آموزشی, مبتدی

معرفی ماهی سیچیلاید و شرایط مورد نیاز برای زندگی این گونه ماهی

ماهی سیچیلاید

ماهی سیچیلاید یکی از محبوب ترین ماهیان آکواریومی در رده ماهیان آب شیرین است. تنوع وسیع گونه های ماهی سیچیلاید موجب شده تا افراد با سلایق مختلف علاقه مند به نگهداری این گونه جذاب در آکواریوم باشند. علاوه بر این تکثیر و پرورش ماهی سیچیلاید و انواع گونه های آن به خوبی رونق داشته و دسترسی به انواع گونه های آن در بازار به آسانی امکان پذیر است. انواع مختلفی از ماهی سیچیلاید وجود دارد که در میان ماهیان زینتی دسته بندی می شود. گونه هایی نظیر سیچیلاید گورخری، رنگین کمان، جواهری، دهان آتشی و بسیاری از گونه های دیگر که دارای ظاهری جذاب بوده و هر کدام مشتریان خود را دارند. از معروف ترین گونه های آکواریومی ماهی سیچیلاید می توان به دیسکس ، آنجل و ماهی اسکار اشاره نمود.

ویژگی های ماهی سیچیلاید

پیش از بیان ویژگی هایی که این گونه ارزشمند را در رده ماهیان پر طرفدار قرار داده لازم است به معرفی ماهی سیچیلاید بپردازیم. این ماهی که با عنوان سیکلید نیز در میان آکواریوم دار ها و افراد شاغل در این صنعت شناخته می شود دارای خاستگاهی در قاره آفریقا و آمریکا می باشد و جزو ماهیان گرمابی به شمار می آید. دمای مورد نیاز برای این ماهی ها در حدود 25 تا 30 درجه سانتی گراد بوده که این عدد به ویژه برای گونه بومی ایران در حدود 30 درجه سانتی گراد برآورد شده است. محل زندگی اصلی ماهی سیچیلاید بسیار متنوع بوده و محدوده ای وسیع از رودخانه آمازون تا دریاچه مالاوی را شامل می شود. همین گستردگی محل زیست و شرایط زیست محیطی متفاوت منجر به تفاوت های ظاهری فراوان و ایجاد گونه های متعددی از این خانواده گردیده است. تنوع رنگی موجود در گونه های مختلف ماهی سیچلاید از رنگ های سبز و آبی تا قرمز و نارنجی و حتی رنگ های سیاه و تیره مشاهده شده است. بر اساس مطالعات انجام شده ماهی سیچیلاید دارای بیش از 1000 گونه در سرتاسر جهان می باشد.

 

ماهی سیچیلاید

ماهی سیچیلاید

شرایط مطلوب برای زندگی ماهی سیچیلاید

برای این که بتوانیم شرایط مناسب و قابل قبولی را برای زندگی ماهی سیچیلاید در آکواریوم فراهم کنیم لازم است در ابتدا با ویژگی های زیستی این گونه بیشتر آشنا شویم. چنان چه اشاره شده سیچلاید ماهی است که در آب های شیرین تا لب شور زندگی می کند. محیط زندگی این ماهی ها باید در معرض نور خورشید باشد تا نور و گرمای ثابت برای آن ها فراهم گردد. ماهی سیچیلاید در محل زندگی طبیعی خود معمولا بستر های گلی را انتخاب می کند. ویژگی خاص این ماهی محدوده تحمل بالا نسبت به شفافیت آب است. ماهی سیچیلاید می تواند آب های شفاف و کدر را به خوبی تحمل کرده و آن ها به زندگی ادامه دهد. اما نتایج تحقیقات نشان داده که ماهی هایی که در آب های شفاف زندگی می کنند از لحاظ رنگ پوست دارای جذابیت های بیشتری هستند و رنگی درخشان تر را به نمایش می گذارند.
نکته بسیار مهمی که در خصوص گونه های مختلف ماهی سیچیلاید باید در نظر داشت این است که صید آن ها با هدف فروش تجاری در صنعت ماهیان زینتی و آلودگی های زیست محیطی که منجر به تخریب زیستگاه های آن ها گردیده همگی منجر شده تا این ماهی به عنوان یک ماهی در معرض خطر معرفی گردد. ماهی سیچلاید از جلبک های کف زی و همچنین مواد دفعی تجمع یافته در بستر تغذیه می کنند. اما در زمان اسارت این ماهی می تواند از غذای دستی و تجاری تغذیه نماید. به طور کلی می توان عنوان نمود که ماهی سیچلاید یک ماهی همه چیز خوار است. بسته به گونه این ماهی ها برخی از آن ها رژیم گوشت خواری و برخی دیگر رژیم گیاهخواری را ترجیح می دهند و این امر به دلیل تنوع گونه ای فراوان در ماهی سیچیلاید است.
بررسی ویژگی های رفتاری در ماهی سیچیلاید نشان می دهد که گونه های مختلف این ماهی دارای خاصیت قلمرو طلبی هستند و به همین دلیل باید محل نگهداری آن ها شرایط لازم از نظر اندازه و تعداد را داشته باشد. در صورتی که در گله ای از این ماهی ها همه ماهی ها یک اندازه نباشند خطر حمله کردن به ماهی های کوچک تر و ضعیف تر به شدت افزایش می یابد.

 

ویژگی های ماهی سیچیلاید

ویژگی های ماهی سیچیلاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.