آموزشی, حرفه ای

طراحی آکواریوم گیاهی

طراحی آکواریوم گیاهی

آکواریوم های گیاهی، آکواریوم هایی بسیار زیبا و پرطرفدار هستند. این مدل آکواریوم، جذابیت زیادی دارد. تنوع زیاد آکواریوم های گیاهی باعث شده است که اکثر افراد با هر سلیقه ای، این مدل آکواریوم را بپسندند. قبل از اینکه بخواهید در محیط کار یا محل زندگی خود آکواریوم راه بیندازید، باید از متخصصان این حوزه بخواهید که طراحی آکواریوم گیاهی را انجام دهند.

طراحان اکوسیستم های آبی، به خوبی می دانند که چگونه مجموعه ای از گیاهان، سنگ های زیبا و چوب های تزئینی را در کنار هم قرار دهند و یک آکواریوم گیاهی زیبا و شگفت انگیز را به وجود آورند.

طراحی آکواریوم گیاهی

طراحی آکواریوم گیاهی

منظور از طراحی آکواریوم گیاهی چیست؟

طراحی آکواریوم گیاهی، به معنای کنار هم قرار دادن درست گیاهان و وسایل تزئینی است؛ به طوری که یکی از مناظر طبیعی موجود روی کره زمین تداعی شود. اگر منظره آکواریوم های گیاهی به درستی ایجاد شود، حس زیبایی و آرامش را به افراد منتقل خواهد کرد.

نکات مهم برای طراحی آکواریوم گیاهی

اگر می خواهید طرح و منظره آکواریوم را طراحی کنید، این نکات را به یاد داشته باشید:

 1. ابتدا بدنه اصلی و طرح منظره طبیعی را مشخص کنید.

برای ساختن یک اکوسیستم آبی بی نظیر باید از قدرت ذهنی و تصویرسازی خود استفاده کنید. فکر کنید و ببینید به دنبال خلق چه طرحی هستید؟ بعضی افراد در هنگام طراحی آکواریوم های گیاهی، از عکس آکواریوم های خاص و متمایز استفاده می کنند؛ در حالی که بعضی دیگر، از هر تانک یک عنصر جالب توجه را پیدا می کنند و با ترکیب آنها، قصد ساختن یک آکواریوم خاص و بی مانند را دارند.

 1. با توجه به طرح آکواریوم گیاهی، اندازه مناسب برای تانک خود را تعیین کنید.

مشخص کنید که قصد دارید از چه ماهی ها و گیاهانی در آکواریوم خود استفاده کنید. آکواریوم های کوچک، برای نگهداری از ماهی های بزرگ مناسب نیستند؛ در نتیجه با دقت، باید اندازه محفظه را مشخص کنید تا هم ماهی ها و هم گیاهان موجود در تانک، به خوبی رشد کنند.

 1. با کمک المان های اصلی، طرح اولیه آکواریوم را بریزید.

در این مرحله، شما باید ستون فقرات آکواریوم گیاهی را ایجاد کنید. یعنی اینکه با استفاده از المان های اصلی نظیر سنگها و چوبها، طرح اولیه آکواریوم را بسازید. لازم نیست در این مرحله، به جزئیات کار فکر کنید. جای سنگهای زیبا و قطعات چوبی را در آکواریوم تعیین کنید. در این مرحله لازم است مشخص کنید که قلمرو ماهی ها و پوشش گیاهی این اکوسیستم به چه صورت است. در هنگام ایجاد طرح اولیه، باید طرح نهایی را تصور کنید و ببینید که این آکواریوم، چه منظره و چه حسی را به بیننده القا می کند.

 1. در هنگام طراحی آکواریوم گیاهی دلخواهتان، به نسبتهای طلایی توجه کنید.

در یونان باستان، براز طراحی سازه های مختلف، از نسبتهای طلایی استفاده می کردند. نسبت طلایی یا فیبوناتچی، به شما این امکان را می دهد که تنوع جالبی از اکوسیستم های آبی را خلق کنید. نسبت های طلایی، خطوط راهنمایی هستند که به ما درباره چگونگی قرار دادن عناصر در داخل قاب طرح کمک می کنند و باعث می شوند که طرح زیباتر و طبیعی تر به نظر برسد. یکی از قانون های نسبت طلایی می گوید که تصویر را در ذهن خود به 9 قسمت مساوی تقسیم کنید. این کار را به کمک 2 خط افقی و 2 خط عمودی با فاصله های مساوی انجام دهید. وقتی تصویر خود را تقسیم کردید، توجه کنید که عناصر مهم طرح شما روی این خطوط و نقاط تقاطع قرار بگیرند.

 1. نقاط کانونی آکواریوم خود را مشخص کنید.

در زمان طراحی یک آکواریوم گیاهی و پیاده سازی نقشه آن، باید همواره به این فکر کنید که چگونه نگاه بیننده را به خود جلب کنید. مهم ترین هدف در ایجاد یک منظره طبیعی این است که بیننده را به خود جذب کند و به او حس زیبایی و آرامش طبیعت را منتقل کند. برای رسیدن به این هدف، باید نقاط کانونی آکواریوم گیاهی خود را مشخص کنید. این نقاط، جاهایی هستند که نگاه بیننده برای اولین بار به آنها می افتد و بعد به سراغ قسمتهای دیگر می رود. آکواریوم شما می تواند یک نقطه کانونی اصلی و یک نقطه کانونی فرعی داشته باشد. در آکواریوم های کوچک، یه داشتن یک نقطه کانونی اصلی بسنده کنید؛ اما در آکواریوم های بزرگ می توانید بیش از یک نقطه کانونی داشته باشید.

برای مشخص کردن نقاط کانونی آکواریوم، دوباره تانک خود را به صورت ذهنی به 9 قسمت مساوی تقسیم کنید. نقاط تقاطع دو خط افقی و دو خط عمودی، در واقع نقاط دلنشین آکواریوم شما هستند. این نقاط، محل هایی برای قرار دادن خصیصه های برجسته اکوسیستم های آبی شما است. وسایلی نظیر سنگ و چوبهای تزئینی را در این نقاط قرار دهید. برای انتخاب عناصر آکواریوم و ترکیب آنها، هیچ محدودیتی نخواهید داشت و می توانید این کار را به چندین روش مختلف انجام دهید.

شما اصول مهم طراحی آکواریوم گیاهی را تا اینجا یاد گرفته اید و خودتان می توانید در چیدن جزئیات، خلاقیت به خرج دهید. هم اکنون، مکانهای مناسب برای قرار دادن عناصر اصلی را مشخص کرده اید و باید دیگر نکات این کار را یاد بگیرید.

 1. حس پرسپکتیو یا حس عمق در طرح را ایجاد کنید.

شما باید از تکنیکی استفاده کنیدتا به منظره آکواریوم عمق بدهد. یکی از اشتباهات در طراحی اکوسیستم آبی این است که سنگها و چوبها را در یک خط افقی و مستقیم قرار دهید. با این کار، منظره شما دو بعدی خواهد شد. اگر تانک شما مستطیل شکل است، فضای تانک را به صورت لایه لایه ای در نظر بگیرید؛ به طوری که هر لایه از لایه قبلی عقب تر باشد. وقتی لایه ای بودن تانک را تصور کردید، می توانید هر المان را در لایه خاصی قرار دهید. در قسمت جلویی تانک، کوتاه ترین المان را قرار دهید. در لایه بعدی، کمی ارتفاع را افزایش دهید. همینطور ادامه دهید و بلندترین المان را در قسمت انتهایی تانک بگذارید. رعایت ترتیب چیدن عناصر بر اساس ارتفاع آنها، به آکواریوم شما عمق می بخشد و آن را چشم نوازتر می کند. برای ایجاد عمق در آکواریوم می توانید از تکنیک ایجاد شیب مناسب در بستر هم استفاده کنید. می توانید از قسمتهای انتهایی راست یا چپ آکواریوم شروع کنید و به این قسمتها شیب دهید. با نزدیک شدن به مرکز، شیب را کم کنید. این کار باعث به وجود آمدن منظره دره در آکواریوم می شود. استفاده از گیاهانی نظیر آنوبیاس هم باعث دستیابی به این تاثیر خواهد شد.

طراحی آکواریوم گیاهی

طراحی آکواریوم گیاهی

 1. سنگ و چوب مورد استفاده در آکواریوم خود را به درستی انتخاب کنید.

در آکواریوم خود، از سنگ و چوبهای تزئینی با اندازه های مختلف استفاده کنید. بزرگترین سنگ را در نقطه کانونی اصلی آکواریوم قرار دهید. در نقطه کانونی فرعی، از سنگها و چوبهای کوچکتر استفاده کنید. در قسمتهای جلویی تانک نیز از قطعات کوچک سنگ و چوب استفاده کنید. تعدادی از سنگها را در بستر مدفون کنید تا منظره آکواریوم گیاهی، طبیعی تر به نظر برسد. گیاهان آبی را به شکل طبیعی در میان و پشت سنگها می توانید پنهان کنید.

 

طراحی آکواریوم گیاهی

طراحی آکواریوم گیاهی

برای طراحی آکواریوم گیاهی دلخواه خود به کمک نیاز دارید؟

با کمک متخصصان آکواریوم دلسا، یک آکواریوم گیاهی فوق العاده زیبا خواهید داشت. تیم آکواریوم دلسا، آکواریوم گیاهی دلخواه شما را مطابق با سلیقه شما طراحی خواهد کرد. اگر می خواهید طراحی آکواریوم گیاهی شما به بهترین شکل انجام شود، این کار را به عهده تیم حرفه ای آکواریوم دلسا بسپارید.

6 thoughts on “طراحی آکواریوم گیاهی

 1. مجید میرمحمدی گفت:

  بسیار لذت بردم دمتون گرم حیف که تو شهر یزدم و دسترسی بهتون ندارم بازم ممنون بابت مطالبتون

  1. سلام ، ممنون از شما ، از طریق تلفن و سایت در خدمتتون هستیم ، ارسال و طراحی آکواریوم در کل ایران رو هم انجام میدیم

 2. امیررضا گفت:

  سلام از مطب خوبتون ممنو نم من خیلی به آکواریوم پلنت علاقه دارم اما نمیدانم برای این کار به چقدر پول نیاز دارم.

  1. سلام دوست عزیز
   وقت بخیر ، هزینه یک آکواریوم پلنت به موارد مختلفی بستگی داره ، مثل سایز و نوع گیاهان
   لطفا با شماره های فروشگاه تماس بگیرید تا هزینه اعلامی بر اساس نیاز شما باشه
   شماره تماس : ۰۲۱۶۶۳۸۵۵۶۸ یا ۰۲۱۶۶۳۸۸۴۹۶

 3. مصطفی گفت:

  دمتون گرم هم مطالبتون جالبو آموزنده بود هم طرح هاتون زیبا و شگفت انگیز بود دستتون طلا جونتون تا ابد بی بلا، یا علی

  1. محمد محمد گفت:

   ممنون از لطف شما همراهان همیشگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.