آموزشی, نگهداری آکواریوم

معرفی روش های تمیز کردن شیشه اکواریوم

1.استفاده از اسفنج برای تمیزکردن شیشه اکواریوم

تمیز کردن شیشه آکواریوم کاری نسبتاً آسان است. اگر مقداری جلبک در ان مشاهده می کنید که لازم است برداشته شود، چندین روش وجود دارد که به راحتی و با دست می توانید برای تمیز کردن شیشه اکواریم از انها استفاده کنید. اگر می خواهید از یک روش دیگر که کمتر از دست استفاده شود برای تمیز کردن شیشه اکواریوم بهره بگیرید، روش هایی نیز وجود دارد که می تواند به شما در مدیریت جلبک ها کمک کند. حتی می توانید از پاک کننده های خودکار که قابل خریداری هستند برای تمیز کردن شیشه اکواریوم استفاده کنید. در اخر، چندین راهکار وجود دارد که می توانید اطمینان حاصل کنید که مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جلبک ها تماما از بین رفته است و این باعث می شود که تمیز کردن شیشه اکواریوم بسیار آسان تر شود.

تمیز کردن شیشه اکواریوم با دست

1-  اگر فقط مقداری جلبک در قسمت داخلی شیشه دارید، تمیز کردن شیشه اکواریوم با اسفنج بسیار ساده است. حتما یک اسفنج تمیز و بدون استفاده از هیچ ماده شیمیایی یا مواد شوینده ای را برای تمیز کردن شیشه اکواریوم به کار ببرید تا مواد شیمیایی به درون شیشه وارد نشود. این کار را حتی با وجود ماهی ها نیز می توانید به راحتی انجام دهید به شرطی که اب را بیش از حد کم نکنید. در صورتی که تمیز کردن شیشه اکواریوم به وسیله ی قوی تری نیاز داشت، می توانید از طرف دیگر اسفنج استفاده کنید که قدرت سایندگی بیشتری دارد. اگر نمی خواهید دست خود را به طور کامل در شیشه قرار دهید، می توانید برای تمیز کردن شیشه اکواریوم از اسفنج هایی که به یک دسته ی بلند وصل شده اند استفاده کنید. این نوع اسفنج را می توانید از فروشگاه های مخصوص تهیه کنید.

 

1.استفاده از اسفنج برای تمیزکردن شیشه اکواریوم

2- اگر برای تمیز کردن شیشه اکواریوم لازم است که جلبک های سرسخت تر را از شیشه جدا کنید، ممکن است اسفنج به تنهایی برای تمیز کردن شیشه اکواریوم کافی نباشد. انجام این کار با یک برس جرم گیر شیشه بسیار راحت است. ابتدا فقط سعی کنید که جلبک ها را از شیشه جدا کنید. بعد از اتمام کار می توانید جرم های کف شیشه را با جاروی مخصوص اکواریوم بردارید. هنگام تمیز کردن شیشه اکواریوم به هیچ عنوان اب درون ان را خالی نکنید؛ زیرا اگر بیش از 25 درصد آب ان را خالی کنید، می تواند کلونی باکتری های مفیدی را که در آنجا زندگی می کنند از بین ببرد، و این موضوع می تواند منجر به مرگ ماهی ها شود.

 

2. استفاده از اسفنج دسته دار3- در صورتی که مایل نیستید دست خود را برای تمیز کردن شیشه اکواریوم به داخل ان ببرید، یک راه حل دیگر نیز وجود دارد. می توانید از یک شیشه پاک کن مغناطیسی برای تمیز کردن شیشه اکواریوم استفاده کنید. شما می توانید در فروشگاه آکواریوم یک شیشه پاک کن مغناطیسی تهیه کنید. این وسیله تمیز کردن شیشه اکواریوم را بسیار ساده تر می کند. ان قسمت از شیشه پاک کن که ساینده است باید در بخش درونی شیشه قرار گیرد و قسمت دیگر که دسته به ان متصل است بیرون می ماند. با حرکت دادن قسمت بیرونی، قسمت داخلی نیز حرکت می کند و شیشه را کاملا تمیز می کند. دقت کنید که هنگام تمیز کردن شیشه اکواریوم، شیشه پاک کن را در فاصله ی مناسب از شن و ماسه نگه دارید؛ زیرا در صورتی که شن و ماسه به درون اسفنج شیشه پاک کن بروند می توانند هنگام تمیز کردن شیشه اکواریوم منجر به خراشیده شدن ان شوند. حتماً بعد از هر بار استفاده از شیشه پاک کن مغناطیسی، ان را بشویید. این نوع شیشه پاک کن ها در اندازه های مختلف وجود دارند. اندازه ای که انتخاب می کنید به اندازه شیشه شما بستگی دارد. البته این وسیله هر اندازه ای که باشد کار خود را به خوبی انجام می دهد ولی در صورتی که شیشه بسیار بزرگ باشد، تمیز کردن ان با یک شیشه پاک کن کوچک می تواند خسته کننده باشد. برخی از این شیشه پاک کن ها شناور هستند، بنابراین در صورتی که از دست شما رها شد، لازم نیست نگران پیدا کردن ان باشید.

 

3. استفاده از شیشه پاک کن مغناطیسی

4-تمیز نگه داشتن بیرون شیشه نیز به اندازه ی داخل ان مهم است. برای تمیز کردن شیشه اکواریوم از یک پارچه نرم استفاده کنید و به آرامی قسمت بیرونی شیشه را با آب گرم پاک کنید. استفاده از پاک کننده های شیمیایی حتی برای بیرون شیشه هم توصیه نمی شود؛ زیرا امکان دارد که ذرات کوچک بتوانند از طریق هوا به درون شیشه منتقل شوند و اب را الوده کنند. اگر لازم است که از یک ماده پاک کننده شیمیایی برای تمیز کردن شیشه اکواریوم استفاده کنید، به جای اسپری کردن آن روی شیشه، آن را روی پارچه خود اسپری کنید و سپس شیشه را تمیز کنید.

 

4. تمیز کردن فضای بیرونی شیشه

استفاده از جانداران جلبک خوار برای تمیز کردن شیشه اکواریوم

1- اگر می خواهید بدون نیاز به انجام کارهای سخت جلبک ها را از بین ببرید، می توانید از گونه هایی از ماهی، حلزون و سخت پوستان را که جلبک می خورند استفاده کنید. انتخاب این گونه ها به اینکه آب شیرین یا شور است، اندازه شیشه چقدر است و شناخت دقیق سایر گونه هایی که در شیشه زندگی می کنند، بستگی دارد. بنابراین قبل از آوردن گونه های جلبک خوار به خانه، حتماً در مورد آنها تحقیق کنید.

 

1. استفاده از جانداران جلبک خوار برای از بین بردن جلبک ها

2- استفاده از گیاهان درون شیشه، می تواند به جلوگیری از ایجاد جلبک کمک کند؛ زیرا آنها از نور و مواد مغذی مشابه جلبک ها استفاده می کنند. هرچه این منابع کمتر برای جلبک ها در دسترس باشند، جلبک های کمتری نیز رشد خواهند کرد. علاوه بر این، گیاهان زیبایی درون شیشه را چندین برابر می کنند و ماهی ها نیز می توانند لا به لای انها مخفی شوند. هنگام انتخاب گیاهان، حتما دقت کنید که در چه شرایطی رشد می کنند. به عنوان مثال، برخی گیاهان به نور بیشتری احتیاج دارند و برخی دیگر در دماهای مختلف رشد می کنند.

 

2.قرار دادن گیاهان در اکواریوم برای از بین بردن جلبک ها

3- در صورتی که حلزون ها و گیاهان به اندازه کافی برای از بین بردن جلبک مفید نبودند، می توانید یک ربات تمیز کنندهتهیه کنید تا این کا را به راحتی برای شما انجام دهد. فقط کافیست این وسیله را درون شیشه قرار دهید و آن را روشن کنید. ربات تمیز کننده دارای یک باتری است که قابل شارژ است و یک پد اضافی هم دارد.

 

3. استفاده از ربات تمیزکننده

چگونه از رشد جلبک درون اکواریوم جلوگیری کنیم؟

  1. جلبک ها در حضور فسفات و نیتروژن زیاد رشد می کنند. بنابراین همیشه نسبت به موادی مغذی که به ماهی ها می دهید اگاهی کامل داشته باشید. اگر آب نمک را خریداری کردید، حتماً بسته بندی را با دقت بخوانید و فقط محصولاتی را خریداری کنید که فاقد نیتروژن و فسفات باشند. غذای بیش از حد دادن به ماهی ها، می تواند منبع تغذیه جلبک ها باشد. برای جلوگیری از این امر، به اندازه نیاز غذایی ماهی ها، مواد غذایی اضافه کنید. وجود تعداد بیش از حد ماهی در یک شیشه نیز می تواند باعث افزایش میزان فسفات و نیتروژن شوند. جلبک ها برای رشد به نور احتیاج دارند، بنابراین دقت کنید که چراغ های درون شیشه را بیش از حد روشن نکنید.
  2. اگر هنوز هم از وجود جلبک رنج می برید و کاهش میزان مواد مغذی هم این مشکل را برطرف نکرده است، شاید بهتر باشد که مقدار کمی از اب را عوض کنید. عوض کردن کل اب، تمام باکتری های مفیدی که ماهی ها برای زنده ماندن نیاز دارند را از بین می برد. بنابراین 10 تا 30 درصد آب را عوض کنید.
  3. از یک یک شیشه که خودکار تمیز می شود استفاده کنید. دو نوع از این شیشه ها وجود دارد که هر دو باعث کاهش مدت زمان تمیز کردن شیشه اکواریوم می شوند. برخی از این شیشه ها از یک پمپ ملایم برای از بین بردن آب کثیف استفاده می کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پمپ را روشن کنید و یک ظرف را زیر پمپ قرار دهید تا آب کثیف گرفته شود. سپس آب تمیز را جایگزین کنید. پمپ به اندازه ای قوی نیست که باعث اسیب رساندن به ماهی ها شود، بنابراین می توانید آنها را با خیال راحت در شیشه بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.