آموزشی, نگهداری آکواریوم

برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

  تمیز کردن شیشه اکواریوم

جلبک ها نوعی گیاه آبزی هستند که از نور خورشید و مواد مغذی شیمیایی موجود در اطراف خود تغذیه می کنند. جلبک ها در مقادیر کم نامرئی هستند و مخزن شما بدون شک در حال حاضر هم جلبک های ریزی دارد. اما هنگامی که جلبک ها زیاد رشد می کنند و جمع شوند، می توانند تمام اب و شیشه را بپوشانند. احساس ناخوشایندی به شما دست می دهد وقتی که می بینید به جای لذت بردن از اکواریوم خود، باید پیوسته در حال تمیز کردن ان باشید. خوشبختانه، اگر در تغییر آب و پایین نگه داشتن سطح نور اکواریوم کوشا باشید، احتمال کمی دارد که پیوسته در حال از بین بردن جلبک باشید. راه حل های موجود در این مقاله برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، برای هرنوع اب موجود در مخزن یکسان است. در صورتی که از انواع ماهی، حلزون و میگو برای خوردن جلبک های مخزن استفاده می کنید، باید نوع اب را در نظر بگیرید.

کنترل نور برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم

1- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، مخزن را در جایی که پنجره دارد قرار ندهید. قرار دادن آکواریوم کنار پنجره، باعث فراهم شدن یک منبع نور اضافی برای مخزن می شود که نمی توانید ان را کنترل کنید. نور طبیعی باعث رشد جلبک ها می شود. برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، ان را هرگز در معرض نور مستقیم قرار ندهید. بنابراین مخزن را در اتاق هایی نگه دارید که دارای منبع نور مصنوعی هستند. نور غیرمستقیم مناسب است و در واقع می تواند به ماهی ها کمک کند تا روز و شب را تشخیص دهند.

 

کنترل نور مخزن برای جلوگیری از رشد جلبک ها2- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، روزانه فقط 4-6 ساعت منبع نور را روشن نگه دارید. به دلیل اینکه جلبک ها برای رشد فتوسنتز می کنند، میزان نوری که مخزن دارد، احتمال رشد جلبک ها را تحت تأثیر قرار می دهد. اگرچه قرار گرفتن ماهی ها در معرض نور بسیار مهم است، ولی می توانید با کاهش میزان نور، بدون انکه به ماهی ها آسیب برسانید رشد جلبک ها را کنترل کنید. بنابراین روشن کردن و کنترل منبع نور به مدت کمتر از 6 ساعت در روز، روشی عالی برای جلوگیری از رشد جلبک ها است. شما می توانید در طول روز و در هر زمان که مایل بودید، چراغ های مخزن را روشن کنید زیرا ماهی ها ریتم های شبانه روزی را با نور تطبیق می دهند. در صورتی که در مخزن گیاهان طبیعی دارید، دقت کنید که باید حداقل 10 ساعت در روز، نور دریافت کنند. خوشبختانه، گیاهان طبیعی برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم بسیار مفید هستند، بنابراین اگر گیاه طبیعی دارید لازم نیست نگران میزان نور باشید.

 

  کنترل منبع نور برای جلوگیری از رشد جلبک3- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، پس از 1.5 سال تمام چراغ های مخزن را تعویض کنید تا از ایجاد اختلال در منبع نور جلوگیری شود. این منبع روشنایی در تأمین نور برای گیاهان و ماهی ها طراحی شده است. با گذشت زمان نور منبع روشنایی کم می شود و سپس این نور به قسمت های دیگری می تابد و باعث رشد جلبک ها می شود. برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، هر 1.5 -2 سال، منابع نور را حتی در صورتی که سالم هستند، تعویض کنید. تعویض لامپ به ویژه برای لامپ های فلورسنت بسیار مهم است؛ زیرا با گذشت زمان تغییرات چشمگیری در ان مشاهده می شود. چراغ هایی را که در اولین استفاده بسیار کم نور هستند، تعویض کنید.

 

  تعویض منبع نور مخزن 

تمیز کردن اب برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم

1- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، فیلتر را هر 1-2 روز یکبار بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمیز است و درست کار می کند. فیلتر را با دقت بررسی کنید. جریان آب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که جریان پایداری دارد. اگر فیلتر از کار افتاد، برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم سریعا آن را تعویض کنید. در صورتی که روی فیلتر ضایعات ماهی یا جلبک مشاهده کردید، فیلتر را با اب بشویید. جلبک ها را می توانید با یک وسیله مانند چنگال، از فیلتر جدا کنید. فیلترها به تنهایی نقش بسیار مفیدی در جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم دارند. اگر برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم نیاز به اقدام بیشتری دارید، می توانید یک فیلتر سطح بالاتر برای مخزن خریداری کنید.

 

  بررسی فیلتر اکواریوم2- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، 25درصد از آب مخزن را هر 1-2 هفته عوض کنید و اب تازه را جایگزین ان کنید. عوض کردن تمام آب می تواند به ماهی ها و گیاهان اسیب بزند؛ زیرا یکدفعه محیط زندگی انها تغییر می کند و به ان عادت ندارند. برای جایگزین کردن آب قدیمی، می توانید از هر نوع آبی که قبلا در مخزن از ان استفاده شده است استفاده کنید. بیشتر ماهی ها با آب معدنی خالص رشد می کنند. همچنین می توانید از شیر آب ان استفاده کنید به شرط آنکه کلر موجود در ان را به صفر برسانید.

 

عوض کردن اب مخزن3- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، شیشه ان را هر هفته با یک برس مخصوص جلبک تمیز کنید تا جلبک ها از بین بروند. قسمت تیغ مانند این برس به یک دسته وصل است و جلبک ها به این قسمت می چسبند. تمیز کردن منظم داخل شیشه یک روش عالی برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم است. این کار را حداقل هفته ای یکبار انجام دهید تا از تمیز بودن شیشه و جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم اطمینان حاصل کنید.

 

  تمیز کردن شیشه اکواریوم4- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، از یک شیشه پاک کن مغناطیسی مخصوص شیشه استفاده کنید. این کار را می توانید بدون اینکه دستتان خیس شود انجام دهید. این شیشه پاک کن دارای یک پد تمیز کننده و یک آهنربای متصل به ان است. این اهن ربا به یک اهنربای دیگر که بیرون از مخزن قرار دارد می چسبد و به شما این امکان را می دهد شیشه داخلی را بدون اینکه خیس شوید تمیز کنید.

 

  استفاده از شیشه پاک کن مغناطیسی5- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، سطح نیترات و فسفات مخزن را هر 2 ماه یک بار بررسی کنید. می توانید برای این کار از کیت های آزمایش نیترات و فسفات استفاده کنید. نیترات و فسفات دو ماده شیمیایی هستند که در رشد جلبک تاثیر فراوانی دارند. بنابراین با کنترل نیترات و فسفات از رشد جلبک جلوگیری کنید.

 

کنترل سطح نیترات و فسفات اب

راه اندازی یک اکوسیستم مخصوص جهت جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم

1- برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم، می توانید به مخزن تعدادی ماهی که از جلبک تغذیه می کنند اضافه کنید. انواع ماهی، میگو و حلزون وجود دارند که از جلبک تغذیه می کنند و به موجودات دیگر درون اکواریوم اسیب نمی رسانند. افزودن این موجودات به مخزن، می تواند یک روش عالی برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم باشد. براساس اندازه مخزن، 2-10 جلبک خوار را به ان اضافه کنید تا تمام جلبک ها را از بین ببرند.

 

  استفاده از جلبک خوارها2- از گیاهان طبیعی به جای گیاهان مصنوعی برای از بین بردن جلبک استفاده کنید. گیاهان طبیعی برای به دست اوردن نیترات و فسفات موجود در آب، با جلبک ها مبارزه می کنند. این یک روش عالی برای جلوگیری از جلبک زدن اکواریوم می باشد. علاوه بر این ماهی ها نیز دوست دارند در بین گیاهان طبیعی پنهان شوند.

 

   قرار دادن گیاهان طبیعی در مخزن3- مخزن را هر 6 تا 12 ماه یک بار به طول کاملا تاریک کنید تا سطح رشد جلبک ها تنظیم شود. تاریک کردن مخزن به این معنی است که به مدت 24-48 ساعت، جهت از بین بردن جلبک، روشنایی مخزن را به صفر برسانید. برای این کار چراغ مخزن را خاموش کنید و مخزن را با یک پتو یا پارچه تیره بپوشانید. قبل از بازگشت به شرایط عادی، چراغها را به مدت 24-48 ساعت خاموش کنید. این کار باعث گرسنه شدن و از بین بردن جلبک می شود. طی 2-3 هفته آب را به طور کامل عوض کنید تا جلبک های مرده از بین بروند. تمام اب را یکدفعه عوض نکنید. هر 2-3 روز 20 درصد از آب را عوض کنید تا زمانی که آب جدید به طور کامل جایگزین اب جدید شد. زمانی که مخزن را کاملا تاریک کرده اید، همچنان به ماهی های خود غذا دهید. اگر درون مخزن گیاه طبیعی دارید، دقت کنید که مدت زمان خاموشی از 36ساعت بیشتر نشود.

 

   تاریک کردن اکواریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.