آموزش ویدئوی, آموزشی, حرفه ای

سفیدک یا ایک ماهی آکواریومی معرفی بیماری به همراه ویدئو آموزشی

درمان بیماری سفیدک

معرفی بیماری سفیدک یا ایک ماهی آکواریومی

انگل Ichthyophthirius multifiliis عامل بیماری ایک یا سفیدک 

تک‌یاخته‌ها، شایع‌ترین انگل ماهیان در جهان هستند و تک‌یاخته‌های مژه‌دار بیشترین آلودگی را در سطح پوست ماهیان زینتی ایجاد می‌کنند. انگل مژه‌دار Ichthyophthirius multifiliis عامل ایجاد بیماری سفیدک یا ایک در ماهی آکواریومی است (Dickerson and Dawe, 1995; Lom and Dyková, 1992). این پاتوژن در ماهی‌های گرمسیری آب شیرین شایع است. چرخه زندگی انگل مستقیم و مشابه Piscinoodinium (بیماری مخملی) است. این انگل دارای سه‌چرخه‌ی زندگی دینوسپور، تروفونت و تومونت می‌باشد. دینوسپور I. multifiliis در سطح خارجی ماهی می‌چسبد و پس‌ازآن فرم تروفونت در زیر اپیدرم پوست و آب‌شش میزبان تغذیه می‌کند. سپس تروفونت اپیدرم را از بین می‌برد و به تومونت که به‌صورت کیستی است تبدیل می‌شود. تومونت به یک بستر بی‌جان چسبیده و برای تولید ترونت های عفونی تقسیم می‌شود. ترونت ها شنا می‌کنند تا اینکه به سطح بدن ماهی میزبان برسند و سپس به آن متصل شده و برای ادامه چرخه حیات خود به اپی تلیوم نفوذ می‌کنند. چرخه زندگی I. multifiliis در طی 3 تا 6 روز و در دمای 25 درجه سانتی‌گراد تکمیل می‌شود.

 

 

قبل از هر چیزی حتما این ویدیو را تماشا کنید .

 

 

بیماری ایک ( سفیدک ) در ماهی آکواریومی

نام Ichthyophthirius multifilis به‌صورت “شپش ماهی با بچه‌های زیاد” ترجمه‌شده است، این عبارت نشان می‌دهد که هر انگل می‌تواند بیش از هزار تخم تولید کند. اگرچه ایک معادل یک عفونت پوستی است، اما می‌تواند برای یک ماهی که در رژیم غذایی یا زیستگاه فقیر تحت استرس قرار دارد، کشنده باشد.

 

سفیدک

سفیدک

علائم سفیدک ( ایک ) ماهی آکواریومی

 • لکه‌های کوچک سفید شبیه ماسه
 • زخم شدن بدن ماهی در اثر خراش با سنگ و صخره
 • ماهی‌ها در مراحل پیشرفته بی‌حال و افسرده می‌شوند
 • قرمزی یا رگه‌های خونی در مراحل پیشرفته

پوست ماهی‌های آلوده به ایک با درجات مختلفی از لکه‌های سفید دیده می‌شود. آلودگی شدید به‌راحتی قابل‌مشاهده است، اما آلودگی خفیف اغلب نادیده گرفته می‌شود. بااین‌حال، ایک برای مدت زیادی غیرقابل‌مشاهده نخواهد ماند.

انگل بالغ پوست قربانی خود را سوراخ می‌کند و از خون و سلول‌های اپی تلیال مرده وی تغذیه می‌کند. خراش ایجادشده توسط I. multifiliis باعث می‌شود که پوست ماهی متورم شود و کیست‌های سفیدی ایجاد شود که به‌صورت نقاط کوچک دیده می‌شود. ماهی احساس می‌کند که توسط پشه گزیده شده است. ماهی‌های آلوده برای رهایی از خارش خود را به صخره‌ها و سنگ‌ها می‌زنند.

چند روز بعد از آلودگی، انگلی که به‌صورت حریصانه تغذیه کرده به یک تروفوزوئیت درمی‌آید، بدن ماهی را سوراخ کرده و از آن خارج می‌شود. با ترشح یک ماده ژله مانند نرم، یک غشای محافظ تشکیل می‌دهد که درون آن به صدها نوزاد I. multifiliis تقسیم می‌شود و آن‌ها تومیت نام دارند. تومیت های گرسنه به‌زودی برای جستجوی ماهی تازه‌ای برای تغذیه، خانه‌ی خود را ترک می‌کنند.

این مرحله‌ی شناور آزاد تنها سه روز طول می‌کشد و در این مدت I. multifiliis  به دارو آسیب‌پذیر است. هنگامی‌که انگل ایک روی ماهی جدید میزبان سوراخ حفر می‌کند، نسبت به مواد شیمیایی موجود در آب ایمن می‌شود.

درمان سفیدک ( ایک )  ماهی آکواریومی

 • افزایش درجه حرارت آب به وسیله بخاری آکواریوم 
 • دارودرمانی برای 10-14 روز
 • کاهش دارو وقتی‌که ماهی‌های تحت درمان پولک خود را از دست می‌دهند
 • فیلتراسیون کربن را در طول درمان متوقف کنید
 • انجام تغییرات آب حین درمان

از ابتدا تا انتهای چرخه حدود دو هفته طول می‌کشد. درجه حرارت بالاتر چرخه را کوتاه می‌کند، درحالی‌که درجه حرارت پایین چرخه را طولانی می‌کند. بنابراین افزایش دمای آب، زمان لازم برای رسیدن انگل به مرحله‌ای که به دارو حساس است را کاهش می‌دهد.

بهتر است درمان باید برای طی دوره طولانی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که تمامی انگل‌ها از بین رفته‌اند. باید مراقب عفونت‌های دیگر باشید، زیرا عفونت‌های ثانویه اغلب زمانی رخ می‌دهند که پوست توسط انگل دیگری آسیب‌دیده باشد.

مالاکیت سبز، متیلن آبی، کینین هیدروکلراید و مپاکرین هیدروکلراید همگی داروهای مؤثری برای ایک هستند و تحت چند نام تجاری در دسترس می‌باشند.

دوزها بر اساس دستورالعمل‌های بسته باید رعایت شود؛ بااین‌حال، زمانی که گربه‌ماهی و ماهی تترا پولک خود را ازدست‌داده اند،دوز را به نصف کاهش دهید. صرف‌نظر از نوع داروی مورداستفاده، درمان باید به‌صورت مداوم برای 10-14 روز ادامه یابد تا اطمینان حاصل شود کلیه انگل‌ها کشته‌شده‌اند. بین درمان، تغییر جزئی آب توصیه می‌شود. دمای آب را به بالاتر از حد معمول افزایش دهید تا چرخه زندگی I. multifiliis  را تسریع کنید. فیلتراسیون کربن را در طول درمان متوقف کنید، زیرا مواد شیمیایی را حذف می‌کند.

 

ایک

ایک

پیشگیری از بیماری سفیدک و ایک

 • قرنطینه ماهی جدید برای دو هفته
 • درمان گیاهان قبل از افزودن به آکواریوم
 • حفظ کیفیت بالای آب
 • فراهم کردن رژیم غذایی متعادل به ماهی

بهترین راه برای پیشگیری از ایک این است که دو هفته قبل از انتقال ماهی‌های جدید به آکواریوم، آن‌ها را در یک آکواریوم جداگانه قرنطینه کنید. وقتی قرنطینه امکان‌پذیر نیست، می‌توان از درمان پیشگیرانه استفاده کرد. زمانی که ماهی‌های جدید اضافه می‌شوند، درمان با متیلن آبی یا مالاشیات سبز و دوباره چهار روز بعد؛ به کاهش بروز آلودگی کمک می‌کنند. گیاهان جدید باید درمان شوند، زیرا می‌توانند کیست‌های ایک را حمل کنند.

حفظ کیفیت بالای آب، جلوگیری از نوسان دما و فراهم کردن رژیم غذایی قوی، بهترین روش‌های پیشگیری از بیماری ایک و سایر بیماری‌های ماهی آکواریومی است.

2 thoughts on “سفیدک یا ایک ماهی آکواریومی معرفی بیماری به همراه ویدئو آموزشی

 1. الی گفت:

  من۵روزه اکواریوم وماهی خریدم الان ماهیام خال سفیددارن روبدنشون چیکارکنم؟

  1. محلول ضد سفیدک رو تهیه کنید و بعد ار 72 ساعت به آب آکواریم محلول ضد عفونی کننده آکوا سیف اضافه کنید ؛ هر دو محصول رو میتونید از داخل فروشگاه وبسایت تهیه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.