زایشگاه ماهی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زایشگاه ماهی یکی از تجهیزات مهم و اساسی است که برای افراد علاقه مند به نگهداری ماهی ها در آکواریوم مورد نیاز است. برخی از ماهی های زینتی به ویژه ماهی های زنده زا هنگامی که عملیات زایمان را انجام می دهند اقدام به خوردن لاروهای خود کرده و به همین سبب باید با استفاده از زایشگاه ماهی، مولدین را از لاروها جدا نمود. انواع مختلفی از زایشگاه در بازار وجود دارد که کیفیت های متفاوتی دارند. در هنگام تهیه زایشگاه باید به اندازه توری ها و نوع زایشگاه توجه ویژه ای شود. اندازه توری ها باید متناسب با اندازه بچه ماهی باشد و تجربه افرادی که در این بخش فعالیت دارند می تواند تا حد زیادی راهنمایی مطمئن برای خرید زایشگاه ماهی مناسب باشد. اغلب زایشگاه های ماهی مورد استفاده به صورت شفاف ساخته می شوند تا امکان مشاهده  و بررسی وضعیت ماهی های داخل آن توسط افراد میسر گردد.

زایشگاه ماهی

زایشگاه ماهی

نحوه استفاده از زایشگاه ماهی چیست؟

زایشگاه ماهی وسیله ای است که معمولا دارای محفظه ای توری بوده که برای جداسازی ماهی از محیط اصلی آکواریوم استفاده قرار می گیرد. ماهی های زنده زا مانند مولی و گوپی در زمان زایمان باید در زایشگاه قرار داده شوند تا لارو ها خود را نخورند. ویژگی مهم زایشگاه ماهی این است که ماهی در همان محیط آکواریوم اما جدا از سایر ماهی ها نگهداری می شود. ماهی ها هنگام زایمان در آن قرار می گیرند و سپس به محیط اصلی آکواریوم بازگردانده می شوند و لارو ها تا زمان بزرگ شدن در آن نگهداری می شوند. یکی از انواع زایشگاه نوع دو طبقه آن است که در آن بچه ماهی به سادگی از هم جدا می شوند. عملکرد این نوع زایشگاه ها به صورتی است که در کف طبقه بالایی شیار های مختلفی قرار دارد و بچه ماهی ها با اندازه مشخص از آن عبور می کنند. استفاده از زایشگاه ماهی در آکواریوم های آب شور و شیرین امکان پذیر بوده و محدودیتی از این لحاظ وجود ندارد و ویژگی اصلی آن این است که هیچ گونه صدمه ای به ماهی های داخل و خارج از آن وارد نمی شود. ماهی هایی که در زایشگاه ماهی قرار می گیرند با توجه به اینکه با محیط اصلی آکواریوم در ارتباط هستند از هر گونه استرسی دور خواهند بود و این امر به سلامت ماهی کمک شایانی خواهد نمود. از مهم ترین عوامل اثر گذار در وضعیت سلامت ماهی ها عامل استرس است. وجود استرس سبب می شود عوامل بیماری زای موجود در محیط و بدن ماهی فعال شده و سلامت این موجودات زیبا به خطر بیفتد.

توری های مورد استفاده در زایشگاه ماهیان دارای اندازه مختلفی هستند. برخی از این توری ها بسیار ریز بوده و مانع از عبور بچه ماهی ها و ورود آن ها به محیط آکواریوم می شود. در شرایطی که داخل آکواریوم ماهی دیگری وجود داشته باشد بهتر است از این نوع زایشگاه ماهی استفاده نمود و پس از زایمان ماهی ماده را به داخل محوطه اصلی آکواریوم بازگردانده و لارو ها در داخل توری باقی بمانند اما اگر ماهی دیگری در داخل آکواریوم نباشد می توان از انواع دیگری استفاده کرد که در آن لارو ها از توری رد شده به محیط اصلی وارد می شود و ماهی مولد تا بزرگ شدن لارو ها در داخل زایشگاه باقی می ماند.

زایشگاه ماهی

زایشگاه ماهی

سایر کاربرد های زایشگاه ماهی

کاربرد های زایشگاه ماهی را علاوه بر مورد ذکر شده می توان در موارد دیگری نیز مورد بررسی قرار داد:

  • نگهداری ماهی های تازه وارد به آکواریوم: استفاده از زایشگاه ماهی به عنوان وسیله جداکننده ماهی های تازه وارد در آکواریوم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که ماهی جدیدی به محیط آکواریوم وارد می شود به دلایل مختلفی از جمله حمله سایر ماهی ها ممکن است دچار مشکل شود. با استفاده از زایشگاه و نگهداری ماهی برای مدت کوتاهی در آن می توان این مشکل را مرتفع نمود.
  • نگهداری از ماهی های صدمه دیده در آکواریوم: یکی دیگر از استفاده هایی که از زایشگاه ماهی می شود. به عنوان محیطی برای نگهداری ماهی های صدمه دیده است. این ماهی ها به دلیل ضعف هایی که به واسطه زخمی شدن دارند بهتر است تا زمان بهبود از سایر ماهی ها جدا نگه داشته شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

X