پمپ هوا آکواریوم

ماهی های زینتی و دیگر موجودات آبزی، برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. در دریاها و اقیانوس ها، باد و امواج دریا باعث ترکیب شدن آب و هوا می شوند و با این کار توازن اکسیژنی در دنیای زیرآب برقرار می شود. در محیط های بسته مانند آکواریوم، این اتفاق نمی افتد و بعد از مدتی، میزان اکسیژن موجود در آب به صفر می رسد. وقتی در آکواریوم اکسیژن نباشد، آبزیان به سرعت تلف می شوند؛ در نتیجه باید از وسایل تولید کننده اکسیژن استفاده کرد تا اکسیژن مورد نیاز ماهیان آکواریومی را فراهم شود. به همین دلیل است که پمپ هوا آکواریوم ، وسیله ای ضروری است. در هنگام خرید تجهیزات موردنیاز برای راه اندازی آکواریوم، حتما باید پمپ هوا آکواریوم را نیز خریداری کنید تا خیالتان از بابت تامین اکسیژن و هوای داخل آکواریوم راحت شود. یکی از وسایلی که باید قبل از ماهی دار کردن آکواریوم خود آن را تهیه کنید، پمپ هوا آکواریوم است. این نوشته را بخوانید تا بیشتر با پمپ هوا و مزایای استفاده از آن آشنا شوید.

 

پمپ هوا آکواریوم

پمپ هوا آکواریوم

پمپ هوا آکواریوم چیست؟

پمپ هوا ، نام وسیله ای است که هوا را به بیرون پمپاژ می کند و می توان از آن برای انتقال اکسیژن به آب داخل تانک استفاده کرد. از پمپ هوا برای به کار انداختن وسایل تزئینی، فیلترهای داخلی، سنگ هوا و دیگر وسایل مشابه استفاده کرد. پمپ هوا برای ماهی های آکواریومی، بسیار ضروری و حیاتی است. تهویه آب و تامین اکسیژن موردنیاز به وسیله پمپ هوا انجام می شود. با وجود پمپ هوا آکواریوم ، آب داخل آکواریوم هرگز فاسد نمی شود. بسته به اینکه آکواریوم آب شور دارید یا مشغول پرورش ماهی ها در آکواریوم آب شیرین هستید، می توانید پمپ هوای مناسب برای آکواریوم خود را خریداری کنید.

افرادی که دوست دارند ماهی هایی سالم و شاداب داشته باشند، باید حتما از پمپ هوا آکواریوم در داخل محفظه تانک استفاده کنند. در غیر این صورت با مرگ آبزیان و تلف شدن آنها رو به رو خواهند شد. امروزه می توانید انواع مختلفی از پمپ هوا را در اندازه ها و قیمتهای متنوع در بازار پیدا کنید. بعضی از این پمپ های هوا فقط اکسیژن تولید می کنند و بعضی دیگر، علاوه بر تولید اکسیژن، عمل فیلتر کردن آب را هم انجام میدهند.

 

مزایای وجود پمپ هوا آکواریوم

آکواریوم یک محیط بسته است و به همین دلیل برای تجزیه هوازی فضولات و مواد اضافی آکواریوم به اکسیژن کافی نیاز است. اگر در آکواریوم، اکسیژن به اندازه وجود نداشته باشد، تجزیه هوازی به تجزیه بی هوازی تبدیل می شود و بوی بد و گازهای سمی تولید می شود. این موضوع یکی از اصلی ترین مزایای وجود پمپ هوا آکواریوم است. علاوه بر این، استفاده از پمپ هوای آکواریوم مزیت های دیگری نیز دارد، از جمله:

  • پمپ هوا ، اکسیژن مورد نیاز برای سلامتی موجودات آبزی و ماهی ها را فراهم می کند.
  • پمپ هوا ، لایه های مختلف آب را مخلوط می کند و موجب یکنواختی درجه حرارت آب می شود.
  • با وجود پمپ هوا، عوامل مهم برای سلامت ماندن ماهی ها و جانداران آبزی فراهم می شود.
  • وجود پمپ هوا از تولید گازهای سمی و بدبو جلوگیری می کند.
  • وجود پمپ هوا، باعث تولید حباب های ریزی می شود که از کف مخزن به بالا می آیند و منظره ای زیبا و چشم نواز ایجاد می کند.

 

انواع پمپ هوا آکواریوم

پمپ هوا آکواریوم ، از نظر اندازه و تعداد لوله ها به دو دسته تقسیم می شود؛ پمپ های یک لول و پمپ های دو لول. لول ها نشان دهنده تعداد لوله های دمنده هوا به درون آب هستند. تفاوت این دو مدل پمپ هوا، در موارد استفاده از آنها است:

پمپ های یک لول: پمپ های یک لول، برای استفاده در یک تانک ساخته شده اند و اندازه های مختلفی دارند.

پمپ های چند لول: پمپ های چند لول، برای استفاده در بیش تر از یک تانک ساخته شده اند. بیشتر پمپ های چند لول، دارای شیر تنظیم هوای خروجی هستند.

انواع پمپ هوا آکواریوم

انواع پمپ هوا آکواریوم

با کمک سنگ هوا می توان اکسیژن را از پمپ به صورت حباب به تانک انتقال داد.  سنگ هوا در کف آکواریوم قرار می گیرد. انواع سنگ هوا در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد. پمپ هوا آکواریوم ، هوای محیط را به داخل خود می کشاند و هوا را با فشار به لوله های خارجی هدایت می کند. لوله های خارجی پمپ هوا به شلنگ هوا متصل شده است و شلنگ هوا نیز به صورت مستقیم به سنگ هوا وصل شده است. وقتی پمپ هوا اکسیژن را به سنگ هوا می رساند، سنگ هوا اکسیژن را در محیط آکواریوم پخش می کند.

یکی دیگر از اجزای پمپ هوا، شلنگ پمپ است. شلنگ پمپ هوا، لوله ای از جنس سیلیکون نرم است که از طریق آن می توان هوای تولید شده توسط پمپ هوا را به سنگ هوا و فیلترهای داخلی و خارجی انتقال داد.

 می توان هوای ورودی به پمپ هوا را تنظیم کرد. برای تنظیم مقدار هوای ورودی به تانک، می توان از طریق شیر پمپ آن را کم کرد. هم چنین می توان از شیرهای تنظیم کننده هوا که به ترمینال معروف هستند برای این کار کمک گرفت. به وسیله ترمینال، می توان فشار هوا را تنظیم کرد.

گفتیم که پمپ های دو لول، می توانند به طور همزمان در چندین وسیله استفاده شوند. برای این کار از لوله های رابط استفاده می شود. لوله های رابط کمک می کنند که هوای پمپ به طور مساوی بین دو وسیله تقسیم شود. یک سر لوله های رابط به پمپ هوا وصل می شود و دو سر دیگر آن به وسایل دیگر متصل می شود تا بتواند عملیات اکسیژن دهی را انجام دهد.

اگر پمپ شما معمولی نیست، می توانید از آن برای هوادهی چندین آکواریوم استفاده کنید. برای این منظور، از شیرهای چندتایی کمک بگیرید. با کمک شیرهای چندتایی می توان پمپ هوا را به حداکثر ۵ آکواریوم دیگر متصل کرد. آکواریوم داران حرفه ای می توانند از این راه، اکسیژن موردنیاز محفظه های آکواریومی خود را فراهم کنند.

 

پمپ هوا آکواریوم باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک پمپ هوای مناسب، قدرت هوادهی بالایی دارد تا بتواند زیر فشار شدید آب، هوا را آزاد کند. به علاوه صدای کمی نیز دارد. اگر پمپ هوا آکواریوم پر سر و صدا باشد، در زمان استراحت یا تمرکز، مزاحم شما می شود.

 

نکته مهم در هنگام راه اندازی پمپ هوا آکواریوم

در هنگام راه اندازی آکواریوم، هرگز پمپ هوا را از سطح آب پایین تر قرار ندهید؛ زیرا پایین تر بودن از سطح آب باعث می شود که در هنگام خاموش بودن پمپ، آب در شلنگ به سمت پمپ حرکت کند و با ورود به آن، موجب خرابی و کاهش کارایی پمپ شود. بنابراین پمپ هوا را بالاتر از سطح آکواریوم، مثلا در بالای آکواریوم قرار دهید. حالا اگر نمی توانید پمپ هوا را در بالاترین سطح آکواریوم قرار دهید، حتما از یک سوپاپ بین شلنگ و پمپ هوا استفاده کنید که این سوپاپ مانع از برگشت آب خواهد شد.

2 دیدگاه در پمپ هوا آکواریوم – وسیله ضروری برای آکواریوم
  1. بسیار مفید بود . ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

X