آموزشی, مبتدی

نحوه تکثیر ماهیان زنده زا

نحوه تکثیر ماهیان زنده زا

ماهی ها به 3 روش زنده زا، تخم زنده گذار و تخم گذار تولید مثل می کنند و تکثیر می شود. ماهیان زنده زا، ماهیانی هستند که نوزاد از بدن آنها خارج می شود. این نوشته درباره نحوه تکثیر ماهیان زنده زا صحبت می کند. ماهیان تخم زنده گذار، تخم ماهی را در درون بدن خود رشد می دهند و قبل از اینکه زمان خروج نوزاد از تخم فرا برسد، تخم از شکم ماهی ماده بیرون می آید. ماهی های تخم گذار لقاح خارجی دارند و بعد از رسیدن زمان موعد، اقدام به تخم ریزی می کنند.

در این نوشته قرار است با نحوه تکثیر ماهیان زنده زا بیشتر آشنا شوید. از شما می خواهیم تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

تکثیر ماهیان زنده زا

تکثیر ماهیان زنده زا

انواع ماهیان زنده زا و نحوه تکثیر ماهیان زنده زا

دانستن خصوصیات ماهی های زنده زا و نحوه تکثیر این ماهی ها، برای علاقه مندان به داشتن آکواریوم و نگهداری از ماهی ها ضروری است.

ابتدا باید بدانید که ماهیان زنده زا، انواع مختلفی دارند. گوپی، مولی، پلاتی و سوارتل از جمله انواع ماهیان زنده زا هستند. در ادامه مطلب می خواهیم شما را با ویژگی های هرکدام از این ماهی ها و شرایط مناسب برای تکثیرشان آشنا کنیم. ابتدا با ماهی گوپی شروع می کنیم.

نحوه تکثیر ماهیان زنده زا گوپی

گوپی، از جمله جذاب ترین و متنوع ترین ماهی های آکواریومی است. روش تولید مثل این ماهی، بسیار عجیب و بی نظیر است. تنوع نژادی ماهی گوپی بسیار بالا است. گوپی، از جمله ماهیان آب شیرین به شمار می رود. نگهداری از ماهی گوپی بسیار آسان است. ماهی گوپی نر، باله های زیبا و کشیده ای دارد. باله های ماهی ماده کوچکتر است. اندازه ماهی گوپی نراز ماهی گوپی ماده کوچکتر است و باله پایینی آنها از باله پایینی ماهی ماده تیزتر است. ماهی گوپی در هر ماه، حداقل یک بار تولید مثل می کند. برای تکثیر ماهی گوپی روشهای مختلفی وجود دارد. برای تکثیر ماهی گوپی باید تعدادی ماهی نر را در کنار تعدادی ماهی ماده انداخت. ماهی ها در اثر مجاورت با هم، اقدام به عمل لقاح خواهند کرد. پس از اینکه نشانه های بارداری را در ماهی های ماده دیدید، بهتر است آنها را به تانک دیگری منتقل کنید.

چگونه می توان فهمید که ماهی گوپی باردار شده است؟

از طریق نشانه هایی چون بزرگ شدن و ورم کردن شکم ماهی، دوری از گیاهان، شنا در قسمتهای پایینی آکواریوم و پررنگ شدن قسمت مخرج ماهی ماده می توانید به باردار بودن ماهی گوپی پی ببرید. تغییر رنگ قسمت بالایی مخرج ماهی گوپی، از جمله نشانه هایی است که در تشخیص بارداری آنها به شما کمک می کند. هرچه ماهی ها به دوران فارغ شدن نزدیک تر شوند، مخرج آنها پررنگ تر می شود. اگر دیدید مخرج ماهی، خاکستری مایل به سیاه شده است؛ یعنی رشد جنین کامل شده و ماهی آماده زایمان کردن است.

وقتی زمان زایمان ماهی گوپی فرا می رسد، باید چه کارهایی را انجام دهید؟

بعد از طی شدن چرخه رشد جنین، باید به فکر راهی برای فارغ شدن ماهی مادر باشید. برای این کار شما به زایشگاه نیاز دارید. زایشگاه، محفظه ای شیشه ای اشت که توسط یک جدا کننده، به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می شود. در قسمت بالایی زایشگاه ماهی ماده قرار می گیرد. زایمان ماهی گوپی، بین 2 تا 3 ساعت طول می کشد. بعد از زایمان، بچه ماهی ها، از طریق سوراخی کوچک به قسمت پایینی محفظه می روند.

چرا زایشگاه 2 بخش مجزا دارد؟

چون ماهی های گوپی، علاقه زیادی به خوردن نوزادان خود دارند! با کمک زایشگاه، بعد از تولد فرزندان می توانید ماهی ماده را به آکواریوم اصلی منتقل کنید . بچه ماهی ها را در آکواریوم دیگری بیندازید تا مدتی در امان باشند و کمی بزرگ شوند. 2 تا 3 هفته صبر کنید تا نوزادان گوپی بزرگ شوند. هر زمان که احساس کردید جثه بچه ماهی ها از اندازه دهان والدینشان بزرگتر شده اند، آنها را به درون آکواریوم اصلی بیندازید. در این زمان، ماهی های دیگر نمی توانند بچه ها را بخورند و خطری نوزادان گوپی را تهدید نمی کند.

برای زایمان و تکثیر ماهیان زنده زا، از روشهای دیگری چون نخزن تاریک، استتار مصنوعی و استتار گیاه طبیعی نیز استفاده می شود؛ اما زایمان در زایشگاه، امنیت بیشتری برای ماهی مادر و نوزادان دارد. اگر ماهی گوپی در آکواریوم زایمان کرد، حتما باید چندین گیاه و وسیله تزئینی مانند مرجان داخل آکواریوم قرار دهید تا نوزادان داخل آنها قرار بگیرند و جانشان در امان بماند.

نحوه تکثیر ماهیان زنده زا پلاتی

یکی دیگر از ماهی های زنده زا، ماهی پلاتی است. رنگهای ماهی پلاتی متنوع و بسیار زیبا است. عمر متوسط ماهی های پلاتی، بین 2 تا 3 سال است. نگهداری از ماهی پلاتی، کار آسانی است. برای تشخیص ماهی پلاتی نر از ماهی پلاتی ماده به این توجه کنید که ماهی پلاتی ماده، پهن تر و گردتر از ماهی پلاتی نر است. از علائم بارداری ماهی پلاتی می توان به ورم کردن قسمت شکم ماهی، دوری از دیگر ماهی ها و پنهان شدن میان وسایل تزئینی اشاره کرد.

اگر دیدید که مخرج ماهی پلاتی متورم شده است، یعنی زمان فارغ شدن او فرا رسیده است. در این زمان، باید او را به زایشگاه منتقل کنید. یک ساعت بعد از زایمان، هم چنان مخرج ماهی متورم خواهد ماند.

ماهی پلاتی نیز مانند ماهی گوپی، علاقه زیادی به خوردن نوزادهای خود دارند و به نحوی باید جلوی آنها را گرفت. بچه های ماهی پلاتی بسیار کوچک هستند و به مراقبت زیادی نیاز دارند. بعد از به دنیا آمدن فرزندان، مادر را به تانک اصلی برگردانید و نوزادان را تا چند هفته در محفظه دیگری نگهداری کنید.

در آکواریومی که در آن ماهی پلاتی نوزاد و بالغ وجود دارد، بهتر است از گیاهان طبیعی استفاده کنید؛ زیرا این گیاهان، آب تانک را شفاف نگه می دارند و اکسیژن موردنیاز ماهی ها را تولید می کنند. به علاوه، چربی روی برگهای گیاهان، مانند منبع تغذیه برای بچه های پلاتی است.

نحوه تکثیر ماهیان زنده زا مولی

ماهی مولی، یکی از مناسب ترین ماهی ها برای افراد تازه کار است. ماهی مولی، بسیار صلح جو و سازگار است و با دیگر ماهی های زنده زا و ماهی های گیاهخوار به جز گورامی و گلدفیش سازگاری دارد.

مراقبت از ماهی مولی و تکثیر آن بسیار آسان است. برای تکثیر ماهی مولی، باید تعدادی ماهی مولی نر را با تعدادی ماهی مولی ماده در کنار هم قرار دارد. بعد از اینکه ماهی ها با هم جفت می شوند و عمل لقاح را انجام می دهند، ماهی مولی باردار می شود.

چگونه می توان فهمید که ماهی مولی باردار شده است؟

در زمان بارداری، وسط شکم ماهی مولی ماده متورم می شود. تورم شکم ماهی ماده به سادگی قابل رویت است. اگر از بالا به ماهی باردار نگاه کنید، خواهید دید که شبیه بیضی مایل به دایره دیده می شود.

 

چگونه می توان فهمید که زمان زایمان ماهی ماده فرا رسیده است؟

یک ساعت قبل از زایمان ماهی مولی، خواهید دید که مخرج او به شکل یک لوله در می آید و ورم می کند. در این زمان، باید ماهی مولی را به تانک دیگر یا زایشگاه منتقل کنید تا ماهی بتواند با خیال راحت زایمان کند. زایمان ماهی مولی، بین 1 تا 1/5 ساعت طول می کشد. یک ساعت بعد از تولد بچه ماهی ها، مخرج ماهی هم چنان به شکل ورم کرده است.

نحوه تکثیر ماهیان زنده زا به صورتی است که بعد از هر بار زایمان، حدود 5 میلی متر به طول بدن ماهی ها اضافه می شود. برای تکثیر ماهی مولی، باید نسبت ماهی نر به ماهی ماده در تانک، به نسبت 3 به 2 باشد. یعنی به ازای 3 ماهی مولی نر، 2 ماهی ماده در آکواریوم بیندازید.

مولی ها هم مانند گوپی ها، علاقه زیادی به خوردن بچه های خود دارند. بهترین روش برای جلوگیری از خوردن نوزادان توسط والدین، انداختن بچه مولی ها در یک تانک جداگانه است. برای تغذیه بچه مولی هم می توانید از پولکی پودر شده، لوفاک یا کرم فشرده استفاده کنید. سرعت رشد بچه مولی زیاد است؛ اما اگر در تانک آنها تعدادی گیاه قرار دهید، خواهید دید که سرعت رشد آنها بیشتر می شود.

بعد از انتقال بچه مولی ها به محفظه اصلی آکواریوم، می توانید از سنگهای درشت و گیاهان برای ساختن پناهگاه مناسب ماهی های کوچک استفاده کنید تا خطری ماهی ها را تهدید نکند.

نحوه تکثیر ماهیان زنده زا سوارتل

سوارتل، نام یک ماهی صلح جو و زیبا است. ماهی سوارتل به دم شمشیری شهرت دارد؛ زیرا دم این ماهی ها مانند شمشیر تیز است.

سوارتل، از محبوب ترین ماهی های آکواریومی است. نگهداری از ماهی سوارتل، برای افراد مبتدی بسیار آسان است؛ زیرا این ماهی ها به مراقبت خاصی نیاز ندارند و تکثیر آنها بسیار راحت است.

برای تکثیر ماهی سوارتل، باید تعدادی ماهی سوارتل نر را در کنار ماهی سوارتل ماده قرار بدهید. ماهی نر، باله ای بلند و تیز مانند شمشیر دارد؛ اما ماهی سوارتل ماده فقد باله و دم شمشیرگونه است. وقتی تعداد زیادی ماهی سوارتل را در یک تانک بیندازید، خواهید دید که آکواریوم شما چقدر زیباتر می شود.

چگونه می توان فهمید ماهی سوارتل باردار شده است؟

در هنگام بارداری، شکم ماهی ماده ورم می کند. حرکت در قسمتهای پایینی آکواریوم و پنهان شدن میان وسایل تزئینی از دیگر نشانه های بارداری سوارتل است. در هنگام بارداری، در قسمت بالای مخرج ماهی سوارتل، یک بیضی مشکی رنگ مشاهده می شود.

بعد از تکثیر ماهیان زنده زا باید نوزاد از والدینش جدا شود؛ زیرا دیگر ماهی ها به نوزادان ماهی های زنده زا به چشم یک خوراکی خوشمزه نگاه می کنند! در تانک مخصوص بچه های سوارتل، حتما از گیاهان طبیعی استفاده کنید؛ زیرا با این کار، سرعت رشد ماهی بیشتر می شود و ماهی ها می توانند از چربی روی برگها تغذیه کنند. برای تغذیه بچه های سوارتل می توان از خوراکی های کاملا پودر شده به خصوص کرم فشرده استفاده کرد. هر زمان که اندازه بچه ماهی های سوارتل از دهان والدین و سایر ماهی های آکواریوم بزرگتر شد، می توانید آنها را به محفظه اصلی آکواریوم برگردانید.

در این نوشته با نحوه تکثیر ماهیان زنده زا آشنا شدید و دانستید که چگونه می توانید این ماهی های زیبا را تکثیر کنید. با استفاده از زایشگاه، روند زایمان ماهی ها آسان تر و کم خطرتر انجام می شود. شما می توانید زایشگاه ماهیان زنده زا را از مغازه های فروش تجهیزات آکواریوم خریداری کنید تا شاهد تلفات کمتری باشید و امنیت بچه ماهی ها را تامین کنید.

از اینکه در این نوشته همراه ما بودید از شما متشکریم.

9 thoughts on “نحوه تکثیر ماهیان زنده زا

 1. حبیب گفت:

  سلام و تشکر از مطالب مفیدتان. میشه بفرمایید فاصله بین زایمان سوارتل ها چقدره؟ سوارتل من تازه یه هفته زاییده بازم شکمش پر شده و زیر شکمش سیاه شده

  1. سلام بسته به سایز ماهی و دما و نوع غذادهی متفوت هست ولی معمولا بین 20 تا 30 روز زایمان انجام میشه

 2. ali گفت:

  سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  من فقط گوپی نر و ماده دارم با دوتا مولی نر ماده ، توی یک هفته بیشتر گوپی ها و مولی ماده مردن گوپی ها دم خوره داشتن (بدون اینکه ماهی جدیدی اضافه کنم )مریض شدن چیکار باید بکنم ؟ کسی بهم گفت قرص امکسی سیلین 3روز بریز توی اب آیا جوابگو هست ؟

  1. محمد محمد گفت:

   سلام متاسفانه اشتباه راهنمایی کردن شما باید از دارو ضددم خوره .ضدعفونی ونمک بدون ید اکواریومی استفاده کنید

 3. آرمین گفت:

  سلام خسته نباشید سوارتل ماده من6سانتی متر هست زمانی که از اکواریوم فروشی گرفته بودم هفته قبلش زاییده بود بچه الان 3هفته ای گذشته خال سیاهش هم بالای مخرجش مقداری بزرگتر شد و سیاه تر ولی شکمش زیاد گنده نشد کی بچه میریزه

  1. محمد محمد گفت:

   سلام مدت زمان زاییدن سوارتیل 15روز هست البته بستگی به شرایطاب ونوع غذا هم داره

 4. morteza گفت:

  با سلام ماهی بندده در آکواریوم بچه به دنیا آورده چگونه 30 تاشون رو جدا کنم

  1. محمد محمد گفت:

   سلام با استفاده از تور بچه هارو از بقیه جداکنین و به تانک جدا گانه ای منتقل کنید

 5. ابوالفضل گفت:

  سلام ماهیم شکمش بزرگ شده ولی بچه نمیزاره چکار کنم یکی دیگه هم از ماهی هام مرد شکمش رو باز کردم 2تا جوجه داشت داخل شکمش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.