آموزشی, حرفه ای, نگهداری آکواریوم

ماهی دیسکاس پادشاه آکواریوم شما دیسکس یک ماهی خاص برای شما

دیسکاس ماهی

پادشاه آکواریوم: ماهی دیسکاس ( دیسکَس )

معرفی ماهی دیسکاس ( دیسکَس )

دیسکاس ، یک ماهی آب شیرین متعلق به رده شعاع باله‌ها (Actinopterygii)، راسته‌ی سوف ماهی سانان (Perciformes)، خانواده‌ی سیکلیده (Cichlidae) و از سرده‌ی همرودندان (Symphysodon) و ماهی گرمسیری بومی حوضه‌ی رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی است. با توجه به شکل متمایز و رنگ‌های روشن این ماهی، به‌عنوان ماهی آکواریوم آب شیرین شناخته‌شده و آبزی‌پروری دیسکس در کشورهای مختلف آسیایی به یک صنعت عمده تبدیل‌شده است. این ماهی گاهی بانام ماهی پمپادور (pompadour fish) نیز شناخته می‌شود.

پادشاه آکواریوم

ماهی دیسکاس از خانواده سیکلیده است و به دلیل زیبایی‌های شگفت‌انگیز و رنگ‌های خاصش، به آن “پادشاه آکواریوم” نیز می‌گویند. حداقل سه گونه دیسکس شناخته‌شده است، هرچند بحث‌هایی در مورد اعتبار چندین نام علمی برای آن وجود دارد. برای به دام انداختن دیسکاس­های وحشی، می‌توان از خصوصیات شیمی آب و نیازهای رژیم غذایی این ماهی استفاده کرد، بااین‌حال، اکثر دیسکوس های فروشی امروزی، پرورشی هستند و این کار را بسیار ساده‌تر کرده است. به دلایل مختلفی، انواع وحشی این ماهی برای مبتدیان مناسب نیست. از طریق پرورش انتخابی، رنگ‌های مختلف این ماهی موجود می‌باشد.

دیسکاس

دیسکاس

عادات طبیعی ماهی دیسکاس

ماهی دیسکاس در دریاچه‌های سیل گیر و جنگل‌های سیلابی در حوضه رودخانه آمازون و برخی از شاخه‌های آن، ازجمله Rio Negro وجود دارد. این مناطق به دلیل تغییرات شدید در سطح آب، دچار سیلاب فصلی می‌شوند. دیسکوس تمایل به جمع شدن در نزدیکی درختان افتاده galhadas، در امتداد ساحل دارد. آن‌ها آب‌های آرام را ترجیح می‌دهند و به‌ندرت در مناطقی که در آن موج و جریان قوی وجود دارد، دیده می‌شوند.

شرایط آب ماهی دیسکاس

دیسکاس  آب گرم، سبک و شیرین و اسیدی را ترجیح می‌دهد. pH آب باید بین 6.0 تا 7.0، با سختی بین 1 و 4 درجه dKH (18 تا 70 ppm) باشد. دمای آب باید بین 82 تا 86 درجه فارنهایت حفظ شود، اگرچه دیسکس وحشی هکل (Heckel) دمای حدود 90 درجه فارنهایت را ترجیح می‌دهد. می‌توانید از گرم‌کن آکوئون (Aqueon) برای حفظ درجه حرارت مناسب آب استفاده کنید. دیسکاس پرورشی را می‌توان در آب کلرزدایی شده نگهداری کرد، اما اسمز معکوس یا آب دیونیزه شده با آکوئون، Kent Marine R / O Right، Liquid R / O Right بهترین شرایط را فراهم می‌کنند. استفاده از Kent Marine Discus Essential  و Black Water Expert  نیز توصیه می‌شود. هنگام خرید دیسکوس، همیشه از فروشنده درباره شیمی آبی که ماهی در آن پرورش‌یافته، سؤال کنید. دیسکاس به کیفیت آب طبیعی نیاز دارد و تغییرات آب به‌صورت هفتگی بین 10 تا 25 درصد با استفاده از تغییردهنده آب آکواریوم آکوئون (Aqueon Aquarium Water Changer) یا سیفون تمیزکننده‌ی ماسه وکیوم (Siphon Vacuum Gravel Cleaner) توصیه می‌شود. قبل از پر کردن آکواریوم خود فراموش نکنید که آب شیرین را با تهویه آب آکوئون (Aqueon Water Conditioner) تهیه کنید!

 

شرایط زندگی ماهی دیسکس

ماهی دیسکاس به‌اندازه کافی بزرگ می‌شود و در صورت رشد کامل، به یک آکواریوم 75 گالنی یا بزرگ‌تر نیاز دارد. آکواریوم‌های بلند برای شکل بدن این ماهی مناسب‌تر هستند. جریان آب باید ملایم باشد و دکوراسیون آکواریوم باید شامل گیاهان وسیع و گسترده‌ای باشد که به‌طور عمودی مرتب‌شده‌اند تا حالت شاخه‌ها و درختان افتاده در طبیعت شبیه‌سازی شود. چندین گیاه شناور نیز می‌توانند برای تأمین سایه و پوشش پناهگاه ماهی‌ها عمل کند. بستر باید با دانه‌های متوسط پرشده و هموار به نظر می‌رسد، چون دیسکاس دوست دارد در سمت پایین آکواریوم دنبال غذا بگردد.

 

دیسکاس ماهی

دیسکاس ماهی

رفتارشناسی ماهی دیسکاس

دیسكاس به‌طورکلی ماهی آرام و صلح‌طلبی است، اما همانند سیچیلایدها می‌توانند در برابر یکدیگر رفتار تهاجمی داشته باشند، به‌ویژه هنگامی‌که برای جفت شدن و تخم‌ریزی تلاش می‌کنند. اگر نتوانند رقابت کنند، ماهی خجالتی یا مطیع باید حذف شود. عجیب‌ترین افرادی که دنبال سرگرمی هستند، دیسکوس خود را با بسیاری از گونه‌های دیگر مخلوط نمی‌کنند، بااین‌حال، آکواریوم مناسب متشکل از تترای سرخ (cardinal tetras)، نئون (neon)، امپراتور (emperor) و rummynose tetras، و همچنین دلقک لوچ (clown loache) و سیکلیدهای کوتوله مانند رام‌ها (rams) و گونه Apistogramma است. همه این ماهی‌ها، دماهای بالا و شرایط pH / سختی پایین موردنیاز دیسکاس را تحمل می‌کنند.

غذای ماهی دیسکاس

در طبیعت، دیسکس مقادیر زیادی مواد گیاهی خردشده می‌خورد، اما از علوفه همراه با کرم‌ها و خرچنگ‌های کوچک نیز تغذیه می‌کند. دیسکاس همه­ چیزخوار است و روی فلس‌های آکوئون گرمسیری، فلس‌های رنگی، فلس‌های اسپیرولینا، گرانول‌های گرمسیری، گلوله‌های جلبک و گلوله‌های میگو رشد می‌کند. غذاهای منجمد و زنده نیز باید به‌عنوان تیمار یا تغذیه برای کمک به تخم‌گذاری به این ماهی داده شوند. برخی از پرورش‌دهندگان به دیسکوس، دل گاو می‌دهند. دل گاو مضر نیست، اما قطعاً غذای طبیعی دیسکوس نیست. برای کسب بهترین نتایج، رژیم غذایی را به‌صورت روزانه تغییر دهید و تنها 2 تا 3 دقیقه و به مدت یک یا دو بار در روز به ماهی‌ها غذا دهید.

 

دیسکس

دیسکس

تکثیر نژاد دیسکاس 

دیسکاس پرورشی نسبتاً راحت جفت شده و تخم‌گذاری می‌کنند، اما والدین جوان و بی‌تجربه، ممکن است چند مرتبه‌ی اول تخم خود را بخورند، مخصوصاً اگر ماهی‌های دیگر در آکواریوم وجود داشته باشند. پس از تخم‌ریزی، نوزادان در موکوس سنگین ترشح‌شده توسط پدر و مادر برای چند روز باقی می‌مانند، تا زمانی که بتوانند آزادانه شنا کنند. پدر و مادر، ماهی‌های نوزاد را چندین بار در روز به عقب و جلو حرکت می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.