آموزشی, نگهداری آکواریوم

ماهی آکواریوم (طبقه بندی ماهی های زینتی و معرفی گونه ها )

انواع ماهی آکواریوم

با سلام خدمت همراهان سایت آکواریوم دلسا، امروز با معرفی انواع ماهی آکواریوم و طبقه بندی انواع آنها در خدمت شما هستیم. ماهی های آکواریوم به دسته های مختلف طبقه بندی می شوند و از نظر نوع تغذیه ، خلق و خو ، جفت گیری و محیط زندگی تفاوت های زیادی را  با یکدیگر دارند.در حالت کلی می توانیم ماهی های آکواریوم را به دو بخش کلی آب شور و آب شیرین تقسیم کنیم . ماهی آب شیرین و ماهی آب شور به دو بخش زیر مجموعه ماهی گیاه خوار و ماهی گوشت خوار تقسیم می گردند. در ادامه لیستی از ماهیان گوشتخوار و گیاه خوار را برای شما عزیزان تهیه میکنیم تا با استفاده از آن به راحتی بتوانید ماهی مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

ماهی آکواریوم و دسته بندی ماهی ها از نظر نگهداری

ماهیان مختلف نیاز به شرایط نگهداری مختلف برای زندگی دارند. برخی از ماهیان نیازمند غذای خاص برای زندگی هستند و برخی دیگر نیازمند شرایط شیمیایی خاص برای آب محل زندگی خود هستند. اگر بخواهیم ماهی های آکواریوم را از نظر نوع نگهداری دسته بندی کنیم می توانیم چهار دسته بندی زیر را انجام دهیم :

پیشنهاد ویژه

دانلود چک لیست راه اندازی آکواریوم + هدیه ویژه

اگر قصد راه اندازی یک آکواریوم را دارید، با دریافت این لیست از تجهیزات و لوازم ضروری راه اندازی یک آکواریوم مطلع شوید.

دسته اول ماهیان زرنگ و غیر حساس :

این نوع ماهیان تغذیه آسانی دارند و برای زنده ماندن شرایط خاص آب ( چه از نظر شیمیایی و چه از نظر فیزیکی ) مدنظرشان نیست. این ماهیان کمترین میزان توجه در نگهداری را دارند .

دسته دوم ماهیان راحت و زرنگ :

این نوع ماهیان از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی آب محل زندگی خیلی حساسیت ندارند . ولی از نظر تغذیه کمی حسس تر هستند و نیاز است در زمان تغذیه به آنان غذای بهتری که نسبت به آن علاقه دارند را در تانک آکواریوم قرار دهید.

دسته سوم ماهیان حساس در تغذیه :

این گروه از ماهی های آکواریومی در نوع تغذیه خود بسیار حساس هستند و می بایست غذای های که به آنها داده می شود بسیار مرتب و به اندازه باشد. رژیم غذای خاص این گروه از ماهی آکواریوم ، نگهداری این دسته را تا حد زیادی سخت کرده است . توصیه می کنیم اگر در نگهداری آکواریوم حرفه ای هستید به سراغ دسته ۳ و ۴ بروید، در غیر این صورت با گروه ۱ و ۲ ماهی ها شروع به کار کنید.

دسته چهارم ماهیان کاملا حساس :

این گروه  ماهی آکواریوم بسیار حساس هستند و به علاوه دقت در نوع تغذیه آنها می بایست بسیار به شرایط فیزیکی و شمیایی آب نیز دقت شود . pH  آب ، میزان نیترات ، دمای دقیق آب آکواریوم ، میزان NH3 و NH4 محلول در آب باید بررسی گردد تا این ماهی ها بتواند به زندگی خود ادامه دهند .

چند نکته مهم در نگه داری ماهی در آکواریوم

اکثر افراد در زمان داشتن یک آکواریوم تمایل به نگهداری چندین نوع ماهی را در یک جا دارند. اما برای نگهداری ماهی آکواریوم باید چند نکته را مورد توجه قرار دهید .

۱- ماهی های سرد آبی و ماهی های گرم آبی را نباید در یک جا نگه داشت .

۲-سایز ماهی ها باید با هم متناسب باشد زیرا ماهی های بزرگتر به راحتی به ماهی های کوچک تر آسیب می زنند ، حتی اگر ماهی بزرگتر گیاه خوار و بسیار آرام و صلح جو باشد.

۳- برخی گونه ها تحمل هم جنس خود را در یک تانک ندارند و در صورت مشاهده یک دیگر شروع به جنگیدن با یکدیگر می کنند.

۴- ماهی های را در کنار هم نگه دارید که میزان دمای آب ، مقدار اسیدیته آب ، میزان سختی آب ، مقدار تابش نور و ویژگی های رفتاری ( صلح جو ، مهاجم و درنده ) یکسان داشته باشند.

۵- در هیچ زمانی ترکیب نگهداری ماهی های گوشت خوار و گیاه خوار با یکدیگر توضیه نمی شود ، زیرا این ترکیب به شدت اسرس زاست و باعث ایجاد بیماری در بین ماهی ها می گردد.

۶- تعداد و تراکم ماهی ها نیز بسیار مهم است و می بایست تناسب بین حجم آب و تعداد ماهی ها خوانش داشته باشد. در آینده نزدیک یک مقاله درباره تراکم و تعداد ماهی ها برای شما عزیزان تهیه می کنیم.

اطلاعات بیشتر راجع به ماهیان گیاهخوار و گوشتخوار

Related Posts

One thought on “ماهی آکواریوم (طبقه بندی ماهی های زینتی و معرفی گونه ها )

  1. کیان گفت:

    با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.