آموزشی, نگهداری آکواریوم

شفاف کردن اب اکواریوم چگونه صورت می گیرد؟

کدر شدن اب اکواریوم

شفاف کردن اب اکواریوم نشانه ای از یک محیط سالم برای ماهی است. ماهی ها برای رشد و نمو به آب تمیز و سالم احتیاج دارند. مواد غذایی کهنه، ضایعات ماهی و زباله ها گیاهی سطح آمونیاک، نیتریت و نیترات مخزن را افزایش می دهند و آن را به محیط نا امنی  برای ماهی تبدیل می کنند. برای شفاف کردن آب آکواریوم روش های مختلفی وجود دارد.

تنظیم اکواریوم

۱- برای شفاف کردن اب اکواریوم، در مورد آب کدر و ابری ظاهر شده در مخزن نگران نباشید. به این موضوع “سندرم مخزن جدید” گفته می شود و زمانی پدید می اید که اکواریوم به تازگی راه اندازی شده است. بسیاری از اوقات آب کدر و ابری زمانی که با محیط تنظیم می شود، خود به خود محو می شود. غالباً، آب ابری و کدر حاصل مخلوط مواد میکروسکوپی مانند باکتری ها، تک یاخته ها و شن اکواریوم است. این ماده ها از ماهی، مواد غذایی و زباله های انها حاصل می شوند. معمولاً حدود یک هفته مخزن با شرایط محیط متعادل می شود و اب پاک می شود. صبور باشید. قبل از افزودن مواد شیمیایی و یا تلاش برای انجام هر کار خاصی جهت شفاف کردن اب اکواریوم، به یاد داشته باشید که آکواریوم پر از موجودات زنده است. برای شفاف کردن اب اکواریوم، قبل از هر اقدامی ابتدا دلیل کدر شدن اب را پیدا کنید. استفاده بی مورد و غیر ضروری از مواد شیمیایی و پاک کننده ها جهت شفاف کردن اب اکواریوم، می تواند محیط مخزن را الوده کند و به ماهی ها آسیب رساند.

کدر شدن اب اکواریوم

۲- برای شفاف کردن اب اکواریوم، باکتری های خوب و مناسب را به مخزن اضافه کنید. استفاده از باکتری های مناسب به فرآیند و شرایط طبیعی مخزن کمک می کند. باکتری های مناسب مخزن را می توانید از چند طریق تهیه کنید. می توانید باکتری های بسته بندی شده را از فروشگاه خریداری کنید یا ماسه هایی خریداری کنید که روی انها باکتری وجود دارد. همچنین می توانید جهت شفاف کردن اب اکواریوم وسیله هایی مانند ماسه سنگ، سنگ، چوب، یا یک پد فیلتر را از یک مخزن قدیمی تر به مخزن خود اضافه کنید. روی این وسیله ها نیز باکتری وجود دارد. افزودن باکتری ها باعث از بین بردن آمونیاک و نیتریت اب، که برای سلامت مخزن مضر هستند می شوند. باکتری ها انها را به نیترات کم ضرر تری تبدیل می کنند و این نیترات های ضعیف با تعویض اب مخزن، به کلا از بین می روند. بهترین گونه های باکتریایی برای کمک به شفاف کردن اب اکواریوم، باکتری های نیتروزوموناس و نیتروباکتر هستند. برای حفظ باکتری های درون مخزن، از تعویض کارتریج فیلتر که به شکل لوله هستند خودداری کنید. به جای تعویض، کارتریج را در آب مخزن قدیمی بشویید.

 ماسه سنگ های دارای باکتری های مفید

۳- برای کمک به شفاف کردن اب اکواریوم، گیاهان طبیعی مناسب را در مخزن قرار دهید. یک راه مناسب دیگر جهت شفاف کردن اب اکواریوم، قرار دادن گیاهان طبیعی در مخزن است. گیاهان طبیعی به کاهش سطح نیترات اب کمک می کنند. می توانید گیاهان طبیعی را در فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کنید.

قرار دادن گیاهان طبیعی در اکواریوم

۴- جهت شفاف کردن اب اکواریوم، اطمیینان حاصل کنید که از فیلتر مناسبی استفاده کرده اید. فیلترهای مختلفی وجود دارند که هر کدام کارهای مختلفی را برای ماهی و مخزن انجام می دهند. آب ابری و کدر مخزن ممکن است به دلیل استفاده از فیلتر نامناسب باشد. فیلتری که استفاده می کنید، به تراکم ماهی ها، نوع آکواریوم و وجود گیاهان طبیعی یا گیاهان مصنوعی در ان بستگی دارد. سه نوع فیلتر جهت استفاده های مختلف وجود دارد. اولین نوع، فیلترهای مکانیکی هستند که با گردش آب و از طریق یک ماده ذرات را جذب می کنند. دومین نوع، فیلترهای بیولوژیکی هستند که با استفاده از باکتری ها مواد سمی را به مواد کم ضرر تری تبدیل می کنند. سومین نوع، فیلترهای شیمیایی هستند که با استفاده از یکسری مواد شیمیایی، مواد سمی و مضر موجود در اب مخزن را از بین می برند. برخی از فیلترها نیز وجود دارند که از تمام این روش ها یا تعدادی از انها استفاده می کنند. قدرتمند ترین و مناسب ترین فیلتر را استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که برخی از ماهی ها مانند بتاها و تبرزین ها قادر به تحمل فیلتر دارای جریان بالا نیستند.

  استفاده از فیلتر مناسب برای اکواریوم

۵- برای کمک به شفاف کردن اب اکواریوم، سعی کنید تعداد ماهی های موجود در مخزن بیش از حد نباشند. این امر می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی مخزن شود و تمیز کردن ان را برای شما سخت تر کند. برای قرار دادن طلاماهی ها در مخزن، یک قاعده خوب جهت اندازه مناسب مخزن وجود دارد. برای ماهی اول باید اندازه مخزن را بیست گالن در نظر بگیرید و برای هر ماهی دیگری که اضافه می کنید ده گالن دیگر به اندازه مخزن اضافه کنید. در مورد ماهی مورد نظر خود تحقیق کنید تا مشخص شود که مخزن چه اندازه باشد.

رعایت تراکم مناسب ماهی در اکواریوم

محافظت از اکواریوم برای شفاف کردن اب اکواریوم

۱- یک قاعده خوب برای شفاف کردن اب اکواریوم این است که هر هفته ۲۰ درصد از آب موجود در مخزن را تعویض کنید. اگر از آب شیر استفاده می کنید، اجازه دهید که اب دو روز پس از افزودن ماده ضدکلر بماند. این کار باعث می شود که در این مدت دمای اب به دمای اتاق برسد و pH ان نیز تنظیم شود. رعایت این موارد کمک می کند تا هنگام ریختن اب درون مخزن، به ماهی ها استرس وارد نشود. ماده ضدکلر، کلر موجود در اب شیر را از بین می برد و استرس ماهی ها را به حداقل می رساند. همچنین می توانید وسیله ای را به شیر آب وصل کنید که هنگام تعویض آب از ورود ماسه ها و دیگر مواد به درون مخزن جلوگیری شود. اگر این کارها را انجام دهید، لازم نیست چند روز صبر کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که دمای مخزن، هم دمای محیط است و ماده ضدکلر را به اب اضافه کرده اید.

تعویض اب اکواریوم

۲- برای شفاف کردن اب اکواریوم فیلتر را تمیز نگه دارید. کیفیت فیلتر برای عملکرد درست و کمک به شفاف کردن اب اکواریوم باید بالا باشد. تمیز بودن فیلتر به سالم نگه داشتن و پر رونق بودن مخزن کمک می کند و باعث شفاف کردن اب اکواریوم می شود. تمیز نکردن فیلتر منجر به کدر شدن اب می شود و حتی می تواند موجب مرگ ماهی ها شود. دستورالعمل های مربوط به فیلتر خود را بخوانید تا بدانید چگونه ان را تمیز نگه دارید. همه فیلترها برای شفاف کردن اب اکواریوم باید به صورت هفتگی بررسی شوند. هنگام تمیز کردن کارتریج ها، از موچین برای جدا کردن ضایعات ماهی یا مواد چسبیده دیگر استفاده کنید. کارتریج ها را به هیچ عنوان نشویید زیرا این کار باکتری های مفیدی را که باعث کاهش سطح آمونیاک و سطح نیتریت اب می شوند را از بین می برد. زمانی که باکتری ها روی فیلتر رشد می کنند رنگ انها قهوه ای به نظر می رسد. دفترچه راهنمای فیلتر را به خوبی بخوانید تا مطمئن شوید که ان را به درستی نصب کرده اید و به درستی کار می کند. وجود پمپ برای هواسازی آکواریوم توسط اکسیژن، از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر اب مخزن کدر باشد و پمپ نیز به درستی کار نکند، ماهی ها اسیب زیادی می بینند.

 تمیز نگه داشتن فیلتر اکواریوم 

رفع مشکل کدر شدن اب اکواریوم

۱- جهت شفاف کردن اب اکواریوم، شکوفه باکتریایی یا بلوم باکتریایی را بررسی کنید. پس از ایجاد تغییرات بزرگ در مخزن ماهی، مانند تعویض زیاد آب، تمیز کردن مخزن یا درمان ماهی ها، کلونی باکتری یکدفعه شروع به افزایش می کنند. اگر این موضوع باعث کدر شدن اب مخزن شده است، برای شفاف کردن اب اکواریوم صبور باشید. طی چند روز مقدار باکتری ها متعادل می شود و باعث شفاف کردن اب اکواریوم می شود.

افزایش کلونی باکتری

۲- برای شفاف کردن اب اکواریوم، فیلتر را بررسی کنید. اگر فیلتر به درستی کار نمی کند، ممکن است آب مخزن کدر شود. در سیستم تصفیه مخزن باکتری هایی وجود دارند که فرآورده های جانبی مانند آمونیاک را مصرف می کنند و اب مخزن را تمیز نگه می دارند. اگر فیلترها به درستی کار نکنند، باکتری ها می توانند در آب جمع شوند و باعث کدر شدن اب مخزن شوند.

 تمیز کردن فیلتر اکواریوم

۳- اگر اخیراً ماهی جدیدی به آکواریوم اضافه کرده اید، مطمئن شوید که شرایط مخزن قادر به نگهداری از ماهی جدید است. به عنوان مثال، اگر شما یک ماهی بزرگتر از ماهی قبلی را به مخزن اضافه کرده باشید، ممکن است کنترل وضعیت برای سیستم تصفیه بیش از حد سخت باشد. در این صورت برای شفاف کردن اب اکواریوم، از یک سیستم تصفیه دیگر استفاده کنید یا تعداد ماهی های درون مخزن را کاهش دهید.

  قرار دادن تعداد مناسب ماهی در اکواریوم

۴- برای شفاف کردن اب اکواریوم، از غذا دادن بیش از حد به ماهی خودداری کنید. دادن غذای بیش از حد به ماهی می تواند باعث کدر شدن اب اکواریوم شود. ماهی باید به مقدار کم تغذیه شود. روزانه یکبار به اندازه ی بسیار کمی به انها غذا دهید.

 تغذیه مناسب ماهی

۵- جهت شفاف کردن اب اکواریوم، مراقب دکوراسیون مخزن باشید. گاهی اوقات، کدر شدن اب می تواند ناشی از لوازم دکوری باشد. قبل از اضافه کردن آنها به مخزن، حتماً تمام لوازم دکوری را با دقت بشویید. تمام لوازم دکوری موجود در مخزن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای آکواریوم ها طراحی شده اند و از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری شده اند. مراقب لوازم دکوری که قابلیت ذوب شدن دارند یا تغییر رنگ می دهند باشید و تا حد امکان از انها استفاده نکنید.

تمیز کردن لوازم دکوری اکواریوم

۶- برای شفاف کردن اب اکواریوم، حواستان به جلبک های سبزی که گاهی به وسایل دکوری موجود در مخزن می چسبند باشد. زمان مناسب برای پاک کردن جلبک ها از روی لوازم دکوری، قبل از تعویض آب می باشد. از یک مسواک تمیز برای از بین بردن جلبک ها استفاده کنید و سپس لوازم را زیر آب بشویید. برای جلوگیری از استرس ماهی ها، تمام لوازم را با اب قدیمی مخزن که می خواستید تعویض کنید، بشویید. اطمینان حاصل کنید که مخزن، بیش از حد در معرض نور نیست زیرا این امر می تواند باعث افزایش رشد جلبک ها شود. مخزن را نزدیک پنجره قرار ندهید و روزانه فقط ۸ تا ۱۰ ساعت چراغ مخزن را روشن کنید. به ماهی ها بیش از حد غذا ندهید، زیرا مواد غذایی باقیمانده می توانند در رشد جلبک ها و آمونیاک موثر باشند. اکواریوم را پر از ماهی و وسیله دکوری نکنید، زیرا برای تمیز شدن زمان بیشتری می خواهد. توجه کنید که اکثر اوقات مشکل کدر بودن اب به صورت خودکار رفع می شود، سعی کنید صبور باشید.

جلوگیری از رشد جلبک ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.