آموزشی, مبتدی

چگونه ماهی مناسبی برای آکواریوم آب شیرین انتخاب کنیم

انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین

انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین و پر کردن یک آکواریوم آب شیرین با ماهی های متفاوت می تواند در نگاه اول سخت باشد. اگر برای اولین بار است که شما در حال پرورش یک مخزن ماهی آب شیرین هستید ، ممکن است از تعداد زیادی از ماهی که می توانید انتخاب کنید، سردرگم شوید. برای پر کردن یک مخزن، شما نیاز به پیدا کردن گونه هایی از ماهی دارید که، به راحتی پرورش می یابد . همچنین گونه هایی از ماهی را انتخاب کنید که با یکدیگر در مخزن سازگار باشند تا از هر گونه تناقض درونی بین ماهی ها جلوگیری شود. شما می توانید خرید ماهی برای آکواریوم خود را به یک فروشگاه ماهی و حیوان خانگی شناخته شده و یا به یک سایت آنلاین معتبر بسپارید.

 

چگونگی انتخاب ماهی برای یک آکواریوم آب شیرین

چگونگی انتخاب ماهی برای یک آکواریوم آب شیرین

راهنمای انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین

انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین جدا از سلیقه شما می تواند به سایر شرایط وابسته باشد. مثلا اگر شما در حال حاضر یک آکواریوم دارید، می توانید از اندازه آن استفاده کنید تا به تصمیم خود در مورد خرید ماهی ها کمک کنید. یک تحقیق آنلاین کوچک و یا صحبت با کارکنان یک آکواریوم فروشی معتبر ، برای دیدن اینکه چگونه گونه های خاصی از ماهی رشد می کنند و چه آکواریومی مناسب آن است می تواند تصمیم گیری شما را آسان تر نماید.

اگر چه ماهی های کوچکی که شما در فروشگاه های آکواریوم مشاهده می کنید ممکن است بسیار کوچک باشند اما برخی از ماهی ها به دلیل رشد سریع ، بسیار بزرگ می شوند. برخی از ماهی های آکواریومی آب شیرین می توانند حتی بیش از اندازه یک پا طول بکشد! بعضی از ماهی ها نیاز به فضای زیادی دارند یا در دسته ماهی هایی زندگی می کنند که در آکواریوم شما جا نمی شود.

انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین

انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین

اگر در این زمینه مبتدی هستید بهتر است با ماهی هایی که برای نگهداری آسان شروع کنید. اگر یک ماهی به سلیقه خودتان انتخاب می کنید ، بهتر است  از گونه هایی که برای مراقبت بسیار دشوار است اجتناب کنید. اگر چه ماهی یک نوع حیوان خانگی نسبتا آسان در نگهداری است، ولی برخی از گونه ها نگه داریشان دشوار است (که زنده بمانند) و زمان و انرژی بیشتری نسبت به سایر گونه ها لازم دارند.

برخی از نژادهای ماهی که برای حفظ بسیار آسان است؛ شامل ماهی( تترا – بتا ) ، اگر چه این ها را نمی توان در یک مخزن با ماهی های دیگر نگه داشت .

به عنوان مثال، ماهی دیسکس( discus) به عنوان یک نژاد ماهی چالش برانگیز در نظر گرفته می شود. این گونه از ماهی دوستدار آب تازه است، بنابراین شما باید آب آن را دو بار در هفته تغییر دهید. دیسکس همچنین می تواند بیماری ها را بیشتر از سایر ماهی ها در خود نگه دارد.

سعی کنید مخزن تان را با ماهی هایی که از نظر رفتاری سازگار هستند پر کنید. البته همه نژادهای ماهی در یک مخزن ماهی نمی توانن نگه داشت. برای ایجاد یک محیط سالم در مخزن خود، نژادهایی را انتخاب کنید که تا حداکثر ممکن با هم هماهنگ می شوند. اگر شما قصد دارید یک آکواریوم خانگی با بسیاری از نژادهای مختلف ماهی داشته باشید، ماهی های پرخاشگر (مانند فایتر) گزینه خوبی نیستند. به عنوان مثال، دانیوس، پلاتی، سواردتیل ، مولی همه با یکدیگر سازگار هستند و همچنین با بسیاری از گونه های  تترا .

ماهی آکواریوم آب شیرین

ماهی آکواریوم آب شیرین

ماهی هایی را با شرایط مشابه دمای آب در یک مخزن قرار دهید.  مخازن ماهی آب شیرین یا دارای آب سرد و یا آب گرم است. اگر شما در حال برنامه ریزی برای داشتن یک مخزن( آکواریوم) عمومی هستید، حتما اطمینان حاصل کنید که گونه هایی که در کنار هم قرار می دهید، نیاز به دمای مشابهی دارند. برای مثال، ماهی های گلدفیش ، که ماهی های آب سرد است را با ماهی گرمسیری مانند فایترکه نیاز به آب گرم دارد نمی توان در یک آکواریوم قرار داد. ماهی های دوست دار آب سرد شامل ماهی گلدفیش ، تترا ها، هستند و ماهی های دوست دار آب گرم و تازه شامل دانیوس ، مولی سیاه، پلاتی ها، سوارد تیل هاو تتراهای سیاه هستند.

ماهی های آب شیرین

ماهی های آب شیرین

ماهی هایی را با نیازهای تغذیه مشابه در یک مخزن قرار دهید. اگر شما قصد دارید بسیاری از گونه های ماهی در یک آکواریوم زندگی کنند ،باید در نظر داشته باشید که همه آنها باید قادر به خوردن همان نوع از مواد غذایی باشند.  کت فیش ها، با این حال، گوشت ماهی زنده را نمی خورند. آنها لاشه خوار هستند، و در درجه اول مواد غذایی و جسم مرده حیوانی که به پایین آکواریوم افتاده را می خورند.

به عنوان مثال، برخی ماهی ها فقط غذای زنده میخورند ، مانند ماهی نایف که غذای زنده می خورد. برخی از ماهی ها نیز ترجیح می دهند غذاهای زنده مانند کرمهای خونی را بخورند. برخی از ماهی ها ممکن است بی مهرگان را مصرف کنند و یا حتی ممکن است ماهی های دیگر شما را بخورند.

آکواریوم آب شیرین

آکواریوم آب شیرین

و در آخر باید اشاره کنیم که بهتر است ماهی های قلمروطلب را در یک آکواریوم پر قرار ندهید. ماهی های قلمروطلب که بخشی از آکو اریوم (یا قطعه خاصی از دکوراسیون داخل مخزن) را به عنوان قلمرو خودشان می دانند ، به ماهی های دیگر حمله می کنند و یا به طور ناگهانی به دیگر ماهی ها نزدیک می شوند. اگر شما قصد خرید یک یا چند ماهی از نژاد ماهی های قلمروطلب دارید، آنها به فضای بیشتری در آکواریوم نیاز دارند.

انواع ماهی آکواریوم آب شیرین

انواع ماهی آکواریوم آب شیرین

برای انتخاب ماهی منحصرفرد:

در این مقاله ما سعی کردیم شما را انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین بر اساس سایز آکواریوم ، نوع غذا و میزان سردی و یا گرمی آب آکواریوم ،سازش رفتاری ماهی ها و نوع خاصی از رفتار قلمرو طلبی برخی ماهی هاآشنا نماییم . اما در وحله آخر توصیه ما این است که برای انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین به یک فروشگاه فروش ماهی و آکواریوم مراجعه کنیدکه بسیاری از گونه های ماهی های آب شیرین در این فروشگاه ها فروخته می شوند. اگر شما می توانید یک فروشگاه آکواریوم که متخصص ماهی است پیدا کنید ، شما می توانید با صحبت با کارکنان فروش این فروشگاه ها اطلاعات مفیدی در جهت داشتن ماهی های آب شیرین و انتخاب آنها برای آکواریوم تان کسب کنید .

 

انتخاب بهترین ماهی آب شیرین

انتخاب بهترین ماهی آب شیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.