷۱ تماس حاصل نماییدو یا از طریق دکمه زیر برای تهیه غذای ماهی اقدام نمایید . 

6 thoughts on “انتخاب غذای ماهی مناسب برای ماهیان آکواریومی

 1. در اینجا ممتاسفانه به مارک غذا اشاره نشده.درست است که مارک های این فروشگاه مارک های مطرح دنیا میباشند ولی ممکن است کسی این مطلب را بخواند و از جای دیگر خرید کند.توجه داشته باشید که بدون شک مارک های بهتر غذای بهتری دارند.غذای بی کیفیت بدون شک بر ماهی اثر منفی میگذارد.نکته های مهم در انتخاب غذا:
  به تاریخ انقضا توجه کنید ممکن است فروشندگان بگویند غذا خراب نمیشود و تاریخ ندارد در حالی که هر چیز تاریخی دارد و حتما غذا های مارک دار تاریخ دارند.آیا شما غذای تاریخ گذشته مصرف میکنید؟
  دوم اینکه غذا باید پلمپ باشد چون ممکن است غذای بی کیفیت به شما بدهند
  وموارد دیگر را دوستمان توضیح داده.مطمئن باشید این فروشگاه از مطمئن ترین فروشگاه ها میباشد.با خیال راحت خرید کنید

  1. درود بر شما دوست عزیز
   ممنون از نظر شما
   دلیل اینکه به مارک غذا اشاره نشده همین هستش ، ما در نظر داریم که آموزش ها سبب این بشود که افراد آکواریوم های بهتری داشته باشند
   شاید افراد تمایل دارند غذای ماهی خود را از جای دیگری تهیه کنند، برای همین اشاره ای به مارک نشده است .
   امیدواریم با نظرات خودتون ما را همراهی کنید
   با تشکر

 2. matin گفت:

  من چهار تا اسکار بالغ و ۲تا پیرانای بالغ چقدر باید غذا بدم

  1. سلام ، برای راهنمایی بهتر با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۳۸۸۴۹۶ تماس بگیرید . اما برای داشتن یک مقدار معین ، میزانی غذا بدید که روی آب یا زیر آب غذایی باقی نماند ، اگر بیومار استفاده می کنید و سایز بیومار با سایز ماهی ها یکسان هست برای هر ماهی حدود ۴ دانه بیومار کافی است

 3. سلام من امروز از شخصی غذا ماهی ریدم بعدشمتوجه شدم ۴ سال از تاریخش گذشته و کرم گذاشته آیا امکان استفاده هست لطفاً صادق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.