آموزشی, حرفه ای

معرفی و کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم برای حفظ کیفیت آب

زغال اکتیو

معرفی و کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم برای حفظ کیفیت آب

کاربرد زغال اکتیو ( کربن فعال ) در آکواریوم به عنوان یکی از بخش های اساسی برای بهبود کیفیت آب امری مرسوم به شمار می آید. معمولا زغال اکتیو در فیلتر های تولید شده برای آکواریوم به چشم می خورند. به طور معمول ماهی ها تمام نیاز های خود را در محیط آبی که در آن زندگی می کنند بر طرف می نمایند و همین سبب شده تا کیفیت آب برای این موجودات با ارزش از اهمیت بالایی برخوردار باشد. بررسی کاربرد کربن فعال در آکواریوم نشان داده که استفاده از این محصول می تواند تا حد زیادی به عملیات فیلتراسیون آب آکواریوم کمک کرده و محیطی مطمئن و سالم تر برای زندگی ماهی ها ایجاد نماید. کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم را می توان در 3 بخش اصلی مطرح نمود. اولین موضوع وضعیت بهداشتی آب است که با حذف عوامل بیماری زا از محیط آبی پاکیزه و عاری از بیماری زا ها برای ماهی ها ایجاد می نماید. مورد بعدی در خصوص شفافیت آب آکواریوم است که با توجه به اهمیت زیبایی بصری آکواریوم این خاصیت جایگاه مهمی نزد صاحبان ماهیان زینتی دارد و با استفاده از کربن فعال در آب محیط جذاب تری را برای بیننده فراهم می آورند. در نهایت ممکن است شما هم از آن دسته افرادی باشید که با بوی آکواریوم مشکل دارند که در این صورت کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم برای حذف بوی بد آن را نمی توان نادیده گرفت.

زغال اکتیو

زغال اکتیو

 

عملکرد و کاربرد زغال اکتیو ( کربن فعال ) در آکواریوم

پیش از آن که به بررسی عملکرد و کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم بپردازیم لازم است اشاره کنیم که کربن فعال همان زغال معمولی است با این تفاوت که زغال اکتیو به وسیله ذرات نقره پوشانیده می شود. نقره موجود در ترکیب کربن فعال با برخی از مواد که منجر به آلودگی آب می شوند ترکیب شده و در نهایت کیفیت آب بهبود می یابد. نکته قابل توجه در این خصوص این است که زغال اکتیوی که در آکواریوم مورد استفاده قرار می گیرد معمولا دارای میزان بسیار اندکی نقره بوده تا هر گونه آلودگی و مسمومیت ماهی توسط نقره جلوگیری گردد. کاربرد کربن فعال در آکواریوم علاوه بر وجود ذرات نقره به طور کلی وجود خلل و فرج موجود در این محصول است که منجر به تصفیه فیزیکی آب شده و به این ترتیب تصفیه شیمیایی و فیزیکی در کنار هم محیطی مناسب برای زندگی ماهی به وجود خواهد آورد. لازم به ذکر است که نام دیگر کربن فعال کربن اکتیو می باشد. از کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم در بسیاری از فیلتر های تصفیه آب رواج دارد. نوع و کیفیت متفاوت این محصول موجب شده تا با قیمت های مختلفی به فروش برسند و بهتر است پیش از خرید با مشاورین و کارشناسان این امر مشورت کرده تا محصولی مطابق با نیاز سیستم آکواریوم خود تهیه نمایید. استفاده از فیلتر های تصفیه بزرگ تر یا کوچک تر از نیاز آکواریوم می توانند هم عملکرد تا مناسبی را رقم بزند و هم هزینه های بیهوده ای را به صاحبان آکواریوم تحمیل نماید. زغال اکتیو پس از مدتی باید تعویض گردد تا خاصیت آن همچنان حفظ شود. زمانی که برای تعویض کربن فعال در آکواریوم در نظر گرفته می شود در حدود 3 ماه است که این عدد با توجه به تراکم ماهی های موجود در آکواریوم و برنامه غذایی و تعویض آب آکواریوم می تواند کم یا زیاد شود.

در خصوص کاربرد کربن فعال در آکواریوم باید به این نکته اشاره نمود که در صورت بروز بیماری و در زمانی که قصد استفاده از دارو را در آکواریوم دارید لازم است زغال اکتیو را خارج نمایید زیرا وجود آن موجب می شود دارو به سرعت از آب حذف شده و از دسترس ماهی خارج گردد.

کربن اکتیو

کربن اکتیو

انتخاب فروشنده معتبر با توجه به اهمیت کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم

همان طور که اشاره شد انواع مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد و بررسی کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم نشان می دهد که تهیه آن از فروشنده ها مطمئن باید انجام شود. در صورت خرید محصول بی کیفیت حتی ممکن ای مشکلات بهداشتی برای ماهی ها ایجاد شده و سلامت آن ها به خطر بیفتد. خرد شدن و آلوده کردن آن و نفوذ خرده‌ ها و ذرات کربن به بدن ماهی همه از عوارض استفاده از زغال اکتیو نا مرغوب است. برای خرید بهترین نوع زغال اکتیو می توانید از طریق فروشگاه لوازم آکواریوم دلسا اقدام به خرید نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.