آموزشی, مبتدی, نگهداری آکواریوم

ماهی کوی | معرفی و آشنایی با ماهی زیبای کوی

ماهی کوی

می توان گفت اصالت ماهی کوی به کشور ژاپن برمی گردد. این ماهی به نام ماهی رنگارنگ ابریشمی بین مردم ژاپن شهرت دارد. زیستگاه ابتدایی کوی را می توان آسیای مرکز دانست. البته سال های دور این ماهی در کشور ایران نیز موجود بوده ولی آن را ماهی ماگوی خطاب می کردند و به کشور هایی چون ژاپن، چین و … به عنوان مواد غذایی صادر می نمودند.

کوی

کوی

ماهی کوی

این ماهی اولین نمو خود را در ژاپن داشته است. در ابتدا کوی جزو ماهیان خوراکی به شمار می رفت و جنبه زینتی نداشت به همین خاطر تنها رنگی که در بین آن ها به چشم می خورد، رنگ قهوه ای بود. از یک جایی به بعد با پیدایش رنگ های قرمز و سفید در بین این ماهی ها، ماهی کوی نیز جنبه زینتی به خود گرفته و افراد زیادی را به سمت خود جلب نمود. امروزه کوی رنگ و جلوه های متفاوتی را به خود اختصاص داده است که در سر تا سر دنیا تکثیر می شود. در حال حاضر حتی نمونه های غیر معمول این ماهی از طریق یکی کردن با نژاد های دیگر یافت می شود.

 

آکواریوم ماهی کوی

اگر قصد دارید ماهی کوی را در منزل نگه دارید بهتر است ابتدا آکواریومی که در آن تقریبا 200 لیتر آب جای می گیرد تهیه نمایید و داخل آن را با شن و سنگ تزیین کنید. از آنجایی که این ماهی توان آسیب رساندن به ریشه گیاه را دارد لذا پیشنهاد می کنیم ریشه گیاهان داخل آکواریوم را توسط سنگ و یا هر چیز دیگری که مد نظر دارید پنهان نموده و از دسترس ماهی کوی خارج نمایید.  این ماهی در دما های مختلف قادر به زندگی می باشد مثلا از یک درجه تا سی درجه سانتیگراد دمای مناسبی برای آن می باشد. اگر کوی در شرایط طبیعی اکوسیستم زندگی کند حدود دویست سال عمر می کند ولی از آنجایی که دیگر زندگی ها شهری شده و بعضی جلوه ها به درون آپارتمان ها کشیده شده، کوی با زندگی در آکواریوم فقط 25 تا 35 سال عمر می کند. لازم به ذکر است طول این ماهی به هشتاد سانت نیز می رسد. 

ماهی کوی

ماهی کوی

مراحل رشد ماهی کوی

در باله انتهایی گونه نر این ماهی قسمت گود مانندی وجود دارد که سبب تشخیص آن از نوع ماده می شود. هر بار تخم گذاری این ماهی حدودا به 1000 تخم می رسد که بچه ماهی ها بعد از گذشت شش روز سر از تخم درآورده و احتیاج دارند غذا های سالم و زنده مصرف نمایند، این کوچولوهای دوست داشتنی بعد گذشت 8 ماه صاحب رنگ های زیبا و چشمگیر می شود. ماهی کوی همواره با هم نوعان خودش، زندگی مسالمت آمیزی دارد.

شرایط نگهداری از ماهی کوی

ماهی کوی بسیار شنا دوست می باشد لذا هرچه فضایی که در آن قرار می گیرد بازتر باشد بیشتر لذت می برد به همین جهت توصیه شده از آکواریوم های کوچک برای نگهداری از این ماهی استفاده نشود. پیشنهاد می کنیم هنگام خرید ماهی کوی، آن هایی که بچه و کوچک هستند انتخاب نمایید تا بتوانید مدت بیشتری از وجود آن ها لذت ببرید.

خوب است بدانید که ماهی کوی نمی تواند همیشه در آکواریم باقی بماند چرا که بعد از بزرگ شدن باید به رود ها و یا برکه ها سپرده شود. کوی ها در برکه دو گونه شرایط دمایی گرم و سرد را تجربه می کنند، آن ها حتی در فصل سرد احتیاج چندانی به غذا ندارد. ولی باید توجه داشت شرایط دمایی آکواریوم تقریبا در طول سال یکنواخت می باشد در نتیجه احتیاجی به قطع غذا وجود ندارد.

برای آنکه بتوانید ماهی کوی خوشرنگ و زیبا داشته باید از نوردهی مناسبی برای آکواریوم خود استفاده نمایید، چرا که وقتی نور مناسبی به بدن این ماهی نرسد کم کم درخشندگی رنگ بدن خود را از دست می دهد و در نهایت کدر می شود. از آنجایی که بیشتر رنگ بدن این ماهی به رنگ سفید و قرمز می باشد بهتر است از این دو رنگ برای نور رسانی آن ها استفاده نمایید.

این ماهی بیشتر اهل فضای باز و طبیعی می باشد خوب است محیط آن را به طبیعت نزدیک کرده و گیاهان زیبایی را درون آکواریوم خود قرار دهید. بهترین گیاهی که می توان در آکواریوم ماهی کوی نگه داشت کریپتون می باشد زیرا کوی علاقه ای به آن نداشته و آسیبی هم به آن نمی رساند. با وجود خصلت جهشی این ماهی بهتر است سقف آکواریوم آن پوشیده باشد، بدین گونه دیگر شاهد مرگ آن ها نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.