آموزشی, نگهداری آکواریوم

سامپ فیلتر چیست؟

سامپ فیلتر

سامپ فیلتر چیست؟

یکی از روش های فیلتراسیون برای آکواریوم ها، سامپ فیلتر می باشد. در این روش آب مورد نیاز از تانک به سامپ فیلتر منتقل می شود بعد از آن تصفیه ی بیولوژیکی و مکانیکی انجام می شود و سپس به تانک اولیه بر می گردد. سامپ فیلتر از موارد دیگر از نظر اقتصادی به صرفه تر و کیفیت تصفیه بالاتری دارد.

سامپ فیلتر با توجه به قدرت تصفیه بالایی که دارد در تانک های آب شور استفاده می شد و پس از آن در تانک های آب شیرین نیز مورد استفاده قرار گرفت. سامپ از اتاقک های متفاوتی تشکیل شده است که برای رفت و برگشت آب به وجود آمده است. این اتاقک ها به گونه ای طراحی شده اند که به هیچ عنوان آب نمی تواند بدون طی کردن مسیر های مورد نظر از آن ها خارج شده و به اتاقک دیگر برود.

فیلتر های درون سامپ فیلتر

درون سامپ فیلتر آکواریوم، سه نوع سیستم برای عمل فیلتراسیون تعبیه شده است که در اینجا اطلاعاتی در مورد آن ها برای شما بیان می کنیم.

فیلتر شیمیایی

در این نوع فیلتر آب از نظر شیمیایی و ترکیبات آن اصلاح می شود. آب موجود در آکواریوم باید ph بین 3.8 تا 5.8 داشته باشد. افرادی که آکواریوم دارند باید به طور مرتب هر روزه ph آن را کنترل کنند. اگر ph آب در محدوده ی مورد نظر نباشد. در این مرحله آب دچار مشکلاتی از قبیل کدر شدن، بد بو شدن، مواد آلی فرار و … می شود. برای رفع این مشکلات باید از ذغال اکتیو استفاده شود.

یکی از مهم ترین اجزا هر آکواریوم و سیستم فیلتر شیمیایی، دستگاه اسکیمر می باشد. این دستگاه با استفاده از پمپ هوا کار می کند. این دستگاه حباب های ریز هوا را تولید می کند و آن ها را ب صورت قائمی عبور می دهد. حباب های هوا ایجاد شده آلاینده های مایع و همچنین انواع مختلف اسید آمینه ها را جذب می کنند و به سمت سطح آب می روند و می ترکند. این عمل باعث به وجود آمدن لایه ای کف قهوه ای رنگ روی آب می شود و باید هفتگی به تمیز کردن آن مشغول شوید. با استفاده از این دستگاه آب آکواریوم شفاف خواهد بود و ph آن نیز به صورت مرتب ثابت نگه داشته می شود.

فیلتر مکانیکی

فیلتر مکانیکی درون سامپ فیلتر ذرات غیر محلول آب را حذف می کند. در این نوع فیلتر می توان از اسفنج و ابر استفاده کرد. فیلتر مکانیکی اولین قسمت از فلتراسیون می باشد که آب موجود در تانک از آن عبور می کند. آب در این قسمت با فشار زیاد وارد می شود و باعث می شود که مواد زائد درون ابر و اسفنج بماند و کارایی آن ها کاهش می یابد. البته باید یادآور شویم که اگر شما از ابر ها و اسفنج های استاندارد استفاده کنید دیگر لازم نیست که هفته ای یک مرتبه آن ها تمیز شوند تا کارایی دوباره خود را به دست آوردند بلکه تنها 20  روز یک بار برای تمیز کردن کافی می باشد.

فیلتر بیولوژیکی

فیلتر بیولوژیکی از مهم ترین قسمت های یک آکواریوم و سامپ فیلتر می باشد. برای به راه انداختن آکواریومی که مخصوص آب شور است حتما باید چند روز زمان گذاشت تا کارایی خود را به دست آورد. در غیر این صورت ماهی های رها شد در تانک و آکواریوم آب تلفات خواهند داد. به دلیل حساسیت هایی که ماهی های مخصوص آب شور دارند و همچنین به دلیل تولید فضولات ماهی ها از این نوع فیلتر استفاده می شود.

سامپ فیلتربهترین سامپ فیلتر

برای داشتن بهترین سامپ فیلتر با بیشترین کارایی باید حتما به اندازه ی آکواریوم خود دقت کنید. در واقع ظرفیت یک سامپ فیلتر باید حدود 25 درصد از فضای آکواریوم باشد. به طور مثال اگر آکواریوم شما ظرفیتش 300 لیتر باشد باید ظرفیت سامپ فیلتر آن 75 لیتر باشد.

بهترین تقسیم بندی برای سامپ فیلتر نیز باید به صورت زیر باشد.

خانه اول و دوم را باید برای ابر و پد در نظر گرفت و خانه بعدی را برای مدیا و خانه ی چهارم را مختص به واتر پمپ در نظر گرفت. خانه ی چهارم که برای پمپ می باشد باید از خانه های دیگر بزرگ تر باشد. همچنین توجه داشته باشید که آب باید به خانه های بعدی سرازیر و سر ریز شود.

در آکواریوم ها می توان از مدیا های مختلفی استفاده کرد که می تواند بسته به سلیقه و یا بودجه ی شما متفاوت باشد. به هر میزان که سامپ بزرگتر باشد می توان از مدیا های بیشتری نیز استفاده کرد. یکی از این مدیا ها خرده مرجان ها می باشند که دارای اسکلت مرجانی هستند و طرفداران زیادی دارند. این خرده مرجان ها بهترین مکان برای تکثیر باکتری ها می باشند و همچنین خود این خرده مرجان ها یا همان نخودی ها، یک سامپ فیلتر می باشند و عمل فیلتر مکانیکی را انجام می دهد و ذرات شناور درآب آکواریوم را حذف می کند.

سامپ فیلتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.