آموزشی, حرفه ای

ماهی کت پوزه بوته ای چیست؟

ماهی کت پوزه بوته ای

ماهی کت پوزه بوته ای چیست؟

در هر آکواریوم به جز فیلتر ها و تجهیزات تمیز کننده آب، به ماهی هایی نیز نیاز است تا به تمیز کردن آن مشغول شوند. به این ماهی ها لجن خوار ها گفته می شود که ماهی کت پوزه بوته ای یکی از انواع مختلف آن ها می باشد. ماهی کت پوزه بوته ای به صورت ذاتی و طبیعی عمل تمیزکاری و رفتگری را در اکواریوم انجام می دهد. این ماهی برای ادامه ی زندگی خود این کار را با غذا خوردن انجام می دهند. علاوه بر تمیزکاری، این ماهی ها زیبایی خاصی به آکواریوم شما خواهد داد که هر کسی را مجذوب خود می کند. در نتیجه این ماهی از هر نظر برای کسانی که آکواریوم دارند مناسب و لازم می باشد.

این نوع از ماهی ها در تمام فروشگاه های ماهی های زینتی وجود دارد. این نوع ماهی ها روی شیشه، سنگ، شن های کف آکواریوم و … را می چسبند و آن ها را می مکند و به این صورت آن ها را از لجن های موج.د پاک می کنند.

ماهی کت پوزه بوته ای

آشنایی با ماهی کت پوزه بوته ای

ماهی کت پوزه بوته ای به نام های متعددی شهرت دارد. به طور مثال به این ماهی، لجن خوار، کت فیش، گربه ماهی و … نیز گفته می شود. این نوع ماهی در واقع با همه ی ماهیان به جز ماهیان محاجم آب شیرین سازگاری دارد و می تواند با یک دیگر در یک آکواریوم قرار بگیرند.

زیستگاه اصلی این نوع ماهی ها در رودخانه آمازون واقع در آمریکای جنوبی می باشد. ویژگی خاصی که این ماهی ها دارند، سازگاری آن ها با محیط اطراف می باشد و به سرعت خود را با شرایطی که دارند وفق می دهند و زنده می مانند. به ماهی کت پوزه بوته ای ماهی لجن خوار نیز گفته می شود زیرا این نوع ماهی به تمیز کردن فضای آکواریوم و لجن ها می پردازد.

از نظر ظاهر این نوع ماهی ها با یک دیگر متفاوت می باشند و رنگ ها و طرح های متفاوتی دارند. از جمله ماهیانی که در کشور خودمان وجود دارند، ماهیان شیشه ای، معمولی، اسپورت، پلنگی و … می باشند. این نام گذاری ماهی کت پوزه بوته ای به دلیل ظاهر و نقش های روی بدن این ماهی ها می باشد. نقش های متفاوت و رنگ های گوناگون این ماهی ها باعث شده است که شما قدرت خرید بالایی داشته باشید و بتوانید با توجه به سلیقه ی خود یکی از انواع آن ها را انتخاب کنید.

ماهی کت پوزه بوته ای

تغذیه ماهی کت پوزه بوته ای

یکی از مهم ترین موضوعات در باب ماهی کت پوزه بوته ای، تغدیه آن ها می باشد. بسیاری از افراد به دلیل لجن خوار بودن آن ها تصور می کنند که آن ها به غذای دیگری احتیاج ندارند. همچنین بسیاری از افراد نیز تصور می کنند که آن ها از کثیفی های آکواریوم و یا مانده غذا ها تغذیه ی کنند.  تصور این افراد بسیار غلط می باشد و باید بدانند ماهی کت پوزه بوته ای به غذا و تغذیه احتیاج دارد و اگر غذا و تغذیه آن ها به درستی انجام نشود ماهی های شما اصلا رشد نمی کنند و بعد از مدت زمانی خواهند مرد. اگر شما برای تمام ماهی ها غذا را درون آکواریوم بریزید، ماهی های دیگر شما مجالی به ماهی های لجن خوار نمی دهند تا از آن غذا ها تغذیه کنند.

روش هایی برای غذا دادن به ماهی های لجن خوار وجود دارد که شما را با آن ها آشنا می کنیم.

برای حل این مساله بعضی از افراد آکواریوم جداگانه ای برای ماهی های لجن خوار یا ماهی کت پوزه بوته ای تهیه می کنند. آن ها ماهی های لجن خوار را هفته ای یک مرتبه و به مدت دو روز درون آکواریوم مخصوص به خودشان نگهداری می کنند و به آن ها غذا می دهند. این کار می تواند تا زمانی که آکواریوم اصلی شما کثیف نشده است ادامه یابد. غذای ماهی کت پوزه بوته ای و ماهی های لجن خوار می تواند غذا های خشک و یا غذا های گوشتی باشد. این روش ممکن است بسیار دردسر ساز باشد و زمان زیادی را از شما بگیرد.

روش دیگری که برای غذا دادن به ماهی های لجن خوار وجود دارد به صورت زیر می باشد. شما می توانید از یک توری و جدا کننده شیشه ای استفاده کنید و ماهی کت پوزه بوته ای و لجن خوار را از دیگر ماهی ها جدا کرده و برایشان غذا بریزید. در این صورت آن ها می توانند تغذیه شوند و رشد کنند.

همچنین می توانید در شب در قسمتی از آکواریوم به آرامی غذا بریزید تا ماهی های لجن خور از آن ها تغذیه کنند. البته ماهی های دیگر نیز از آن غذا تغذیه می کنند.

غذا دادن به ماهی کت پوزه بوته ای حتما باید هفته ای یک مرتبه و یا دو هفته ای یک بار انجام شود تا ماهی های شما رشد کرده و زنده بمانند.

ماهی کت پوزه بوته ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.