آموزشی, مبتدی, نگهداری آکواریوم

ماهی های آکواریوم پلنت را بشناسید

ماهی آکواریوم پلنت

آشنایی با ” ماهی های آکواریوم پلنت “ ،شاید سوال بسیاری از دوست داران این نوع از آکواریوم باشد.در ابتدا بهتر است بدانید که آکواریوم پلنت یا آکواریوم گیاهی، یکی از زیباترین مدل های آکواریوم است که طرفداران زیادی دارد. در دنیا، بسیاری از علاقه مندان به دنیای ماهی ها، اقدام به راه اندازی آکواریوم پلنت می کنند و محفظه آکواریوم خود را با گیاهان سبز پر می کنند. شما نیز می توانید در منزل خود، آکواریوم پلنت داشته باشید؛ زیرا راه اندازی این مدل آکواریوم، کار راحتی است. برای اینکه زیبایی فضای آکواریوم پلنت بیشتر شود، می توان ماهی های سازگار با آکواریوم گیاهی را خریداری کرده و آنها را به درون آکواریوم پلنت انداخت. سوالی که بسیاری از صاحبان آکواریوم های پلنت با آن بسیار مواجه می شوند، این است که چه ماهی هایی برای آکواریوم های پلنت مناسب هستند؟ اگر دوست دارید با ماهی های مناسب برای آکواریوم پلنت آشنا شوید، این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.

ماهی های آکواریوم پلنت

ماهی های آکواریوم پلنت

 

ماهی های آکواریوم پلنت

بعضی از ماهی ها، با شرایط آکواریوم های پلنت سازگاری دارند و در این محیط ها به خوبی می توانند زندگی کنند. رشد ماهی های سازگار با آکواریوم پلنت، بسیار خوب است و هیچ مشکلی برای این دسته از ماهی ها پیش نمی آید. در زیر، با ۱۰ ماهی مناسب برای آکواریوم پلنت آشنا خواهید شد:

 ۱- نئون تترا:  یکی از مشهورترین ماهی های خانواده تترا، تترا نئون است. بدن این ماهی، براق و بسیار زیبا است. بدن ماهی تترا نئون با رنگهای قرمز و آبی پوشانده شده است. تترا نئون، گزینه ای عالی برای آکواریوم های گیاهی است؛ زیرا وجود گیاهان آکواریومی، زیستگاه طبیعی این ماهی را شبیه سازی می کند. تترا نئون کمی ضعیف است و باید در نگهداری از آنها، مراقبشان باشید. تترا نئون را در گروه های حداقل ۶ تایی خریداری کنید و در آکواریوم پلنت خود بیندازید.

 

نئون تترا

نئون تترا

۲- نئون کاردینال: یکی از ماهی های مناسب برای آکواریوم پلنت ، ماهی نئون کاردینال است. این ماهی زیبا، محبوب است و علاقه مندان زیادی دارد. قیمت این نوع ماهی، کمی بالا است؛ اما مقاومت آن نیز زیاد است. دوستداران آکواریوم های پلنت می توانند این مدل ماهی را درون محفظه تانک خود بیندازند تا محفظه آکواریوم گیاهی زیبا و چشم نوازی داشته باشید.

ماهی نئون کاردینال آکواریوم پلنت

ماهی نئون کاردینال آکواریوم پلنت


۳- رازبورا دلقک: ماهی بسیار آرام و صلح جویی است که در ایران، به وفور یافت می شود. رازبورا، جثه ای کوچک و رنگ فوق العاده زیبایی دارد. نگهداری از ماهی رازبورا دلقک بسیار راحت است و شما می توانید به آسانی آنها را در آکواریوم پلنت خود نگهداری کنید.

ماهی رازبورا دلقک آکواریوم پلنت

ماهی رازبورا دلقک آکواریوم پلنت

 

۴- زبرا دانیو: زبراها، ماهی هایی زیبا و مقاوم هستند که نگهداری از آنها بسیار راحت است و با اکثر ماهی های صلح جو و گیاه خوار سازگار هستند. زبرا دانیو، یک ماهی همه چیز خوار است و به غذاهای خشک و منجمد، علاقه زیادی دارد. وقتی زبرا دانیو در آکواریوم پلنت خود داشته باشید، خواهید دید که این ماهی، میان گیاهان، جلبکها و تخته سنگهای آکواریوم، مدام مشغول بازی است.

ماهی زبرا دانیو آکواریوم پلنت

ماهی زبرا دانیو آکواریوم پلنت

 

۵- کیلی فیش دلقک: یک ماهی کوچک، زیبا و رنگارنگ است که محبوبیت زیادی دارد. کیلی فیش ها، یکی از ماهی های آکواریوم پلنت هستند. کیلی فیش دلقک، بسیار صلح جو است و به سادگی می توان از آن نگهداری کرد. کیلی فیش ها را در دسته های ۵ تا ۷ تایی نگهداری کنید. اگر کیلی فیش دارید، باید در محفظه آکواریوم را بپوشانید؛ زیرا میزان پرش این ماهی ها زیاد است و ممکن است از آکواریوم شما خارج شوند!

 

ماهی کیلی فیش دلقک آکواریوم پلنت

ماهی کیلی فیش دلقک آکواریوم پلنت

۶-  رنگین کمان ماداگاسکار: یکی دیگر از ماهی های آکواریوم پلنت ، رنگین کمان ماداگاسکار است. بدن این ماهی، براق و بسیار زیبا است. روی بدن این ماهی، نوارهای سیاه و نقره ای مشاهده می شود. گیاهان، مکان مناسبی برای تخم گذاری ماهی رنگین کمان ماداگاسکار هستند. این ماهی ها، از غذاهای کوچک و باریک تغذیه می شوند.

 

ماهی رنگین کمان ماداگاسکار آکواریوم پلنت

ماهی رنگین کمان ماداگاسکار آکواریوم پلنت

 

۷- تترا طلایی: یک ماهی اجتماعی است که حداکثر ۵ سال عمر می کند. بهتر است ماهی تترا طلایی را در دسته های ۶ تایی نگهداری کنید. تترا طلایی با دیگر ماهی های کوچک سازگار است و شما می توانید آن را درون آکواریوم گیاهی خود بیندازید. تترا طلایی، یک ماهی همه چیز خوار است.

 

ماهی تترا طلایی آکواریوم پلنت

ماهی تترا طلایی آکواریوم پلنت

 

۸- ماهی مولی:  را می توان از بهترین و راحت ترین ماهی ها از نظر نگهداری دانست. اگر به تازگی آکواریوم گیاهی خود را راه اندازی کرده اید، ماهی مولی را در آکواریوم خود بیندازید. ماهی مولی، همه چیز خوار است و با سایر ماهیان گیاه خوار سازگاری دارد. ماهی مولی را می توانید به رنگهای زیبایی چون زرد، نقره ای، سیاه، قرمز و… خریداری کنید. ماهی مولی، زیبایی فوق العاده ای به فضای آکواریوم گیاهی شما می دهند.

 

ماهی مولی آکواریوم پلنت

ماهی مولی آکواریوم پلنت

 

۹- کت فیش طلایی: کت فیش ( کت برنز ) ، نام یک جلبک خوار پرطرفدار است. شما می توانید از این جلبک خوار در آکواریوم پلنت خود استفاده کنید تا محیط آکواریوم را پاکسازی کند و ذرات کثیفی را از بین ببرد. کت فیش طلایی با انواع ماهیان صلح جو سازگاری دارد.

 

ماهی کت فیش طلایی آکواریوم پلنت

ماهی کت فیش طلایی آکواریوم پلنت ( کت برنز )

 

 

۱۰- ماهی گوپی: اگر به دنبال ماهی های مناسب آکواریوم گیاهی خود هستید، نام ماهی گوپی را به یاد داشته باشید! گوپی ها، ماهی هایی دوست داشتنی و زیبا هستند که باعث زیباتر شدن فضای آکواریوم پلنت شما خواهند شد. ماهی گوپی از شنا کردن میان گیاهان آکواریومی لذت می برند. شما می توانید این ماهی های بازیگوش را به آکواریوم پلنت خود اضافه کنید و شاهد جنب و جوش و تحرک زیاد آنها در آکواریوم گیاهی خود باشید.

 

ماهی گوپی آکواریوم پلنت

ماهی گوپی آکواریوم پلنت

در این نوشته، با ۱۰ مدل از ماهی های آکواریوم پلنت آشنا شدید. البته این لیست به همین تعداد ماهی ختم نمی شود و شما می توانید ماهی های دیگری چون دیسکس، تترا کنگو، تترا چشم چراغی، رزی بارب، بارب شش خط، تایگر بارب و … را خریداری کرده و آنها را به آکواریوم پلنت خود اضافه کنید.

ماهی هایی از خانواده های تتراها، بارب ها، کت فیش ها، حلزون ها و رنگین کمان ها، گزینه های مناسبی برای نگهداری در آکواریوم های پلنت هستند. با استفاده از مطالب این نوشته، شما می توانید آکواریوم پلنت خود را پر از ماهی های زیبا و رنگارنگ کنید، شما می توانید برای انتخاب ماهی های آکواریوم پلنت خود، با فروشنده های متخصص در حوزه آکواریوم و تجهیزات ،” آکواریوم دلسا “ مشاوره بگیرید و ماهی های آکواریوم گیاهی خود را آگاهانه انتخاب کنید.

 از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید، از شما متشکریم.

34 thoughts on “ماهی های آکواریوم پلنت را بشناسید

 1. Amir گفت:

  می تونم بدون co2 هم اکواریوم پلنت داشته باشم

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز بله میتونید ولی باید در مرحله طراحی خیلی دقت کنید

 2. Amir گفت:

  سلام ببخشید یه سوال گیاهانی هستند که co2 نخواند

 3. Hossein گفت:

  سلام من یه تانک۶۰ لیتری دارم با گیاه های طبیعی تزیین شده
  و از ماهی های نعون. مولی. گوپی. زبرا و کت طلایی توش هست میخواستم بدونم ماهی هایی که کنار هم گزاشتم با هم سازگار هستند یا باید از هم جداشون کنم؟ چون احساس میکنم مولی به گوپی حمله میکنه و زیاد دنبالش میکنه

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   ماهی های شما با هم سازگار هستند ، اما دنبال کردن ماهی توسط ماهی دیگه چند علت می تونه داشته باشه ، اولیش رعایت نکردن سایز ماهی ها هست که ماهی های یک تانک باید هم سایز باشند ، دومیش هم این هست که بعضی ماهی ها به صورت تصادفی مهاجم هستن یعنی خود ماهی از نظر گونه سازگاری داره اما ماهی داخل تانک شما مهاجم هستش .

 4. علی گفت:

  سلام ، آیا ماهی های گیاه خوار بذر های جونه زده داخل تانک را نمیخورن ؟ اصلا چه ماهی هایی مناسب این تانک که کف اون رو بذر کاشتم مناسبه؟ ممنون

  1. محمد گفت:

   سلام خانواده های تترا زبرا گوپی نئون سازگار هستن

 5. فرشید گفت:

  سلام خسته نباشید من به تازگی یه اکواریوم پلنت راه اندازی کردم و زبرا نئون گوپی و مولی و کت طلایی انداختم داخلش امروز آنجل کوچیک و کت پوز بوته ای خریدم آیا اینا با پلنت سازگارن؟؟؟احساس میکنم نیستن و پشیمونم

  1. محمد گفت:

   سلام سازگارن مشکلی نداره

 6. علی گفت:

  سلام لطفا میشه راهنماییم کنید که چگونه با کمترین امکانات با تنگ ماهی ۲ ماهی گوپی نگهداری کنم.گیاهان مورد نیاز.تغذیه…
  نگهداری کنم

  1. محمد گفت:

   سلام ممنون میشم با فروشگاه تماس بگیرین برای راهنمایی بهتر

 7. احسان گفت:

  باسلام میشه در آکواریوم گیاهی ماهی عید +گوپی و زبرا و…
  داشت منظورم اینکه ماهی عید گیاه هارو میخوره یا نه؟

  1. محمد گفت:

   سلام بله ماهی عید میخوره

 8. فرشید گفت:

  سلام آیا میشه تو پلنت از کت پوز بوته ای استفاده کرد؟

  1. محمد گفت:

   سلام بله مشکلی نداره

 9. Amir گفت:

  چجوری باید طراحی کنم کنه co2 نخواد?

 10. Amir گفت:

  ببخشید یه سوال دیگه کار اتومیزر چیه

 11. Hossein گفت:

  سلام. و خسته نباشید.
  گوپی من تازه بچه دار شده و بچه هاش تو زایشگاه هستن ۸ تا هستن. میخواستم بدونم غذا باید چی بهشون بدم.
  به ماهی های بزرگ پولکی میدم

  1. احمد گفت:

   بهترین غذا برای بچه ماهی ها بچه ارتمیا زنده هست ولی چون هچ کردنش کار اسونی نیست بهتره که همون پولکی رو پودر کنید و بهشون بدین

  2. متین گفت:

   سلام عزیز همون غذایی را که به بزرگترین ترها میدی پودر کن و به بچه ها بده

   1. admin گفت:

    البته بهتر هست غذای بچه ماهی تخصصی تهیه بشه ، اما اگر ماهی ها توی رنج ارزان قیمت هستند می تونید از این روش استفاده کنید

  3. هادی گفت:

   باید غذای مخصوصشون که بسیار ریز و قهوه ای است و ویتامین نام دارد بدید

 12. reza گفت:

  سلام
  ماهی زبرا-گوپی و مولی به خوردن کدام گیاهان اکواریومی علاقه دارند

  1. محمد گفت:

   سلام این نوع ماهی هاسازگار با گیاه هستن

 13. مهدی گفت:

  سلام ،دوستان ماهی زبرا و تترانئون و کت برنز و لوچ وتایگر بارب در اکواریوم پلنت در کنار هم مشکلی ندارند و یا به گیاهان صدمه نمیزنند ،ایا بچه انجل هم میشود با اینها نگه داشت ،،،

  1. admin گفت:

   سلام فقط تایگر بارب رو نگهداری نکنید بهتره.
   و بقیه ماهی ها مشکلی ندارند

 14. محمد گفت:

  سلام من یه آکواریوم گیاهی دارم گیاه هاش خراب شده چیکار کنم

  1. محمد گفت:

   سلام ممنون برای راهنمایی بهتر با فروشگاه تماس بگیرین

 15. کیوان گفت:

  با سلام و خسته نباشید.دوستان من یه ماهی قرمز دارم تقریبا ۵ ساله دارمش و تو اکواریوم نگه میدارم که هم دستگاه اکسیژن ساز داره هم تصفیه اب.میخوام ماهی دیگه اضافه کنم.چه ماهی پیشنها میدین که اضافه کنم؟؟

  1. محمد گفت:

   سلام شما میتونیداز خانواده های گلدفیش یا کوی نگه داری کنید

 16. محرمی گفت:

  سلام.وقت بخیر.ایا خانواده رامیزی مناسب پلنت هست و اگه هست با زبرا تتراکاردینال میگو رازبورا گلکسی رازبورا دلقک سازگاری داره؟تشکر

  1. محمد گفت:

   سلام بله سازگار هست ومشکلی نداره

 17. آتوسا گفت:

  سلام
  میشه برای پلنتی که گیاهانش ظریف هستن مثل مونت کارلو که ریشه قوی ندارن از کت برنز استفاده کرد؟
  کلا از چه کتی استفاده کنم که چمن رو درنیارن

  1. محمد گفت:

   با سلام کت برنز نسبتا شیطون هست وشما از کت پوزه بوته ای استفاده کنید بهتر وفعال تر هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.