آموزشی, مبتدی

بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک

بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک

بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک

احتمالاً شما تصمیم گرفته‌اید که در منزل یا محل کار خود آکواریومی داشته باشید و لذت نگهداری از ماهی‌های کوچک و رنگارنگ راتجربه کنید. دوست دارید در مواقع خستگی، شاهد بازی و جنب‌و‌جوش آنها باشید و به اتاق خود زیبایی بیشتری ببخشید. قبل از اینکه به بازار ماهی بروید و اقدام به خرید ماهی آکواریومی کنید، باید تصمیم بگیرید که ماهی‌های خود را در آب سرد می‌خواهید نگه دارید یا در آب گرم؟ هر کدام از ماهی‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. در آکواریوم با آب گرم تعداد بیشتری از ماهی‌ها را می‌توانید نگه دارید؛ ولی تنوع ماهی‌هایی که در آب سرد دوام می‌آورند کمتر است. برای انتخاب ماهی آکواریومی به فضا و گنجایش آکواریوم خود نیز باید نگاه کنید. اگر فضای آکواریوم شما کوچک است، مجبور هستید از ماهی خاصی استفاده کنید؛ یعنی همان ماهی‌هایی که اندازه کوچکی دارند و در فضایی کوچک می‌توانند زندگی کنند. در این نوشته با بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک آشنا خواهید شد.

ماهی‌های سازگار با آب سرد آکواریوم

منظور از آب سرد در آکواریوم این است که آب آکواریوم با دمای محیط اطراف برابر است. این مدل آکواریوم‌ها به فیلتر و لامپ داخل مخزن آب نیاز دارند. لامپ و فیلتر باعث سالم ماندن ماهی‌های آکواریوم می‌شود. این ماهی‌ها برای آکواریوم با آب سرد مناسب هستند:

گلدفیش ( Gold Fish )

ماهی‌های گلدفیش در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف هستند. معروف‌ترین گلدفیش، گلدفیش فنسی است. گلدفیش‌ها صلح‌جو هستند، حالت تهاجمی ندارند و همه‌چیز‌خوار هستند. به دلیل حجم زیاد فضولات گلدفیش‌ها هفته‌ای یک بار باید آکواریوم را تمیز کنید.

گلد فیش

وایت کلود ( White Cloud)

ماهی‌های White Cloud طاقت سردی آب را دارد. این ماهی‌ها می‌توانند دمای ۶۰- را نیز تحمل کنند. این ماهی‌ها دوست دارند در وسط و بالای آکواریوم شنا کنند. آنها دوست دارند به صورت دسته‌جمعی زندگی کنند، بهتر است آنها را در دسته‌های ۶تایی و بیشتر نگه دارید تا سلامتی و شادابی آنها حفظ شود.

بلودفین تتراس ( Bloodfin Tetras )

بدن ماهی‌های بلودفین تتراس نقره‌ای است و باله‌های قرمز رنگی دارند. عمر این ماهی‌هابه ۱۰ سال هم می رسد. بلودفین تتراس صلح‌جو است و به زندگی با دیگر ماهی‌ها علاقه دارد. ماهی‌های بلودفین تتراس فعال و همیشه در حرکت هستند.

بلودفین تتراس

بهترین ماهی‌ها برای آکواریوم‌های آب گرم

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که از گرم کننده استفاده کنند و آب آکواریوم خود را گرم نگه دارند؛ زیرا با این کار تعداد بیشتری از ماهی‌ها را می‌توانند در آکواریوم خود نگه داری کنند. ماهی‌های زیر برای نگهداری در آب گرم بسیار مناسب هستند:

دانیوس ( Danios )

این ماهی کوچک، یکی از بهترین ماهی‌ها برای آکواریوم‌های کوچک است. دانیوس ها فعال و کوچک هستند. آنها ترجیح می‌دهند در گروه باشند و در سطح آب شنا می‌کنند. بیشتر آنها خطوط افقی شفافی دارند که باعث زیبایی و جلب توجه می‌شود. این ماهی‌ها متهاجم نیستند و غذای پولکی را دوست دارند.

مولی سیاه ( Black Molly )

ماهی سیاه یا Black Molly  یک ماهی صلح‌جو است. مولی سیاه برای یک مخزن با انواع ماهی‌های دیگر انتخاب خوبی است. از امتیازات مولی سیاه این است که در آب شور، آب شیرین و آب تازه به خوبی شنا می‌کنند. اگر یک جفت ماهی نر و ماهی ماده از نوع مولی سیاه را کنار هم بیندازید، شاهد به دنیا آمدن چندین ماهی نوزاد خواهید بود.

مولی سیاه

لوچ کولی ( Kuhli Loach )

لوچ کولی

ماهی لوچ کولی، یکی از ماهیانی است که زیبایی خاصی به آکواریوم شما می بخشد. این ماهی ممکن است در طول روز، زیر شن‌های کف آکواریوم یا داخل گیاهان آکواریوم پنهان شود. برای ماهی‌های لوچ کولی سعی کنید صخره ها، گیاهان و جاهایی برای پنهان شدن تعبیه کنید. ماهی‌های لوچ با برداشتن مواد غذایی کف آکواریوم باعث تمیزی آکواریوم می‌شوند.

کت فیش کوریدوراس

برای تکمیل هر آکواریومی یک ماهی لجن خوار لازم است، کت فیش کوریدوراس یکی  از بهترین ماهی ها برای نظافت آکواریوم است . کت فیش های کوردوراس بهتر است در دسته های ۵ تای نگهداری شوند . در حالت دسته جمعی این ماهی فعالیت های بسیار بالایی دارند. این ماهی علاوه بر نظافت سبب زیبایی آکواریوم شما می شود.

کت فیش کوریدوراس

پلاتی ( Platy )

نگهداری از ماهی پلاتی برای مبتدیان عالی است. انواع مختلفی از ماهی‌های پلاتی وجود دارد و می‌توانید از بین آنها رنگ و طرح دلخواه خود را انتخاب کنید. آنها در مخزن‌های عمومی به خوبی با دیگر ماهی‌ها کنار می آیند. پلاتی‌ها، ماهیانی کم‌توقع هستند و به مراقبت زیاد نیازی ندارند. تغذیه ماهی پلاتی غذای پولکی یا غذای یخ زده است. این ماهی‌ها، جلبک‌هایی که در مخزن رشد می‌کنند را می‌خورند.

تترا نئون ( Neon Tetras )

ماهی‌های تترا، تغذیه ساده‌ای دارند و نگهداری از آنها آسان است. یکی از زیباترین ماهی در خانواده تترا، ماهی تترا نئون است. تترا نئون صلح‌جو است، بسیار پر تحرک و بازیگوش است و به زندگی دسته‌جمعی علاقه دارد. این ماهی کوچک را با حداقل ۵ ماهی از نوع خودش در آکواریوم نگه دارید.

سروتیل ( Swordtails )

سرودتیل یا دم شمشیری، یکی از ماهی‌هایی است که رنگ‌های روشن و زیبا را به آکواریوم شما اضافه می کند. به خاطر ظاهر این نوع ماهی، به آن دم شمشیری می‌گویند؛ زیرا گونه نر ماهی سرودتیل، دمی به شکل شمشیر دارد. دم شمشیری، یک ماهی سخت جان و ماندگار است. این ویژگی کار را برای مبتدیان آسان می‌کند. با انتخاب رنگ‌های مختلف، شما می‌توانید چندین ماهی زیبا از این نوع را در آکواریوم خود داشته باشید.

ماهی بتا یا فایتر ( Betta )

اگر دوست دارید یک ماهی با طرح و نقش زیبا داشته باشید، ماهی بتا را خریداری کنید. ماهی بتا همواره با همنوعان خود در جنگ است و با دیگر انواع ماهی ها هم  عموما سر سازگاری ندارد.

ماهی بتا

فرشته ماهی ( Angel )

آنجل فرشته ماهی

فرشته ماهی با رنگ‌های متنوعی در بازار موجود است. فرشته ماهی بالغ در زیباترین حالت ممکن به سر می برد. نگهداری از فرشته ماهی راحت است؛ اما باید بدانید که این فرشته ها به آب آلوده و دارای نیترات حساس هستند و بهتر است گاهی اوقات آب آکواریوم را تصفیه کنید. برای تغذیه فرشته ماهی، از غذای خشک و زنده استفاده کنید.

بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک چیست؟

از بین ماهی‌های گفته شده در این نوشته بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک کدام است؟ انتخاب را به شما می‌سپاریم. ما قصد نداریم نام یک ماهی خاص را ببریم و بگوییم که حتما همان ماهی برای آکواریوم کوچک شما مناسب است. در این نوشته با چندین ماهی مختلف آشنا شدید. می‌توانید از بین این ماهی‌ها، بهترین ماهی برای آکواریوم خود را انتخاب کنید و در زمان خرید با فروشنده ماهی هم مشورت کنید.

توجه داشته باشید که ماهی‌های بزرگ  را در کنار ماهی‌های کوچک قرار ندهید و هیچ گاه ماهیان آب سرد را در کنار ماهیان آب گرم نیندازید. با رعایت نکات مهم شما می‌توانید شاهد زندگی مسالمت آمیز ماهی‌ها و رشد و شیطنت آنها باشید.

26 thoughts on “بهترین ماهی برای آکواریوم کوچک

 1. ml22323232 گفت:

  این نکته را در نظر داشته باشید که به طور کلی نگه داشتن ماهی در آکواریوم کوچک درست نیست چون به ماهی استرس وارد میشود و رشد نمیکند.شما خودتان خانه ی بزرگ تر را دوست دارید یا کوچک تر؟پس
  آکواریوم بزرگ تر=ماهی شاداب تر

 2. روزبه گفت:

  سلام.دو تا سوال دارم لطفا پاسخ دقیق دهید.آیا منظور از آکواریوم کوچک مشخصا ابعاد خاصی هست؟یعنی مثلا به آکواریمی که ابعادش از فلان ابعاد کوچکتر باشد آکواریوم کوچک میگویند.دوم اینکه منظوز از ماهیان کوچک و بزرگ چه سایزی است؟مثلا به ماهیان تا چند سانتی ماهی کوچک میگویند؟سپاس .

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز ، وقت بخیر
   برای سوال شما استاندارد خاصی وجود نداره یک بحث سلیقه ای هست ، اما می تونیم به دو دسته طول زیر ۶۰ سانت و بالای ۶۰ سانت تقسیم کنیم
   ماهی هم به همین نحو در نظر داشته باشید ملاک ماهی ، سایز رشد کرده ماهی هست مثلا گوپی نهایت ۴ – ۵ سانتی متر میشه و در حالت اور سایز ۸ سانت ، اما ماهی مثل اسکار و پنگوسی سایز بسیار بزرگی پیدا می کنند و خیلی زود هم بزرگ میشه .
   مثلا برای یک آکواریوم کوچک ۵۰ سانتی متری داشتن ۳ تا ماهی پنگوسی با دوتا اسکار منطقی نیست

 3. متین گفت:

  سلام
  ۱۵تا ماهی دانیوس داشتم که طی ۶ماه ۱۰ تا مردن
  رنگشون قرمز هستش که کمرنگ میشن و لاغر و طی دو هفته میمیرن قبلن یک روز در میون غذا میدادم گفتن هر روز غذا بده ولی کمتر
  براشون ویتامین هم گرفتم تو اب قاطی میکنم
  تنها مشکل نور خونست که کمه و گیاهای تو اب نصفش از بین رفته
  هر سه چهار روز یک سوم ابشون هم عوض میکنم
  آیا میدونید. مشکل از کجاست؟؟

  1. admin گفت:

   سلام وقت بخیر ، موارد زیادی در نگهداری ماهی موثر هستند ، مثل نور ، هوا ، دما ، سایز ، شرایط شیمیایی و فیزیکی آب و…
   اما با توجه به مورد شما بزرگترین مورد نور هست که حداقل باید برای آکواریوم خودتون ۱۲ ساعت در روز نور مستقیم تامین کنید . موقع خرید ماهی حتما آب به آب کنید ، دمای آکواریوم روی ۲۷ درجه باشه ، پمپ هوا ۲۴ ساعته روشن باشه ، در روز ۲ وعده غذادهی داشته باشید در حدی که غذا داخل آب نماند
   حتما ویدئو های آموزشی رو داخل سایت دنبال کنید
   اگر بازم سوالی داشتید و راهنمایی بیشتر خواستید به شماره ۰۲۱۶۶۸۴۱۱۶۶ زنگ بزنید

 4. Fffff گفت:

  برای یه تنگ ۴ لیتری کدوم ماهی بهتره لطفا جواب بدید من خبلب سردر گم هستم

  1. admin گفت:

   بهترین ماهی برای تنگ زبرا هستش ، بقیه ماهی ها مقاوم نیستن برای این شرایط

 5. محمد گفت:

  سلام من یک آکواریوم کوچک ۴۰در۳۰دارم
  آیا در این آکواریوم گوپی با مولی با هم میسازند؟

  1. admin گفت:

   سلام ، بله مشکلی در سازگاری مولی و گوپی وجود ندارد .

 6. احمد گفت:

  سلام من یک من یک تنگ مربعی دارم که میخام ماهی توش نگه دارم اندازشم ۵ لیتره میتونم گوپی یا هم سایزش نگه دارم

  1. admin گفت:

   سلام ، گوپی اگر تعدادش کم باشه توی این شرایط میمونه اما خود ماهی اذیت میشه ، بهتر هست داخل آکواریوم و با پمپ هوا و بخاری نگهداری بشه

 7. mohamad گفت:

  ببخشید چه ماهی هایی را میتوان بدون فیلتر تصفیه پمپ هوا نگهداری کرد؟

  1. admin گفت:

   سلام
   زبرا راحتترین ماهی هست و انواع گوپی هم میتونید نگهداری کنید و همچنین فایترها

  2. admin گفت:

   سلام
   زبرا راحتترین ماهی هست و انواع گوپی هم میتونید نگهداری کنید و همچنین فایترها رو میتونید نگهداری کنید

 8. Avin گفت:

  درود فراوان بر شما.سوال داشتم.میخوام در یک آکواریوم بزرگ که تقریبا طولش بین ۲ ولی ۳ متره و آبش هم گرمه چند تا ماهی بزارم و میخوام ببینم که آیا سازگار هست یا نه.یکی لوچ کولی یکی دانیوس یکی پلاتی یکی تترانءون و آنجل و اگه هم همشون با هم سازگار نیستن از بین اینا کدومشون سازگارن و باید چه غذایی و در چه مدت زمانی بهشون بدم؟

  1. admin گفت:

   سلام
   بسته به سیستم فیلتراسیونتون داره ولی ماهی هایی که گفتید همه ریز هستن و با یک فیلتر متوسط میتونید بیشتر از صد تا از این ماهی هارو نگهداری کنید

 9. درنا گفت:

  سلام آیا واسه یه آکواریوم گیاهی کوچیک ماهی گوپی، مولی، پلاتی وزبرا سازگاری دارند؟

  1. admin گفت:

   سلام مولی و پلاتی داخلش نباشه بهتره

 10. درنا گفت:

  سلام داخل آکواریومم مولی و گوپی بود که گوپیا مردن الانم مولیا دلیلش چیه؟

  1. admin گفت:

   سلام
   به عوامل زیادی بستگی داره مثل دمای اب یا فیلتراسیون آکواریوم و نحوه و مقدار غذا دهی
   همچنین عواملی نظیر انواع بیماری ها هم میتونید به این لیست اضافه کنید.
   برای همین قبل از تلفات و در حین بیماری تماس بگیرید بهتره
   با تشکر

 11. سلام یک اکواریوم دارم در طول چهل و عرض ۲۵ گیاهم داخلش نیست و گیاه مصنوعی دارم کف اکواریومم شن عربیه داخلشم ماهی زبرا و گوپی و نئون دارم میخام یک لجن خار بگیرم بنظر شما کریدوراس و لجن خوار سیامی بهتره یا کت های اسپورت یا شکلاتی

  1. محمد گفت:

   سلام کت اسپرت یا معمولی

 12. reza1368 گفت:

  با سلام
  برای یک آکواریوم تازه راه اندازی شده. ۴۰،۲۵،۳۳
  چه تعداد ماهی پیشنهاد میکنید؟ من خودم مولی، گوپی و زبرا را در نظردارم. آیا این ها با هم سازگار هستند.از هر کدام چند عدد بگیرم.
  با توجه با اینکه آکواریوم من آب سرد است و تازه راه اندازی شده.
  کدام ماهی ها از نظر پاکیزگی و نظافت و حجم فضولات، بهتر اند؟ چون شنیدم گلد فیش خیلی ماهی مناسبی نیست از نظر حجم فضولات.
  بین گوپی و مولی و زبرا کدام تمیز تر اند وآرام تر ؟!!
  کت فیش پلیکو سایز معمولی بهتر است برای یک مبتدی یا کوریدواس یا مدل دیگه ای؟ میخواهم با همان ماهی هایی که گفتم سر ناسازگاری نداشته باشد و همچنین مناسب تانک کوچک من باشد. هزینه اش هم البته زیاد نباشد و خوب تمیز کند تانک را.
  با تشکر.

  1. محمد گفت:

   سلام بله سازگارن هستن و شما از کت اسپرت یا معمولی استفاده کنید

 13. امیر گفت:

  سلام ببخشید توی یه آکواریوم با ابعاد۵۰ سانت چه ماهی هایی مناسبه؟
  بعد هم حتما باید نور خورشید به آکواریوم بخوره؟

  1. محمد گفت:

   سلام بستگی داره به چه نوع ماهی هایی علاقه مند هستین گیاه خوار یا گوشتخوار
   نور خورشید هم باعث ایجاد جلبک و خزه در اکواریوم میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.