آموزشی, حرفه ای

نکاتی درباره ی پرورشگاه ماهی

نکاتی درباره پرورشگاه ماهی

پرورشگاه ماهی یا زایشگاه و قرنطینه ی ماهی ها، فضایی است که شما در طولِ زایش ماهی های خود به آن نیاز خواهید داشت. اگر آکواریومی زیبا در خانه داشته باشید، در دوره ی زایشِ ماهی ها، خواهید دید نوزادانِ ماهی، به خصوص توسط ماهی های زنده زای ماده خورده می شوند و این اصلا خوش آیند نخواهد بود؛ پرورشگاه ماهی، در واقع محفظه ای است برای محفوظ نگاه داشتن ماهی های تازه متولد شده از والدِ خود چرا که بیشتر ماهی های زنده زا تمایل دارند بچه های خود را بخورند. پرورشگاه ماهی، محفظه و فضایی ساخته شده از تور است که در درون آکواریوم قرار داده می شود و ماهیِ ماده، حین زایش در آن قرار می گیرد و نوزادان او به دلیل ریز بودنشان از سوراخهای توری عبور می کنند و از خوردن توسط مادرِ خود در امان می مانند.

پرورشگاه ماهی

پرورشگاه ماهی

   نکاتی درباره ی پرورشگاه ماهی

  پرورشگاه ماهی ممکن است کیفیت لازم را نداشته باشد و تازه خودِ تورِ محفظه اش باعث مرگ و میرِ بچه ماهی ها شود؛ یعنی سوراخ هایِ تور آنقدر کوچک است که نوزادان ماهی در آن اسیر می شوند. گاهی هم مسئله ی مهم اینجاست که در فضایِ آکواریوم شما، ماهی های زینتی دیگری وجود دارند که ریز بودن منافذِ سوراخ، ترفندی است برای جلوگیری کردن از خروج ماهی های کوچک از تور و حفظ آنها از ماهیانِ آکواریوم، در این صورت ماهی ماده از نوزادان خود جدا خواهد شد. زایشگاه های دو طبقه ای هم وجود دارد که بچه ماهی ها از قسمتِ تعبیه شده در طبقه ی اول، به طبقه ی پایین می روند و هم از مادرِ خود و هم سایر ماهی های آکواریوم محفوظ می مانند.. به هر حال شما به عنوان آکواریوم دار، باید بین مدل ها و شیوه های مختلفِ پرورشِ امنِ ماهی هایِ آکواریومِ خود انتخاب نمایید و موردی را استفاده کنید که بازده ی بهتری برای شما داشته، مرگ و میر نوزادان را کم کرده و بهترین تجربه را برای شما ساخته است.

 

   ساختن فضایی رنگین و زیبا با آکواریوم

   آکواریوم شما، جلوه، زیبایی و درخشش را به خانه ی شما منتقل خواهد کرد. تماشایِ شناور بودی ماهی هایِ زینتیِ رنگارنگ در آب و لابه لای گیاهان آکواریوم دیدنی و شادی آور است. در کنار این آرامش بخشی، آکواریوم داری ظرافت ها و حساسیت هایِ خاصِ خود را نیز دارد و یکی از مهمترین مواقع در آکواریوم داری، دوره ی زایشِ ماهی های آکواریوم شماست. در این زمان شما در بازار با انواعِ گوناگونِ پرورشگاه ماهی مواجه خواهید شد. در انتخاب و کاربرد زایشگاه یا قرنطینه ی لاروها برای حفظ از مادر خود و سایر ماهی های آکواریوم، به نکات زیر توجه نمایید:

  • راه کارها و تجربه های آکواریوم دارها در این خصوص را بشنوید و تحقیق کافی انجام دهید..
  • پرورشگاه ماهیِ شفاف را خریداری کنید که امکانِ مشاهده ی شرایط ماهی ها در آن باشد..
  • این محفظه را حتما در زمان زایشِ ماهیِ ماده به خصوص ماهی هایِ زنده زای زینتی مانند مولی ها و گوپی ها، پلاتی و دم شمشیری ها استفاده نمایید..
  • ماهی های ماده را هنگامِ زایش در آن قرار داده و سپس به محیط آکواریوم برگردانید و بچه ماهی ها را تا وقتِ بالغ شدن در محفظه ی زایشگاه نگاه دارید و پس از بزرگ شدن به محیطی بزرگتر ببرید تا اکسیژن کافی بگیرند و نمیرند..
  • وارد شدن استرس به ماهی ها یکی اصلی ترین مسائلی است که شما باید در آکواریوم داری آن را کنترل کنید؛ وقتی با کمکِ پرورشگاه ماهی، ماهی ها داخلِ خود آکواریوم به دنیا آمده، می مانند و بزرگ می‌شوند، از هر نوع استرسی دور خواهند ماند و این در طول عمر و سلامتیِ آنها تأثیر گذار می باشد..
  • پرورشگاه ماهی شما باید با داشتن گردش آب عالی در محفظه‌ی قرنطینه یا زایش، محیطی امن، مناسب و سالم را برای ماهی ها ایجاد کند.
  • این وسیله هم در آکواریوم آب شور و هم آب شیرین قابل استفاده است.
پرورش ماهی

پرورش ماهی

   کاربردهای دیگری برای پرورشگاه ماهی

  پرورشگاه های ماهی غیر از موارد ذکر شده، استفاده های دیگری نیز دارند: ماهی هایِ آسیب دیده را تا زمان بهتر شدنِ حال و شرایطشان در این محفظه ها دور از ماهی هایِ دیگرِ آکواریوم قرار می دهند. اگر تمایل دارید عضو جدیدی را به آکواریوم خود وارد کنید، آن را برای مدتی در محفظه‌ی پرورشگاه بگذارید تا ماهی هایِ دیگر با او آشنا شوند و به دلیلِ غریبگی، به او حمله نکنند و آسیب نزنند. پرورشگاه های ماهی در نوع های مختلفِ پلاستیکی و… با مارک های مختلف در بازار یا آنلاین شاپ ها موجود می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.