آموزشی, مبتدی, نگهداری آکواریوم

نگهداری آکواریوم و آشنایی با شرایط اصولی برای لذت بردن از آکواریوم

شرایط نگهداری آکواریوم بسته به نوع ماهی متفاوت می باشد. البته ماهیان زینتی تقریبا از شرایط یکسانی برخوردار هستند. برای مثال تاثیر pH در شرایط نگهداری آکواریوم بسیار اهمیت دارد. زیرا ماهی ها علاوه بر تغذیه و اکسیژن مناسب به محیط مناسبی جهت رشد و نمو احتیاج دارند. بنابراین ماهی ها برای رشد و نمو به عناصر کمیاب، نیتراتها و املاح بیوژن احتیاج خواهند داشت. همچنین محیط ماهی ها باید عاری از هرگونه نیترات مضر، گاز سمی و … باشد. از دیگر عوامل مهم پی اچ آب و درجه سختی آن است.

شرایط نگهداری آکواریوم

از آنجاییکه آبزیان آکواریومی سالیان سال است که به عنوان جانوران خانگی آبزی جای خود را در اکثر منازل باز کرده اند. همچنین وجود آکواریوم در منازل باعث ایجاد شادی، آرامش و زیبایی منزل شما خواهد شد. بنابراین آشنایی با عوامل تاثیرگذار بر محیط آکواریورم و شرایط نگهداری آکواریوم بسیار ضروری می باشد. در اینجا به عوامل تاثیر گذار بر آب اکواریوم اشاره خواهیم کرد.

 

اکسیژن

ماهیان با آبشش های خود اکسیژن محلول در آب را می گیرند و به خون انتقال می دهند. زیرا وظیفه اکسیژن تامین سوخت اصلی بدن موجودات زنده است. بهتر است بدانید که هر چه دمای آب بالاتر باشد قدرت نگهداری اکسیژن محلول در آن کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین ماهیان آب سرد نسبت به ماهیان آب گرم مانند ماهیان آکواریومی به اکسیژن محلول در آب بیشتری نیاز خواهند داشت.

پمپ هوا آکواریوم

برای نصب پمپ هوا آکواریوم این مطلب را بخوانید .

لازم به ذکر است که هر چه سطح آب آکواریوم بیشتر باشد به طبع جذب اکسیژن محلول در آب هم بیشتر خواهد شد. بنابراین آکواریوم های به شکل مکعب مستطیل نسبت به آکواریوم های استوانه ای و کروی اکسیژن بیشتری جذب می کنند. یکی از نشانه های کمبود اکسیژن آکواریوم جمع شدن ماهی ها در سطح آب می باشد. در اینصورت باید نسبت به تهویه آب اقدام کنید.

 

درجه حرارت برای نگهداری آکواریوم

ماهی های زینتی معمولا به درجه حرارت بالا نیاز دارند. می توان گفت به طور میانگین درجه حرارت 25 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند. البته برخی از ماهیان به هنگام تخم ریزی به حرارت 28 تا 32 درجه سانتی گراد احتیاج دارند. شرایط تحمل دمایی ماهی ها در انواع مختلف متفاوت خواهد بود. برای مثال برخی از سیکلیدها برای تخم ریزی به دمای کمتری نیاز دارند. بنابراین برای حفظ شرایط نگهداری آکواریوم بهتر است همواره دمای آب آکواریوم را کنترل کنید.

آموزش نصب بخاری آکواریوم

آموزش نصب بخاری آکواریوم

برای دیدن آموزش نصب بخاری آکواریوم این مطلب را ببینید. 

نکته قابل توجه در شرایط نگهداری آکواریوم این است که نباید درجه حرارت آب به طور ناگهانی کم یا زیاد شود. در صورتیکه قصد تمیز کردن آکواریوم را داشته باشید ابتدا باید در ظرف مناسبی آب هم درجه آکواریوم را درست کنید. سپس ماهی ها را در آن ظرف قرار دهید. پس از اتمام تمیزی آکواریوم ماهی ها را با آن آبی که تمیز کرده اید داخل آکواریوم بریزید. در صورت نیاز به اضافه کردن آب به آکواریوم بهتر است به صورت تدریجی آب اضافه کنید تا از تغییر ناگهانی درجه حرارت جلوگیری کنید.

گاز کربنیک

گاز کربنیک یکی از گازهای سمی می باشد که حتما باید از آب گرفته شود. ماهی ها به هنگام بازدم گاز کربنیک حاصل از سوخت و ساز بدن خود را به آب برمی گردانند. قسمتی از گاز کربنیک موقع گرفتن اکسیژن خود به خود از آب بیرون می رود اما قسمت دیگر آن همچنان به صورت محلول در آب وجود دارد. بهتر است بدانید که هر چه درجه حرارت آب بیشتر شود به علت کمتر شدن جذب اکسیژن قدرت دفع گاز کربنیک هم کاهش پیدا می کند.
اما گیاهان سبز در برابر نور خورسید یا نور لامپ الکتریکی گاز کربنیک موجود در محیط را برای ماده سازی جذب می کنند. بنابراین گیاهان سبز بهترین راه برای تعادل سازی بین جذب اکسیژن و دفع گاز کربنیک به شمار می آیند. نکته قابل توجه این است که به هنگام شب به دلیل نبود نور مقدار گاز کربنیک موجود در آکواریوم افزایش پیدا می کند. بنابراین برای حفظ شرایط نگهداری آکواریوم نسبت به تهویه آن باید اقدام کنید.

تاثیر pH در شرایط نگهداری آکواریوم

به درجه اسیدی یا قلیایی بودن آب پی اچ می گویند. از طرفی مواد قلیایی و اسیدی داخل آب سعی در خنثی کردن یکدیگر دارند. اگر میزان مواد اسیدی داخل آب بیشتر از مواد قلیایی باشد آب اسیدی می شود. همچنین در مواقعی که میزان مواد قلیایی در آب زیاد باشد آب حالت قلیایی پیدا خواهد کرد.

تست ph آب برای نگهداری آکواریوم

تست ph آب برای نگهداری آکواریوم

تغییرات پی اچ بین 0 تا 14 است. اما در پی اچ 7 تغییرات خنثی می باشد. خنثی بودن بدان معنا است که میزان مواد اسیدی و قلیایی برابر می باشد. هر چه از عدد 7 به سمت صفر برویم آب اسیدی تر و در مقابل هر چه از عدد 7 به سمت بالاتر رویم آب قلیایی تر خواهد شد.
پی اچ مناسب برای انواع ماهی ها 6.4 تا 7.6 است. البته ممکن است برخی از ماهی ها پی اچ کمی اسیدی یا پی اچ کمی قلیایی را ترجیح دهند. جهت شرایط نگهداری آکواریوم پی اچ مناسب آب را می توان به وسیله کاغذ پی اچ سنج یا دستگاه های الکتریکی مخصوص کنترل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.