آموزشی, حرفه ای

تاپ فیلتر بهترین فیلتر تصفیه آب و تکمیل چرخه نیتروژن

تاپ فیلتر

یکی از لوازم فیلتراسیون آکواریوم، تاپ فیلتر است. top filter ، ذرات معلق موجود در آب را می گیرد و با تکمیل چرخه ازت ( سیکل نیتروژن ) آب آکواریوم را تمیز می کنند. در این نوشته بیشتر با تاپ فیلتر آشنا خواهید شد.

آشنایی با تاپ فیلتر

تاپ فیلتر ، نوعی فیلتر است که آب آکواریوم را پاکسازی می کند و محیط آکواریوم را برای رشد انواع ماهی ها فراهم می کند.  Top Filter برای آکواریوم های بزرگ و حجیم مناسب است.

تاپ فیلتر

تاپ فیلتر

همانطور که از اسم این فیلتر مشخص است، top filter به معنای فیلتر روی تانک است. استفاده از top filter ، مزیت های بسیاری دارد که در ادامه مطلب با آنها آشنا خواهید شد. آکواریوم هایی که مخزنهای بزرگی دارند و هر چند وقت یک بار با مشکل کدری و تیرگی آب مواجه می شوند، می توانند از Top Filter استفاده کنند.

 

 

طرز کار تاپ فیلتر

تاپ فیلتر ، یک موتور برقی دارد که در داخل آب قرار می گیرد. این دستگاه تصفیه، 2 خروجی دارد. یکی از این خروجی ها، شلنگی است برای مکش هوا و اسپری آن در داخل آب. خروجی دیگر، آب را به جعبه top filterکه روی در آکواریوم قرار می گیرد می فرستد و به شلنگ آب متصل است. مواد تصفیه کننده ( مدیا ) در داخل جعبه فیلتر قرار دارد. مواد تصفیه کننده آب شامل  زئوليت، زغال اكتيو، سرامیک، بايوفیلتر و پد جعبه است. هرکدام از این عناصر، وظیفه خاصی برعهده دارند؛ مثلا زئولیت برای تنظیم اسیدی یا قلیایی بودن آب و جذب آمونیاک به کار می رود و در نتیجه آب را شفاف می کند ، زغال اکتیو برای جذب بوی آمونیاک و نیترات حاصل از فضولات ماهیان کاربرد دارد و سبب رفع بوی بد آکواریوم می شود ، سرامیک و بیوفیلتر ، فضای مناسب برای رشد باکتری های مفید را فراهم می کنند که این باکتری ها تجزیه کننده نیتریت، نیترات و آمونیاک هستند. پد  روی جعبه هم ذرات ریز و درشت معلق در آب را جذب می کند. آب داخل جعبه از مواد تصفیه کننده عبور می کند و از خروجی کف جعبه به داخل آکواریوم بر می گردد.

مواد داخل جعبه فیلتر به این صورت قرار می گیرند: ابتدا باید پد را در کف جعبه قرار دهید و قسمتی از آن را که روی خروجی کف جعبه قرار می گیرد را سوراخ کنید؛ سپس تمام کیسه های حاوی زئولیت، ذغال اکتیو و سرامیک را روی پد به صورت پشت سر هم قرار دهید، به طوری که آب از روی همه آنها عبور کند.

 

آموزش نصب تاپ فیلتر

برای مشاهده نحوه نصب تاپ فیلتر حتما ویدئو زیر را مشاهده کنید . در این آموزش که برای شما تهیه کرده ایم به صورت کامل نحوه نصب top filter را آموزش داده ایم . 

 

 

هشدار: تاپ فیلتر را برای آکواریوم کوچک استفاده نکنید!

تاپ فیلترها برای آکواریوم های بزرگ کاربرد دارند؛ زیرا آکواریوم های کوچک برای نصب top filter و دیگر قسمتهای مکنده آن مناسب نیستند. در آکواریوم های کوچک، ماهی های کوچک وجود دارند که در صورت مکش سیستم ورودی تاپ فیلترها با مشکل مواجه می شوند. بعضی وقتها، ماهی ها اسیر مکنده شده و کشته می شوند. بنابراین استفاده از top filter برای آکواریوم های کوچک توصیه نمی شود.

top filter را می توانید از فروشگاه های ارائه دهنده لوازم آکواریوم و ماهی های زینتی خریداری کنید و یا از طریق دکمه زیر تاپفیلتر مناسب با آکواریوم خود را تهیه نمایید . 

 

خرید تاپ فیلتر 

 

قبل از خرید و راه اندازی تاپ فیلتر ، به این نکات توجه کنید:

 • اگر می خواهید تاپ فیلتر شما سالم و بدون ایراد کار کند، هر چند وقت یکبار پد را تعویض کنید تا کارایی آن بهتر شود.
 • موتور top filter را 3 الی 5 سانتی متر زیرآب قرار دهید تا صدمه نبیند.
 • قبل از اینکه زغال و زئولیت را داخل جعبه قرار دهید، آنها را خوب شستشو دهید تا شیرابه آنها خارج شود.
 • معمولا برای فعال شدن top filter باید به این وسیله، 15 روز زمان بدهید تا باکتری سازی کند. احتمالا قبل از این مدت نمی توانید اثرات کارکرد تاپ فیلتر را در آکواریوم خود مشاهده کنید.
 • قبل از اینکه تاپ فیلتر را خریداری کنید، درباره top filter مناسب برای اندازه آکواریوم خود با فروشنده و فردی متخصص مشورت کنید.
 • اگر آکواریوم شما به top filter مجهز است، تا 5 ماه الی 9 ماه، نیازی به تعویض آب آکواریوم نخواهید داشت.
 • اگر ماهی های شما بیمار شدند یا اینکه باید از داروی خاصی استفاده کنند، ابتدا top filter را خاموش کرده و سپس قرص یا دارو را داخل آب بریزید؛ زیرا مکنده های فیلتر، تمام دارو را در عرض چند ساعت به خود جذب می کنند و مانع از درمان ماهی ها می شوند. اگر هم top filter را خاموش نکردید 

 

تاپ فیلتر نصب شده

تاپ فیلتر نصب شده

 

مزیت تاپ فیلتر نسبت به فیلترهای داخلی

فیلترهای داخلی، معمولا اکسیژن را با آب ترکیب کرده و عمل فیلتراسیون بیولوژیکی آب را نیز انجام می دهند. ترکیب اکسیژن با آب، عملیاتی پر سر‌و‌صدا است؛ در نتیجه صدای فیلتر در شبها و در اوقات استراحت مزاحمت ایجاد می کند. در صورتی که top filter بدون ایجاد صدا و آلودگی صوتی کار خود را انجام می دهند.
یکی دیگر از معایب فیلترهای داخلی این است که جریان نسبتا زیادی را در آب تولید می کنند. جریان زیاد آب، باعث رعب و وحشت ماهی ها می شود؛ در صورتی که top filter ، جریان ملایم و طبیعی آب را حفظ می کند.

به طور کلی، استفاده از تاپ فیلتر با مزایای زیر همراه است:

 • کار کردن top filter با ایجاد صدا همراه نیست و در نتیجه در شبها نیازی به خاموش کردن فیلتر نخواهید داشت.
 • جریان خروجی تاپ فیلتر از جریان خروجی فیلتر اینترنال کمتر است.
 • موتور الکتریکی top filter، فضای کمتری را نسبت به فیلتر اینترنال و تجهیزات آن اشغال می کند.
 • تاپ فیلتر به قدری قدرتمند است که می تواند در یک ساعت، چندین بار آب داخل تانک را از فیلتر عبور دهد.
 • می توانید خودتان محتویات داخل top filter را انتخاب کنید.
 • می توانید اسفنج داخل تاپ فیلتر را در هر زمانی شستشو دهید و آن را تمیز کنید.
 • هزینه و کیفیت top filter مناسب است و عمل فیلتراسیون بیولوژیکی را به خوبی انجام می دهد.

معایب استفاده از تاپ فیلتر

از خوبی ها و مزیت های top filter گفتیم، بهتر است شما را با ایرادات و مشکلات این نوع فیلتر نیز آشنا کنیم:

 • اگر در هنگام تخلیه آب به ورودی فیلتر مشکلی پیش بیاید، آب از بالای top filter سرریز می کند و باید خروجی مشکلات را رفع 
 • نحوه قرارگیری top filter روی تانک اهمیت دارد و اگر فیلتر به درستی روی تانک قرار نگیرد (تراز نباشد)، به خوبی کار نمی کند.
 • اگر تاپ فیلتر به هر دلیلی خاموش شود، محتویات داخل آن خشک می شود و باکتری های موجود روی سرامیک، یک دفعه از بین می رود. برای اینکه این مشکل پیش نیاید، باید در هنگام نوسانات برقی فیلتر را خاموش کرد تا مقداری آب داخل top filter بماند تا سرامیک ها خشک نشوند و باکتری ها از بین نروند.

در این نوشته با تاپ فیلتر و جزئیات آن آشنا شدید. هم چنین با مزایای استفاده از این نوع فیلترها آشنا شدید. با استفاده از تاپ فیلتر ، آکواریومی با آب واقعا زلال خواهید داشت. از اینکه در این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

4 thoughts on “تاپ فیلتر بهترین فیلتر تصفیه آب و تکمیل چرخه نیتروژن

 1. سلام
  آیا تاپ فیلتر برای اکواریوم های کوچیک مثلاثه در حد 30 لیتر مناسب یا نه؟
  ممنون

  1. محمد محمد گفت:

   سلام بله مناسب هست

 2. سلام.چرااب همراه باهواازلوله خروجی تاپ فیلتروارداب اکواریوم میشود؟؟؟

  1. محمد محمد گفت:

   سلام چون لوله ای اب رو انتقال میده به بالا تاپ فیلتر اشتباه جایگذاری کردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.