آموزشی, حرفه ای, نگهداری آکواریوم

ماهی آروانا یا اژدها ماهی با ارزش ترین ماهی آب شیرین

ماهی آروانا

ماهی آروانا، یک ماهی استخوانی آب شیرین از خانواده  Osteoglossidaeاست که به نام زبان استخوانی نیز شناخته می‌شود. این خانواده از ماهی‌های آب شیرین، سر استخوانی و دارای بدن طویل هستند که بدن با پولک‌های بزرگ و سنگین با کانال‌های الگوی موزاییکی پوشیده شده است. باله‌های پشتی و مقعدی دارای پرتوهای نرم و طویل هستند، درحالی‌که باله‌های سینه‌ای و شکمی کوچک هستند. نام “زبان استخوانی” از یک استخوان دندانی روی کف دهان مشتق شده است، “زبان”، مجهز به دندان‌هایی است که طرف مقابل سقف دهان را گاز می‌گیرد. ماهی آروانا قابلیت مکش اختیاری هوا دارد و می‌تواند اکسیژن را از طریق مكیدن به کیسه‌ی شنای خود برساند، كه به مویرگ‌ها (مانند بافت ریه) متصل شده است. این ماهی در انواع مختلف، آروانای نقره‌ای یا سیلور؛ آروانای آسیایی طلایی، آروانای آسیایی قرمز، آروانای آسیایی نقره‌ای؛ آروانای خال‌خالی؛ آروانای کوتوله یا شمالی؛ آروانای آفریقایی و آروانای مشکی وجود دارد.

ماهی آروانا قرمز

ماهی آروانا قرمز

شرایط آب ماهی آروانا

مهم‌ترین چیز برای یک آکواریوم تازه تنظیم‌شده این است که یک سیستم بیوفیلتراسیون متعادلی از میکروارگانیسم‌ها ایجاد کنید که حاوی باکتری‌های لازم برای تجزیه پروتئین و هضم آمینواسید باشد، که نیترو باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها برای آن مفید هستند.

زندگی 24 ساعته ماهی در آب، نمی‌تواند بدون کیفیت خوب آب فراهم شود. به یُمن وجود تکنولوژی امروزی شما می‌توانید باکتری‌های زنده یا نیترو باکتری‌ها را از فروشگاه خریداری و به آب اضافه کنید. پس از یک هفته می‌توانید به‌راحتی ماهی را در آب قرار دهید. هنگامی‌که سیستم میکروارگانیسم فراهم می‌شود، کارهای زیر برای حفظ تعادل بیولوژیکی باید انجام شود (افزایش مقدار اکسیژن، تنظیم pH و سختی آب).

pH لازم آب برای ماهی آروانا

منشأ ماهی آروانا می‌تواند متفاوت باشد، اما آب نرم و اسیدی برای اژدها ماهی ضروری است. مقدار pH نشان‌دهنده‌ی اسیدیته آب است و pH = 7 بدین معنی است که آب خنثی است. PH کمتر از 7 به معنای اسیدی است، درحالی‌که PH بالاتر از 7 قلیایی است. زیستگاه اصلی ماهی آروانا در جنگل‌های بارانی است که سطح pH آن حدود 5.5 تا 7 و آب‌اسیدی ضعیف است. آب‌اسیدی ضعیف، یکی از ساختارهای حیاتی اژدها ماهی است، مخصوصاً برای ماهی آروانای قرمز. برخی از پرورش‌دهندگان باتجربه‌ی ماهی آروانا معتقدند در آب‌اسیدی ضعیف اژدها ماهی قادر به تحریک رنگ بدن خود به‌طور طبیعی بدون کمک هرگونه رژیم غذایی افزایش رنگ است.

مدفوع ماهی و مواد غذایی باقی‌مانده در آب، موجب افزایش سطح آمونیاک می‌شود و آمونیاک به نیترات تبدیل می‌شود و نیترات از طریق نیترو باکتری تجزیه می‌شود که برای ماهی آروانا مضر است. در محیط اسیدی ضعیف، آمونیاک به آمونیم غیر سمّی تبدیل می‌شود که برای سلامتی ماهی‌ها مفید است.

ماهی آروانا طلایی

ماهی آروانا طلایی

شرایط سختی آب برای ماهی آروانا

سختی آب به محتویات و ترکیبات موجود در آب، مانند کلسیم، منیزیم و آهن قابل‌حل اشاره دارد. به این مواد “مواد معدنی” گفته می‌شود. سختی آب در دو حالت سختی موقت و دائمی وجود دارد. سختی موقت شامل بی‌کربنات کلسیم و منیزیم است. سختی دائمی شامل سولفات کلسیم و منیزیم یا کلرید است. بنابراین، وجود مواد با سختی کمتر، نشان‌دهنده‌ی آب نرم خواهد بود و بالعکس. در فصل بارانی، آب باران از طریق ناحیه جنگل‌های استوایی وسیع جریان می‌یابد که درنهایت به‌صورت اسید ضعیف و آب سختی کم درمی‌آید. سختی آب در این مناطق عمدتاً صفر است. متأسفانه، اکثر مناطق دیگر به‌سختی قادر به رسیدن به استاندارد موردنیاز نسبت به سایر مناطق کوهستانی هستند. این باعث فشار زیادی بر عملکرد تنظیم اسمزی ماهی در محیط آب بیش‌ازحد سخت می‌شود، هرچند که این مسئله در زمان کوتاه دیده نمی‌شود. آبشش های ماهی تنفس می‌کنند و محتوای نمک را در داخل بدن تنظیم می‌کنند. هنگامی‌که سختی آب پایین‌تر باشد، ماهی می‌تواند به‌راحتی نمک غیرضروری را از بین ببرد و وقتی سختی بالاتر می‌رود، ماهی‌ها از انرژی بیشتری برای تخلیه نمک‌های غیرضروری استفاده می‌کنند، به‌این‌ترتیب بر روی آبشش ها تأثیر می‌گذارد. با توجه به چنین شرایطی، آبشش ماهی به‌راحتی آسیب می‌بیند. بنابراین، لازم است شرایط محیطی با سختی پایین فراهم شود.

نکاتی که باید در نگهداری ماهی آروانا در آکواریوم بدانید:

 • تجهیزات آکواریوم خود را چک کنید
 • دستگاه هوادهی
 • بخاری و دماسنج
 • فیلتر
 • لامپ فلورسنت
 • مراقب آکواریوم خود باشید.
 • تغذیه
 • کنترل و تغییر آب.
 • شرایط درونی آکواریوم
 • آکواریوم را مانند محیط طبیعی ماهی آماده کنید.
 • بیماری
 • علل بیماری را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد که عبارت‌اند از: ارگانیسم‌های انگلی و غیر انگلی.
ماهی آروانا

ماهی آروانا

غذای مناسب ماهی آروانا

غذای ماهی آروانا را می‌توان به‌صورت خوراک طبیعی و خوراک تولیدی تقسیم کرد. به‌طورکلی، اژدها ماهی بیشتر علاقه‌مند به خوراک زنده است، که می‌تواند مهارت شکارگری و فعالیت ماهی را بهبود بخشد. اما غذای زنده حاوی بسیاری از انگل‌ها و باکتری‌هایی است که گاهی اوقات به ماهی آروانا منتقل می‌شود. علاوه بر این، اژدها ماهی هنگامی‌که از خوراک زنده استفاده می‌کند، ممکن است صدمه ببیند. خوراک زنده باید قرنطینه شده و قبل از اینکه آن‌ها به ماهی آروانا داده شود از آلودگی باکتریایی ریشه‌کن شود.

برای تهیه انواع ماهی آروانا ، تهیه غذای آروانا و سوالات احتمالی درباره ماهی آروانا با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۸۴۱۱۶۶ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.